Unutrašnjost
Svi delovi unutrašnjosti koji se ne tiču spoljašnjeg skeleta su crne boje. Ovo je u jednu ruku zanimljivo i primamljivo, a verovatno je i Cooler Master-u ovako isplativije, jer se Scout 2 prodaje u dve boje. Ako ne obraćamo pažnju na plastične delove, onda primećujemo da skelet kućišta uopšte nije velik, svega 44 x 21 x 45 cm.
Mesta za ugradnju 5,25” uređaja imaju mehanizam za zaključavanje bez alata, a ni za 3,5” uređaje vam neće biti potreban šrafciger. Mesta za hard diskove ima ukupno sedam, što je i više nego dovoljno.
Ako je nekome to previše i treba mu mesta za ekstremno dugačke grafičke karte, gornji deo kaveza se može rastaviti. U slučaju skidanja stranice od gornjeg kaveza ostaju Vam tri funkcionalna 3,5” mesta. Na deo kaveza koji se skida možete montirati jedan 120 mm ventilator. Od kaveza se nažalost skida samo jedna stranica, ali to nije neki veliki problem jer deo kaveza koji ostaje ima dosta velike rupe na sebi. Rastavljanjem kaveza produžavate limit za grafičke karte sa 287 na 400 mm.
Za montiranje 2,5” diska ili SSD-a vam već treba šrafciger i na plastični adapter možete montirati dva 2,5” uređaja. Šine od hard diskova su dobrog kvaliteta i veliki bonus ide za totalno “tool less” montiranje, ali i mali minus za nedostatak antivibracione zaštite. Ima tu kao neko parče gume okolo, ali ako obratite pažnju malo bolje, “igla” izlazi iz čvrste plastike i ulazi u kućište hard diska.
Ovaj mali problem nismo primetili kad smo testirali Elite 120 Advanced, te sad ispravljamo taj propust. Hard disk šine su genijalne kod 690 II i HAF XM-a, ne znamo zašto se CM ne drži takvih nosača.
Svi PCI/PCIe poklopci su zavrnuti sa tzv. “thumb” šrafovima. Rupa za montiranje kulera je dosta velika, verovatno su pokrili sve popularne matične ploče na tržištu. Možda su je mogli proširiti malo po visini da niko ne dođe u neprijatnu situaciju, jer mu fali 1-2 mm da montira backplate.
Rupa za provlačenje kablova ima ukupno pet, a njihove pozicije i veličine su odlično odabrane. Gumice za naslanjanje napajanja su isto dobro rešene – provlače se kroz metalni skelet kućišta tako da vam neće otpadati.
Mesta iza tacne ima “samo” 2 cm, ali zato ispupčenje na stranici odrađuje ostatak posla. Sasvim dosta mesta da “uštekate” kablove čak i ako nemate modularno napajanje. Da budemo specifični, širina jednog molex konektora je 25 mm, što znači da ga možete i popreko postaviti zahvaljujući izbočini.
Svi kablovi su crne boje, a jako nam se svidelo što na zadnjem delu kućišta ima ukupno deset pametno raspoređenih kvačica za vezivanje kablova.
Pored standardnog seta kablova, pozdravljamo kvalitetni USB 3.0 priključak. U “moru” kablova možete naći i dva konektora sa dva pin-a. Jedan konektor od ta dva je već zauzet i on vodi od gornjeg prekidača prema 120 mm ventilatoru. U drugi slobodni konektor možete priključiti još jedan ventilator sa LED osvetljenjem i tako paliti i gasiti svetla na dva ventilatora.
Cooler Master kaže da su ručke od metala, te smo odlučili da “kopamo malo dublje” da bi se uverili u to. Gornji poklopac sa plastičnim šestougaonicima na sebi ima malu strelicu. Ta strelica je tu samo da Vas zbuni i ona ne služi ničemu. Šalimo se malo, služi da znate da taj deo treba da ide ka napred.
Poklopac se inače oslobađa stiskanjem šest kačaljki iznutra – od dole. Poklopac nema nikakav poseban sistem filtracije, a ako se slažete sa nama, na ovom mestu nije ni potreban. Nakon što smo skinuli ovaj deo i otkrili mesta za dva 120 mm ventilatora, demontirali smo i ostatak plastike. Ovim putem smo otkrili škljocave dugmiće kao i metalnu konstrukciju ručki.
Momci iz CM-a se stvarno nisu šalili, dve uzdužne metalne ručke su zašrafljene za skelet, a za njih je zanitovana poprečna metalna drška sa gumenom navlakom. Dakle, kućište možete vrteti i oko glave, ali ipak nemojte.
Prednja plastika se skida hvatanjem i povlačenjem već ranije spomenute “usisne grane”. Dobra stvar u vezi maske je da se ona odvaja bez prednjeg I/O panela, tako da nema bojazni od kidanja kablova i sl. Sa unutrašnje strane vidimo krupnu plastičnu heksagonalnu mrežu i filter koji je u sendviču između ove i spoljnje metalne mreže.
5,25” poklopci se vade iznutra i isto tako imaju filtere u sebi. Na prednji deo metalnog kaveza možete montirati 2x 120 mm ventilatore ili jedan prečnika 140 mm. Za 140 mm ventilator možete odabrati gornju ili donju poziciju, kako vam više odgovara. Ovaj sistem montiranja je malo problematičan u slučaju da imate 140 mm ventilator koji nema klasičan puni 140 mm ram.
Ipak, taj problem više možemo pripisati 140 mm ventilatorima koji se montiraju na 120 mm rupe i nemaju produžetak za 140 mm montiranje. Iz ovog ugla takođe možemo videti da kavez ima dosta velike rupe i nudi dobar protok, čak i ako sama struktura kaveza nije izbušena.
Pleksiglas prozor sa stranice se dosta lako skida, njega drže samo uvijena krilca koja su deo stranice. Ovo je dobra stvar ako neko želi da ugravira logo ili ime svog igračkog klana ili nešto treće. Bočne ventilacione rupe, kao što smo rekli, nemaju filtere, ali zbog upuštenih rupa za šrafove lako možete dokupiti i montirati neke standardne magnetne ili samolepive 120 mm filtere, pa čak i 240 x 120 mm filter.
Lim je zadovoljavajuće debljine, 0,85 mm, a ivice su veoma dobro savijene. Zbog “iskusnog” savijanja lima i izbočine, stranice su čvrste i nimalo se ne “uvrću” po dijagonali kad su skinute.
Dodaj komentar