Spoljašnjost
Fortess_X nema klasičan agresivan gamerski izgled, ali nikako ne možemo reći da je prednja maska minimalističkog dizajna. Kućište izgleda dosta primamljivo, ima blage obline po prednjem i gornjem delu tj. zaista moderan dizajn. Iako dizajn prednje maske i celokupnog kućišta nije napadan, ima dosta detalja pa nije za svačiji ukus.
Kao što smo spomenuli, kućište postoji u crnoj i beloj varijanti, te će crna boja biti bolji izbor za one koji ne vole toliko istaknute detalje.
Desna strana kućišta nema veliku izbočinu što bi nam najavilo da ćemo imati puno mesta za kablove. Sa te strane su prisutne samo utisnute šare u istom motivu kao i na levoj strani, s tim što su na levoj strani umesto udubljenja mrežasti ventilacioni otvori.
U donjem desnom uglu levog krila je suptilnom sivom štampom ispisano „kodno ime“ modela „Fortress_X“. Prednja maska donjim delom podseća na usis od nekog sportskog automobila dok fan controler dodaje neki „HAL 9000“ šmek. Fan controler pored kontrole obrtaja ima i opciju potpunog gašenja ventilatora i sve to sa stilom. Veliki sjajni točak odaje utisak kao da kontrolišete neku ultra skupu Hi-Fi liniju.
Sa okretanjem kontrolera se čuje klik koji vam daje do znanja da ventilatori dobijaju napon, a do maksimalne brzine ventilatora dolazite okretanjem točka za maksimalnih 270°. Ovo može biti škakljivo jer kućište nema prozore, pa ne znate da li su ventilatori počeli da se vrte ili treba još odvrtati točkić. Vremenom ćete se verovatno izveštiti i napamet naučiti koji je startni napon vaših ventilatora i koliko treba okretati fan controler da bi oni proradili.
Skoro pa je cela prednja maska prekrivena „mesh“ mrežicom što se naravno mnogo više primećuje na belom modelu Fortress_X-a. Na samom vrhu prednjeg panela se nalazi indikator za aktivnost hard diskova i on svetli crvenom bojom. Dobijamo utisak kao da je kućište globalno dobro provetreno, ali tačniju dijagnozu ćemo dati tek kada skinemo stranice i plastične poklopce i detaljnije pogledamo ventilacione otvore.
O ukusima ne vredi raspravljati, ali moramo primetiti da su raniji modeli LC-Power-ove Gaming serije bili više namenjeni onima „školskog uzrasta“. Ovo kućište odiše elegancijom naspram prethodnika i to je ogroman napredak za dizajnerski tim.
Gornji plastični poklopac ima isto puno „mesh“ mreže i slične obline što smo mogli videti na prednjoj masci. Gornji panel otkriva samo dugme za paljenje računara, sve dok ne pomerite klizni pleksiglas poklopac.
Ispod kliznog pleksija se nalazi „hotswap dock“, reset dugme, kao i standardni I/O konektori. Fortress_X je u koraku sa vremenom i naglasak je stavljen na USB 3.0 konektore, stoga njih ima dva, dok USB 2.0 priključka ima samo jedan. Eksterni dock je veoma jednostavnog dizajna, kadica je taman veličine 3,5“ uređaja i hard disk bez ikakvih problema upada i pogađa SATA priključke. Sa druge strane, u slučaju 2,5“ diskova morate naciljati SATA konektore.
Dugmad imaju dosta dubok hod, skoro da je nemoguće da dođe do slučajnog pritiskanja. Reset dugme ima malo ograničeniji pristup zbog malog promera pa se morate potruditi da ga pritisnete, ali na svu sreću vam nije ni potrebna čačkalica ili neki sličan „alat“ za pritiskanje, a štiti ga i blago providni poklopac. Prepoznatljivi „on/off logo“ na dugmetu za paljenje svetli plavom bojom kada je računar upaljen.
Klizna vrata su sjajna ideja, štite I/O i SATA priključke od prašine, a pritom i čuvaju estetski izgled kućišta. Međutim, imaju malu manu. Materijal od kojeg su izrađena je previše „glossy“ i veoma je podložan grebanju i otiscima. „Veoma“ znači da čak ostaju tragovi grebanja i od „magične krpe“ kada brišete otiske prstiju.
Mrežasti ventilacioni otvor ima uzdužno utisnutu liniju koja je tu verovatno više radi čvrstine mreže nego iz estetskih razloga. Kad već analiziramo mrežu na gornjem delu, ona nije nešto najbolje učvršćena. Naime, mreža zveči usled blagog tapkanja prstom, pa su velike šanse da će postati izvor buke i zujanja ako u računaru budete imali neki stariji hard disk ili loše izbalansirane ventilatore (boljka od koje je i Chieftec bolovao). Da nismo imali dva primerka ovog kućišta, ne bismo znali da li je ovo stvar koja se proteže po celoj seriji, ali kako jesmo, beli primerak nas je razuverio i nije pokazivao simptome zveckanja.
Ceo spoljašnji izgled dosta zavisi od toga za koju boju se odlučite. Crna boja prikriva neke detalje i više je suptilna, dok bela boja nudi veći kontrast, više ističe detalje, a na ponekim mestima ispod crnih ventilacionih mreža prodire i bela boja plastike.
Zadnjica nudi četiri gumirane rupe za vodeno hađenje i osam PCIe/PCI slotova što će neki fanatik odmah protumačiti kao „quad SLI/CF sa vodenim blokovima“. Poklopci za PCIe/PCI i ostatak zadnje stranice su većim delom u ventilacionim rupama.
Na standardnim mestima se može naći mesto za napajanje (dole), procep za I/O lim i mesto predviđeno za 120 mm ventilator. Rupe za montiranje ventilatora su neobičnog oblika, a to je zato što se tu prvobitno ubacuju ranije pomenuti gumeni antivibracioni prstenovi.
Sa jedne strane je to sjajna stvar, ali to vas ograničava na samo jedan metod montiranja, a to je zavrtanje šrafova u ram od ventilatora, što se nekima možda i neće svideti.
Sa donje strane vidimo dva ventilaciona otvora, jedan sa filterom ispod napajanja, a drugi ispod hard disk kaveza, bez ikakvog filtera.
Kućište stoji na četiri velike okrugle nožice ukupne visine 13 mm zajedno sa gumenim apsorberima. Nogare su dobrog kvaliteta, tu se najpre misli na prisutnost antivibracionog materijala, ali nam nikako nije jasno kako se u celu priču uklopila zlatna lajsna? Zaista jedna čudna odluka da se na kućište stavi bilo kakav detalj zlatne boje. Takođe nam nije najjasnije zašto ventilacioni otvor ispod hard diskova nema nikakav filter, a ima izduvne ventilatore na gornjem i zadnjem delu kućišta. Vazduh će, kao i prašina ulaziti na sve moguće ventilacione otvore.
Filter od napajanja je solidnog kvaliteta, fina mrežica koju viđamo i kod većine konkurencije, koja se lako skida, ali joj je hendikep da morate prvo prevrnuti ili podići kućište da bi je skinuli. Metod kliznih filtera koji se izvlače od nazad je naizgled mnogo praktičnije rešenje.
Dodaj komentar