Hardverski nivo – Layout i čipovi
Za početak tu je jedna slika u “visokoj” rezoluciji:
Layout je izveden u Mini-ITX formatu dimenzija 17 x 17 cm. ASRock AM1B-ITX poseduje 2 memorijska slota, kao i jedan PCI Express 16x pune veličine koji radi u 4x modu. Dakle, nije se odstupalo mnogo od AMD AM1 predviđenih specifikacija.
Kada se priča o Mini-ITX formatu generalno gledano, priča je uvek ista. Niti jedna matična ploča na tržištu se ne može pohvaliti dobrom organizacijom komponenti, ali se ni jedna ne može pokuditi. Jednostavno rečeno, komponente su blizu jedne druge, a obzirom na to koliko je naš test primerak procesora mlak u radu, kao i da je hlađenje minimalnih dimenzija, nećete imati problema sa visokim RAM hladnjacima. Takođe, kada se priča o hlađenju matične ploče, jednostavno ćemo zaključiti da nije potrebno (na slikama možete videti i da ne postoji) jer je kompletan čipset deo prebačen na APU (system on chip).
Obzirom da procesorke performanse nisu adekvatne za neki ozbiljan gejming, predlažemo da PCI Express 16x iskoristite za neku dobru zvučnu kartu. Svakako, mesta između memorije i grafičke karte ima dovoljno, a korišćeni su memorijski slotovi koji imaju kliping mehanizam sa obe strane, što ipak neće predstavljati problem, jer je dugačka grafička karta sasvim dovoljno daleko od DIMM slotova.
Mesta oko socket-a ima više nego dovoljno ukoliko se odlučite za neko aftermarket hlađenje, ili odlučite da već neko postojeće hlađenje adaptirate u kućnim uslovima, pa sa tim u vezi pogledajte slike ispod ovog pasusa, koje će Vam sigurno pomoći u tome.
Ono što ASRock na sav glas reklamira na kutiji AM1B-ITX modela je “Surge”, “Lighting” i “ESD” zaštita. U kratkim crtama, reč je o zaštitama od prenapona koje Vam može servirati napajanje, odnosno zaštite od udara groma (Realtek LAN čip je zaštićen), a pod ESD protekcijom se podrazumeva zaštita od elektronskih pražnjenja na USB portovima, LAN konektoru i MOSFET drajverima.
Pređimo sada na VRM sekciju ASRock AM1B-ITX modela.
Dodaj komentar