Spoljašnjost
Thermaltake Level 10 GT Snow Edition je specifično kućište čiji dizajnom ćete ili biti oduševljeni, ili Vam se isti neće svideti ni malo. Dakle, u pitanju je dizajn koji ili osvaja korisnike na prvi pogled ili im okreće pogled u suprotnu stranu. Svakako, redakciji PCAXE portala je pogled ostao na istom jer smo ga testirali, ali naše mišljenje dizajna ovog modela (izgleda) ćemo zadržati za sebe. U nastavku teksta potrudićemo se da Vam prenesomo šta je to sa čim nas je ovo kućište “kupilo”, ali i šta je to na čemu i veliki igrači poput Thermaltake-a padaju.
Konstrukcija kućišta je napravljena od čeličnog lima, a isto važi i za bočne stranice. Kućište odaje utisak prostranosti i sigurnosti da ćete uspeti u raznim akrobacijama prilikom pakovanja komponenti unutar istog.
Prednja maska je zadržala stare manire sopstvenog uklanjanja, pa smo i ovde naišli na “klik” metodu, odnosno skidanje maske povlačenjem ka sebi. Stara, jednostavna i proverena metoda, koja ponekad ume da zaboli ako se prednja maska povuče prejako :-). Ovog puta, skidanje maske je proteklo bez problema, a sami delovi maske koji prave sklopku nisu previše krti na dodir.
Prednjom maskom dominiraju četiri otvora za eksterne 5.25” uređaje, kao i pet mesta za smeštanje hard diskova, koji su ovog puta postavljeni bočno. Iza maskica za 5.25” uređaje se nalazi filter za prašinu koji pokriva sva četiri slota.
Između prostora za HDD-ove i optičke uređaje se našlo mesta i za jedan 3.5” uređaj, što je svakako za pohvalu, te u isti možete smestiti neki manji fan kontroler ili neki čitač kartica, koji često dolaze u 3.5” formatu. Poklopac istog funkcioniše na “štipaljka” principu. Sa leve strane 3.5” dela nalazi se bravica kojom se omogućava otvaranje dela gde se nalaze hard diskovi, za čije smeštanje je obezbeđeno pet slotova. Jako korisno rešenje i korak više u zaštiti podataka. U propratnom paketu se nalaze dva ključa za istu.
Logo kompanije je smešten u gornjem levom ćošku, jako lepo i diskretno u crnoj kontrastnoj boji, dok su za desnu stranu rezervisani pomalo neobični dizajn “lajsne” koja se pruža celom visinom desne strane, kako napred tako i po gornjoj stranici. Tasteri za startovanje i restart računara su na desnoj strani pri vrhu u okviru već spomenute lajsne. Tu su takođe i četiri USB priključka, kao i 3.5mm konektori za slušalice i mikrofon.
Drajvovi za smeštanje internih uređaja su takođe lepo osmišljeni i nakon otključavanja sigurnosnog sistema je krajnje jednostavno izvući iste. Sa spoljne zaobljene strane postoji otvor koji je dosta vešto skriven, a koji će Vam pomoći da lakše izvučete drajvove van kućišta, ali i proverite koje je ležište zauzeto.
Desna bočna strana kućišta je klasično dizajnirana, i jedino što bismo spomenuli je štampani naziv modela kućišta koji je jako lepo uklopjen u isti.
Pogledajmo kako izgleda kostur kućišta nakon skidanja prednje maske, a potom možemo preći na ostatak spoljašnjeg dela.
Stranice kućišta su jako lepo odrađene i ulivaju poverenje, te nema nikakvog uvijanja lima ili bojazni da će isti pokleknuti pod manjim opterećenjem.
Leva bočna strana je ono što čini ovo kućište u neku ruku jedinstvenim, barem kada je smeštanje internih uređaja i hlađenje komponenti u pitanju. Pošto smo već spomenuli mehanizam i rešenje za interne drajvove, osvrnuli bi smo se ovoga puta na hlađenje i mehanizam otvaranja bočne stranice koji su jako lepo rešeni, kao i na dodatak za slušalice.
Kao što možete videti, nema klasičnog skidanja bočne stranice, već se stranica otvara kao vrata, ka zadnjem delu kućišta. U zadnjem delu postoji mehanizam koji poseduje štampani PCB i koji putem kontakta signalizira bočnom ventilatoru da li je stranica otvorena ili ne, u zavisnosti od koga ventilator nastavlja ili prestaje sa radom. Jako zgodno i lepo osmišljeno.
