Rezultati testova
Za testiranje ASRock Fatal1ty 990FX Killer modela koristili smo AMD FX8350 procesor.
Naponska sekcija i zagrevanje
Testiranje naponske sekcije obavili smo na frekvenciji od 4,2 GHz sa naponom od 1,375V.
Tačno očitavanje nismo uspeli da postignemo, ali pretpostavka je da je napon bio nešto niži na ASRock modelu, s obzirom na to da je i potrošnja bila manja za par W u odnosu na referentni Gigabyte 990FXA-UD5, uprkos manje efikasnim MOSFET tranzistorima. Bez obzira na to, temperatura je bila znatno viša na Killeru, kako zbog hlađenja, tako i zbog same efikasnosti tranzistora, što je i bilo za očekivati.
Sa povećanjem napona, na ASRock Fatal1ty 990FX Killer modelu zagrevanje više raste nego na konkurentskoj Gigabyte 990FXA UD5, što sugeriše na to da ovaj model ipak nije namenjen ekstremnijem overklokingu AMD FX procesora sa 8 jezgara.
Ipak sa kontinuiranim povećanjem napona razlika u potrošnji se nije povećavala, odnosno smanjivala, pa jedan od glavnih krivaca za slabije overklok rezultate predstavlja rashladni sistem za VRM sekciju.
Overkloking i trotling
Testirali smo ASRock sa 4 memorijska modula od po 4 GB, jer ovo često ume da bude problem na AMD platformi. Matična ploča je sarađivala sa 4 brze memorije na maksimalnih 1797,6 MHz.
Nasuprot ovome, 990FXA UD5 je izvukla nešto više u ovom slučaju, a to je stabilnih 1900 MHz.
U radu sa dve memorije uz overkloking northbridge-a, ASRock se pokazao kao nešto bolji izbor iako su rezultati bili slični. Izvučeno je maksimalnih 2520 MHz u odnosu na Gigabyteovih 2507.
Kada je u pitanju opterećivanje naponske sekcije HPC aplikacijama poput Linpacka, ASRock-ov model je na 4550 MHz pokazivao znake slabosti. Prema rezultatu se jasno vidi da je dolazilo do throttlinga što je uzrokovalo nekonzistentne rezultate, što na primer nije bio slučaj na UD5 na čak 100 MHz većem kloku.
Na kraju krajeva, potpuno stabilan sistem na ASRock Fatal1ty 990FX Killer modelu možete očekivati na nekih 4,5 GHz za 8 jezgarni FX, ili nešto više ako je moguća manja potrošnja pri toj frekvenciji, a to podrazumeva manji napon i jezgro koje znatno manje greje pri zadatim overklok parametrima.
LAN performanse
Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju Killer LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.
Odziv u ovom testu je bio nešto bolji nego na Realtek 8111E na UD5 modelu. Svakako u ekstremnijim uslovima razlika bi bila veća, pa je ova matična ploča izbor gejmera.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem je u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo, naročito kada je uključen fastboot. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Ovaj model iz ASRock-a veoma dobro da sarađuje sa SSD-om, kako sa 4K fajlovima (AHCI režim koristi NCQ), tako i kada je u pitanju sekvencijalno čitanje i upis velikih fajlova.
Dodaj komentar