| Hardver | Kućišta | LC-Power Gaming 973W/B Fortress_X
Kućišta

LC-Power Gaming 973W/B Fortress_X


Unutrašnjost

 

Enterijer je crn kod oba modela kućišta i odmah nakon otvaranja kućišta nas zaslepljuju detalji jarko crvene boje sa primesom narandžaste nijanse.

 

LC-Power Fortress X 046 T

 

Ne kažemo da je ovo loša stvar, velik kontrast će se nekome sigurno svideti. Sve u svemu, kućište nema prozor te bi oprema manje-više trebala da se ocenjuje prema funkcionalnosti, a ne po boji.

Pogledom na unutrašnjost neki možda nikad ne bi pogodili da je u pitanju mid tower. Fortress_X ima skroz ograđen donji deo za dva hard diska i napajanje, što je često odlika full tower-a. Ova pregrada baš i nema neku bitnu funkciju, sem što je jako „cool“ i izgleda lepo, ali je nekome i to dovoljno dobar razlog.

 

LC-Power Fortress X 048 TLC-Power Fortress X 049 T

 

Potpuno odvojena komora za napajanje može zakomplikovati stvari u slučaju napajanja sa kraćim kablovima, a jeftinija napajanja uglavnom imaju i kraće kablove. Napajanje naleže na dve gumene trakice i ima veliku rešetku za usisavanje vazduha. Preporučljivo je da napajanje montirate sa usisom prema dole, jer je sa gornje strane samo lim i nema odakle da vuče svež vazduh. Samo napajanje je moguće ugurati samo od nazad, a montiranje ide uz pomoć priloženog metalnog rama.

Tacna za matičnu ploču poseduje otvor za montiranje kulera, tri gumirane rupe i četiri manje bez gumene zaštite. Sa fotografija se to verovatno ne vidi, ali četvrta mala rupa za provođenje kablova se nalazi gore desno i uglavnom se ovde provlači osmopinski naponski kabl.

 

LC-Power Fortress X 053 TLC-Power Fortress X 076 TLC-Power Fortress X 077 T

 

Otvor za montiranje kulera već na prvi pogled odaje utisak da će tu biti problema sa njegovim dimenzijama. Ne možemo pohvaliti samo postojanje otvora ako je otvor mali pa je u slučaju nekih ploča totalno beskoristan. Gumirane rupe nam se takođe čine kao da su taman tolike da može proći 24 pinski kabal. Mišljenja smo da su dizajnu tacne za matičnu ploču mogli posvetiti malo više vremena i pažnje.

 

LC-Power Fortress X 079 TLC-Power Fortress X 080 T
LC-Power Fortress X 081 TLC-Power Fortress X 082 T

 

Neku novinu kod LC-Power-a predstavlja i poprečna plastična pregrada koja bi trebala da razdvoji procesorski kuler od grafičke karte, dakle, da razdvoji dva najveća izvora toplote.

 

LC-Power Fortress X 050 TLC-Power Fortress X 110 T

 

Da li je to korisna novina, marketinški trik ili stvarno ima nekog korisnog efekta, bez detaljnog testiranja ne možemo utvrditi. Ovo kućište može da udomi 6+1+1 klasičnih ili SSD diskova, 6+1 zbog plastičnog adaptera sa 5,25“ na 3,5“ i još +1 zbog eksternog dock-a. Mesta za 5,25“ uređaje ima maksimalno četiri i za svaki je obezbeđeno „tool-less“ montiranje.

 

LC-Power Fortress X 051 TLC-Power Fortress X 054 T
LC-Power Fortress X 052 TLC-Power Fortress X 047 T

 

HDD kavez se deli na dva dela, donji koji prima dva i gornji gde mogu stati još četiri hard diska. Mnogi nemaju više od dva hard diska u računaru, te je njima na raspolaganju odstranjivanje gornjeg kaveza. Ako nemate potrebu za smeštaj još četiri dodatna diska, kavez sa velikom lakoćom možete izvaditi radi povećanja protoka vazduha ili montiranja ekstra dugačkih grafičkih karti, dužine čak do 45 cm.

 

LC-Power Fortress X 055 TLC-Power Fortress X 056 T
LC-Power Fortress X 057 TLC-Power Fortress X 083 T

 

Postoji dosta veliko odstupanje u kvalitetu plastičnih delova. Na primer, mehanizam za vađenje HDD kaveza je od veoma fine i glatke plastike, dok su ivice HDD šina dosta oštre i imaju tragove grube završne izrade. Nakon što smo uspeli izvaditi HDD šinu, a da se ne posečemo, malo smo se začudili sa po dva mala plastična pipka koji bi trebali da drže hard disk na mestu.