Što se tiče samog hlađenja, ventilator promera 200mm vuče vazduh brojem obrtaja u rasponu od 600 do 800 obrtaja u minutu. Ono što ga krasi su LE diode koje mogu menjati boje u skladu sa Vašim respoloženjem ili ostatkom ambijenta u koji je kućište smešteno. Naravno, Thermaltake je ovoga puta mislio i na prašinu koje će zasigurno biti sa obzirom na broj ventilatora i hlađenje, pa je sa bočne strane ispred ventilatora ugrađen filter za prašinu koji je krajnje jednostavno ukloniti radi čišćenja.
Još jedna stvar je specifična, a to je neka vrsta “roletne” uz pomoć koje je moguće usmeriti strujanje vazduha, pa isti može duvati na dole, ka sredini kućišta ili na gore. Prilično interesantno i lepo osmišljeno rešenje.
I/O panel je postavljen na gornju stranicu kućišta, što je obzirom na gabarite istog i verovatno držanje pored stola, krajnje logično. Isti se sastoji od dva USB3.0 konektora, četiri USB2.0, jednog eSata i jednog HD Audio konektora.
Pored I/O panela, našlo je se mesta i za još tri taster koji služe za regulisanje brzine okretanja ventilatora koji dolaze uz kućište, kao i za odabir LED osvetljenja ventilatora.
Na ostatku gornje stranice možemo videti perforirani deo koji je ustvari još jedan filter za prašinu ispod koga je sakriven još jedan ventilator promera 200mm.
Što se tiče zadnje strane, našlo je se mesta za osam PCI/PCI-E slotova, jedan ventilator promera 140mm i napajanje koje je smešteno u donji deo kućišta. Na samom vrhu se nalaze rupe za sprovođenje creva u slučaju da koristite vodeno hlađenje. Thermaltake je obezbedio i šrafove sa većom “glavčinom” koje možete zavrtati prstima, bez upotrebe šrafcigera.
Tu je i jednostavan i efikasan sistem protekcije protiv krađe periferija na LAN žurkama. Dovoljno je provući kabl miša ili tastature kroz sigurnosu bravu, a onda isti zaključati sa unutrašnje strane kućišta sa šrafom.
Kako veliki proizvođači i vrhunski proizvodi mogu da padnu na ispitu zbog malih stvari, možete videti na slici iznad, na kojoj je prikazan zadnji deo celom visinom. O čemu se zapravo radi?
Thermaltake kao da je zaboravio na desnu bočnu stranicu, odštampao je naziv modela, zatvorio i spakovao. Tom prilikom je zaboravljeno da će tu istu desnu stranicu neki od nas skidati i više puta u toku dana :-). Na desnoj bočnoj stranici jednostavno ne postoji rukohvat, tj. mesto za koje biste mogli da uhvatite stranicu i povučete je unazad radi skidanja. Ako sa sobom nemate neki material koji će napraviti određenu količinu trenja, nećete biti u mogućnosti da skinete istu.
Po našem mišljenju, jako veliki propust, koji je donekle pokvario generalno jako dobar utisak o proizvodu.
Sa donje strane kućišta se nalaze četiri nožice izrađene od plastike koje možete okrenuti ka spolja radi bolje stabilnosti kućišta, mada iste mogu ostati skrivene. I ovde nailazimo na jedan filter za prašinu koji se prostire dužinom donje stranice i koji je takođe prilično jednostavno ukloniti radi čiščenja. Sasvim lepo i korektno urađeno, sa obzirom da i na donju stranicu možete ubaciti opciono jedan 120mm ventilator.
Za kraj smo ostavili LED osvetljenje ventilatora koje svakako neće zafaliti ljubiteljima istog, na raspolganju su Vam tri boje, plava, crvena i zelena. Na gornjoj strani kućišta, kod I/O panela postoje tasteri pomoću kojih možete izabrati režim u kome će raditi ventilatori, kao i nijansu boja. Kada ventilatori rade na minimalnom broju obrtaja (bukvalno nas shvatite) nečujni su. Na maksimalnom broju obrtaja su primetni, ali ni pod razno bučni. Reklo bi se da je Thermalteke na sve mislio, pa ni ovde svakako ne fali upotrebna vrednosti i lakoća korišćenja.
Dodaj komentar