Spoljašnjost
Kao što smo već spomenuli, analiziraćemo Gunmetal Grey verziju kućišta i možemo reći da je boja veoma lepa i neobična, pravo osveženje naspram klasičnih crnih kućišta. Što se dizajna tiče, generalno smo već navikli da od Cooler Mastera dolaze lepe stvari što i ovaj put možemo potvrditi.
Kao i kod prethodnika, cela prednja strana Scout-a je jedan veliki ventilacioni otvor. S tim što novi Scout ima CM Storm bedž pri dnu rešetke. Pogledom od napred Scout 2 dosta podseća na Corsair 600T, ali ako malo pogledamo sa strane, vidimo da se tu dešava nešto sasvim drugačije. Koliko god to čudno zvučalo, stekli smo utisak da maska izgleda kao da iz šireg kućišta izlazi nešto uže kućište.
Dakle, u globalu dosta minimalističan izgled prednje maske uz neke upečatljive linije. Napredovanjem prema gornjoj strani uočavamo glavnu stvar kod ovog kućišta, a to je drška. Već na prvi pogled se vidi da je drška u slučaju nove verzije Scout-a mnogo (ali mnogo) lepše implementirana. Sistem drški još uvek poseduje dve ručke po strani za nošenje sa obe ruke kao i jednu centralnu poprečnu za nošenje u jednoj ruci, baš kao i kod starog modela.
No, idemo redom, kasnije ćemo se vratiti na drške. Odmah iznad LED indikatora se nalaze mala klizna vrata koja vam daju pristup standardnim I/O konektorima. Ispod poklopca se nalaze 2x USB 2.0, 2x USB 3.0 i džekovi za slušalice i mikrofon. LED indikatori su zanimljivo rešeni.
Pokazatelj rada računara čini samo jedna crvena LED dioda koja osvetljava providnu plastiku sa leve strane. Aktivnost hard diskova se manifestuje tako što se crveno LED osvetljenje zatamnjuje pri radu uređaja. Tako na primer, ako pokrenete neko teško kopiranje, svetlo se skoro pa skroz ugasi, a pri regularnim kratkim aktivnostima LED lampica se gasi na kratko, kao da trepće.
Daljom progresijom prema zadnjoj strani dolazimo do utisnutog CM Storm natpisa i tri poveća “prekidača”. Rekli smo “prekidači”, jer su ova dugmad dosta glasna i prilikom stiskanja odaju utisak industrijskih mehaničkih prekidača. Levo dugme služi za gašenje i paljenje LED osvetljenja na jedinom 120 mm ventilatoru koje dolazi uz kućište, desno je za restart, a centralno, najveće i najglasnije dugme ima funkciju on/off-a.
Posle prekidača sledi pad plastike koja uranja između drški i tu kreće ventilacioni otvor koji se rasteže sve do kraja kućišta. Gornja ventilacija je urađena od krupnih plastičnih šestougaonika, a ispod nje se nalazi metalna mreža sa sitnim šestougaonicima koja je ista kao i na prednjem delu kućišta.
Obe bočne strane imaju ispupčenje u istom obliku. Izbočina na desnoj strani će verovatno biti korisna za skladištenje kablova. U praksi se pokazalo da se kućišta sa ovakvim ispupčenjem lakše zatvaraju nego ona koja imaju ravnu stranicu, čak i ako iza tacne od matične ploče ima dosta mesta. Iako je ovo korisno, opet je dizajnerski izazov napraviti tako nešto, a da usput i izgleda lepo.
U slučaju Scout dvojke sve se lepo uklopilo, čak i sa prozorom i ventilacionim rupama na levoj stranici. Podsećamo da je stari Scout imao veliki prozor i na njemu izrezane rupe za ventilaciju. Šta je lepše, u to nećemo ulaziti, mada mislimo da novi “Izviđač” ima bolji, horizontalni raspored bočnih ventilatora.
Daljom progresijom na zadnji deo vidimo dve rupe sa kederom namenjene vodenom hlađenju, mesto gde se postavlja I/O lim od ploče, ventilaciju sa rupama samo za 120 mm ventilator, sedam neventilisanih PCI/PCIe poklopaca i mesto za napajanje koje možete montirati u dva “smera”.
Osmi vertikalni PCI/PCIe poklopac ima rupe za provlačenje kablova od periferija. On bi trebao da ima funkciju “zaključavanja” perifernih uređaja. Malo je nelogično da se ovaj poklopac šrafi sa spolja i to šrafom koji se može odvrnuti rukom, jer time baš i niste obezbedili svoju gaming opremu.
Logičnije bi bilo da se nekako šrafi iznutra ili barem da se šrafi sa običnim šrafom za koji je potreban neki vid alata da se odvrne. Stranice su takođe zavrnute sa šrafovima koji imaju velike glave i obe stranice imaju krilca za hvatanje.
Ova krilca su u današnje vreme “must have” i nedostatak istih bi bio veliki minus za neko moderno kućište. Dodatak za katanac koji možete opciono postaviti isto ima znak pitanja iznad sebe. On se šrafi sa spolja i lopov ne mora da bude iskusan, dovoljno je samo da ima šrafciger i time dobija pristup vašem hardveru.
“Tabani” od kućišta su lepi, imaju antivibracionu gumu na sebi, ali bi mogli biti za nijansi viši. Nogare su visoke svega 11 mm, čime filter koji je postavljen kod napajanja skoro da dodiruje pod. S ovim rečenim, pazite gde spuštate svoje kućište, da to ne bude neki pufnasti tepih. Naravno, na standardnom stolu, odnosno ravnoj površini nećete imati problema.
Scout 2 na donjem delu ima dve ventilacione rupe. Jedna je namenjena usisu od napajanja, a druga za 120 mm ventilator. Nažalost, samo jedan od otvora ima filter. Svetla strana ovoga je da filter možete repozicionirati na 120 mm usis u slučaju da ste napajanje okrenuli tako da uvlači vazduh iznutra. Donji deo maske ima i standardnu rupu za hvatanje prilikom skidanja.
Čest problem ovih rupa je da one montiranjem prednjih ventilatora postaju usis za prašinu. U slučaju Scout dvojke, prednji filter nije ni blizu ventilatora, te oni mogu “usisavati” svu prašinu sa poda. No, do sad smo već ustanovili da Cooler Master sa ovim kućištem nije stavio akcenat na filtere.
Tom zaključku doprinosi i kvalitet donjeg filtera koji nije napravljen od najfinije mreže, ali će u svakom slučaju pomoći da vam u napajanje ne ulazi sve i svašta.
Dodaj komentar