 

LC-Power Fortress X 099 T

 

LC-Power Fortress X 103 TLC-Power Fortress X 102 T
LC-Power Fortress X 100 TLC-Power Fortress X 101 T

 

Veoma nas je prijatno iznenadilo kada smo u šinu ubacili hard disk, jer ni nakon „sivonjskog cimanja“, trešenja i klaćenja, nije ispao iz mesta. Šine su opremljene nekom sortom gume, pretpostavljamo radi upijanja vibracija, ali ona je ispod predviđenog mesta za hard disk i dosta je kruta, te verujemo da i nije preterano efektivna. Bez obzira na to što nas plastika podseća na jeftine kineske igračke, uzastopnim njakanjem šina i držača za 5,25“ uređaje nismo uspeli slomiti ni jedan jedini deo.

Prednja maska se skida standardno kao i kod većine kućišta, povlačenjem donjeg dela prema sebi. Na masku nisu vezane nikakve žice, a sve od I/O konektora je na gornjoj strani te nema straha od kidanja žica prilikom skidanja. Fortress_X se tokom cele recenzije trudi da ostavi dobar utisak i ima nekih sjajnih karakteristika, ali se istovremeno pojavljuju i neke nejasnoće i čudna rešenja.

 

LC-Power Fortress X 094 TLC-Power Fortress X 084 TLC-Power Fortress X 085 T
LC-Power Fortress X 086 TLC-Power Fortress X 087 TLC-Power Fortress X 088 T

 

Ovoga puta se čudimo prednjem filteru koji ima dve rupe na sebi, kojima ne vidimo nikakvu svrhu i takođe veći otvor, tu gde je točkić od fan controler-a. Takve povremene rupe u filterima su dosta velik korak unazad što se tiče celog sistema za filtraciju. Džaba dobri filteri kad malo-po-malo štrči neka rupa gde prašina nesmetano ulazi.

Analiza prednje maske nas upućuje na to da je upotrebljena dosta kvalitetna plastika, što još više dodaje šarolikost kvalitetu sveukupnih PVC delova. Svaki 5,25“ poklopac ima svoj filter od sunđera, što je za svaku pohvalu. Donji deo takođe ima filter od sunđera koji nije odstranjiv, ali to i ne predstavlja tako veliki problem ako primetite da deo oko fan controler-a nema nikakav filter.

 

LC-Power Fortress X 095 TLC-Power Fortress X 096 T
LC-Power Fortress X 097 TLC-Power Fortress X 098 T

 

Čudne stvari se dešavaju sa filterima… Zar je bilo toliko teško da se i na ovo mesto stavi malo sunđera? Suma sumarum, prednja maska je opremljena sa čak dve vrste filtera, što je odlično, ali se u okolini fan controler-a nalazi „ozonska rupa“ u smislu nedostatka filtera. Eto prilike za modovanje!

 

LC-Power Fortress X 134 T

 

U donji deo metalnog kostura se, iza filtera, montira usisni ventilator koji delom duva u gornji HDD kavez, a delom u donji deo kućišta. Ovde opet nailazimo na blagu nejasnoću i ona se tiče dimenzija usisnog ventilatora. Uz pomoć antivibracionih guma možete montirati 140 mm ventilator i… Verovali ili ne 170 mm ventilator?!

Ako do sada niste čuli za ventilator prečnika 170 mm, eto, sad jeste. 170 mm ventilatori postoje u svetu, ali ih kod nas nikad nije bilo, ali verujemo da će se domaći uvoznik potruditi da ih dobavi!

140 mm ventilator je isto dosta teško naći na našem tržištu, a u slučaju da ih ima, izbor je jako siromašan, pa nam je nepostojanje rupa za montiranje 120 mm ventilatora opet unazadilo ukupan utisak o kućištu. Nemamo ništa protiv 170 mm ventilatora, ali ako se LC-Power već odlučio za tu dimenziju, mogao je komotno podići cenu kućišta, naći nekog OEM proizvođača i u paket uključiti dva takva ventilatora.

