Unutrašnjost
Opšti trend se i kod ovog kućišta nastavlja pa je unutrašnjost kućišta ofarbana crnom bojom. Mesta ima više nego dovoljno, jer je sve uredno optimizovano.
Ono što smo prvo primetili je da Corsair Carbide R500 poseduje dva kaveza za hard diskove, odnosno ukupno šest mesta, što je za klasu ovog kućišta i više nego dovoljno. Napajanje stoji na metalnim odbojnicima čiji su vrhovi obloženi sa materijalom koji je najlakše opisati kao nešto između gume i sunđera.
Odbojnici su tu da izdignu napajanje dovoljno iznad rešetke (koja se nalazi ispod napajanja i u sklopu je kućišta) kako ne bi došlo do huka vazduha, dok sunđerasto-gumena masa služi da eliminiše vibracije koje može da prouzrokuje ventilator na napajanju, a samim tim i buku.
U sklopu unutrašnje zadnje strane kućišta je ventilator od 120mm, dok smo već spomenuli da je moguće na gornjoj strani montirati dva ventilatora od 140 ili 120 mm. Naravno i tu postoje gumeni odbojnici.
PCI i PCIe karte se montiraju bez alata dok isto važi i za 5,25” uređaje. 3,25” uređaji se montiraju takođe bez alata sa dobro poznatom metodom plastičnog ležišta (fioka) u koje je dovoljno postaviti hard disk. Naravno, nikakav dodatni alat za to nije potreban.
Na slikama iznad možete videti da je montiranje hard diskova jednostavno, da postoje i gumeni odbojnici koji će skoro totalno eleminisati vibracije hard diska. Na ova ista plastična ležišta možete montirati SSD ili 2,5” HDD, a za trenutak smo pomislili da smo pronašli prvu zamerku ovom Corsair modelu.
Naime, klizni šrafovi koji inače služe fiksiranju 3,5” hard diskova sudarali su se malo sa kućištem Corsair Nova 2 SSD-a. U praksi to znači da ćete fioku moći po instalaciji SSD-a da ubacite u željeni 3,5” slot, ali će plastična fioka biti malo “izvitoperena”. Naravno, pogledali smo opet sve i shvatili da u slučaju instalacije SSD-a možete izvaditi plastični deo iz koga “viri” klizni šraf, i onda sve staje pod konac.
HDD kavezi se lako demontiraju, i nije potreban nikakav alat (jel se neko seća ona četiri šrafa sa donje strane kućišta? E tome služe :-)), a korisniku je ostavljena opcija da bira kojeg će HDD kaveza po potrebi da se “oslobodi”.
Kablovi koji omogućuju funkcionisanje I/O panela su više nego dovoljno dugači i crne su boje, što pozdravljamo. Polako smo došli do možda najvećeg aduta ovog kućišta, a to je potencijal za uredno kabliranje. Već smo spomenuli da su stranice kućišta izbočene poprilično, a to u startu pravi dosta mesta, ipak…
Ono što ovaj model kućišta odvaja od konkurencije je način na koji su rešena udubljena koja omogućuju uredno kabliranje. Ako zanemarimo ogroman broj otvora na svakom logičnom mestu gde bi kabl mogao da prođe, kao i dovoljno mesta jer nam je na raspolaganju oko 30m dubine, glavna “fora” je u tome što postoji kanal, odnosno udubljenje, a dovoljno je ispratiti logičan tok kabla i proturuti ga kroz odgovarajuću rupu na samom limu. Stranicu kućišta po slaganju kablova smo zatvorili kao od šale, odnosno kao da nije postojao ni jedan jedini kabl, a bilo ih je “šuma” 😀 . Uspeh je veći jer se nismo previše trudili u planiranju – kuda će koji kabl da prođe.
Naravno ako iskoristite vezice koje dolaze u paketu pa ih provučete uredno kroz predviđene otvore, uz malo muke možete imati jedan veoma uredan setup.
Još jedan dokaz da je Corsair detaljno obratio pažnju na dizajn je način na koji je rešio deo na kome se ušrafljuje matična ploča. Naime, ovaj deo je udubljen poprilično pa je matična ploča u istoj ravni sa ostatkom lima kućišta, što je na kraju krajeva i omogućilo da postoji kanal za kabliranje sa druge strane, ali istovremeno i omogućilo korisniku da tuda provuče po neki kabl.
Ne postoji grafička karta na tržištu koju nećete moći da montirate u Corsair Carbide R500 kućište, naročito ako izvadite gornji HDD kavez.
Jednostavno rečeno, “vidi se iz aviona” da je Corsair dosta ljubavi uložio u projektovanje ovog modela kućišta.
Dodaj komentar