 

LC-Power Fortress X 089 TLC-Power Fortress X 090 T
LC-Power Fortress X 058 TLC-Power Fortress X 059 T

 

Dva, jer je i sa gornjim delom kućišta ista priča: moguće je montirati samo 140 ili 170 mm ventilator uz pomoć gumenih apsorbera. Ako zanemarimo nestandardne dimenzije ventilatora, opet imamo neko malo neslaganje. Gornji poklopac ima dosta veći ventilacioni otvor nego što jedan 140 ili 170 mm ventilator zahteva. Prava je šteta što gornja maska ima predispozicije za više od jednog ventilatora, kad metalni kavez dozvoljava montiranje samo jednog ventilatora. Na ovo bi mesto 240 x 120 mm otvor za radijator legao „k`o budali šamar“ :-).

 

LC-Power Fortress X 091 T

 

LC-Power Fortress X 092 TLC-Power Fortress X 093 T

 

No, ovaj mali „problem“ ostavlja eventualnim moderima mesta da se malo pozabave sa seckanjem lima. Usput da napomenemo da se gornji poklopac isto lako skida, jer ga ne drže šrafovi. Ovaj reon nema nikakve filtere sem rupičaste metalne mreže. Prema nekom nepisanom pravilu, gornji ventilatori se uvek postavljaju kao izduvni, te je nedostatak filtera dobra stvar radi boljeg protoka vazduha. Usput smo otkrili izvor ranije pomenutog zveckanja „mesh“ mreže i to smo lako rešili zatezanjem krilaca koja su savijena sa unutrašnje strane.

 

LC-Power Fortress X 060 TLC-Power Fortress X 061 T

 

Kablovi nisu crni, ali zato Gaming 973 Fortess_X nudi nešto drugo radi podizanja nivoa elegancije kabliranja. U pitanju je uzdužni limeni kanal koji se šrafi sa zadnje strane i prekriva tri glavne gumirane rupe za provlačenje kablova. Poklopac je pričvršćen sa dva šrafa sa velikim glavama radi lakog i brzog skidanja.

 

LC-Power Fortress X 062 T

 

LC-Power Fortress X 072 TLC-Power Fortress X 071 T
LC-Power Fortress X 074 TLC-Power Fortress X 073 T

 

Pošto desna stranica nema ispupčenje za skladištenje kablova, poželjno je da se ovaj kanal za skrivanje kablova iskoristi, kao i svi drugi vidovi vezivanja. Kanal možda nećete moći da koristite u slučaju da imate napajanje sa kratkim kablovima jer je sa limom put do rupa duži.

 

LC-Power Fortress X 075 TLC-Power Fortress X 070 TLC-Power Fortress X 078 T

 

Usput i da bacimo pogled na kablove koji vode od I/O panel-a do priključka od fan controler-a. Fan controler možete povezati i ako ga nećete koristiti, jer on, u neku ruku, može biti i indikator toga da je računar upaljen. Na kontroler možete povezati 4 ventilatora, a priključci nažalost podržavaju samo 3 pinske ventilatore što eliminiše upotrebu 4 pinskih PWM ventilatora.

 

LC-Power Fortress X 063 T

 

LC-Power Fortress X 064 TLC-Power Fortress X 065 TLC-Power Fortress X 066 T
LC-Power Fortress X 067 TLC-Power Fortress X 068 TLC-Power Fortress X 069 T

 

Začkoljice na koje smo naletali nisu štrašne, ali ih moramo spomenuti. Većina stvari koje mogu stvarati probleme, poput plastične pregrade ili limenog kanala za kablove, mogu biti odstranjene ukoliko ne pašu Vašem ukusu ili konfiguraciji.

 

LC-Power Fortress X 104 TLC-Power Fortress X 107 TLC-Power Fortress X 109 T
LC-Power Fortress X 105 TLC-Power Fortress X 106 TLC-Power Fortress X 108 T

 

Stranice su od lima 0,85 mm debljine, a otuda i poštena težina celog kućišta. Pored inicijalne debljine, stranice su standardno ojačane duplo savijenim limom po ivicama, a ujedno ih i utisnute šare čine dodatno čvršćim.

Kao što smo već spomenuli, levi bočni panel je dobro provetren, ima puno „mesh“ mreže, a sa unutrašnje strane se nalazi filter od tankog sunđera. Stranica nažalost nema opcije za montiranje ventilatora, što bi naravno uticalo na estetski izgled, tako da ćemo nedostatak istog potpuno razumeti. Uostalom, dovoljno je što ima dosta ventilacionih otvora jer u slučaju dobrih izduvnih ventilatora, svaki drugi otvor na kućištu postaje dobar usis.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar