Dizajn i rešenja
Dizajn je elegantan i nenapadan, uglavnom u nijansama mat i metalik crne. Tu monotoniju razbijaju ventilatori sa belim lopaticama i NZXT logo na pumpi. Logo svetli i njegova boja se može menjati u celoj RGB skali preko CAM softvera, kojeg ćemo naknadno opisati.
Radijator je debeo 27,4mm, a površina mu iznosi 309 x 140mm. Zapravo, to je isti aluminijumski radijator koji Asetek proizvodi i za Corsair H110.
Radijator je premazan sa mat crnom farbom, što ga estetski izdvaja od većine drugih AIO radijatora koji koriste crnu sjajnu farbu.
Zglobovi na pumpi dozvoljavaju velike uglove pomeranja i podešavanja, što će biti veoma korisno za podešavanje creva unutar kućišta.
Creva su crna i glatka, spoljašnjeg promera 10,8mm. Dosta su kruta, ali u isto vreme i dovoljno savitljiva, pa svakako odaju osećaj sigurnosti. Ne znamo tačno koji je unutrašnji promer creva, ali vidimo da se na ulasku u radijator nalazi cev prečnika svega 6,7mm.
Radijator je sa pumpom povezan preko cevi dužine oko 40cm, što se prema višegodišnjem prisustvu AIO sistema na tržištu pokazalo kao više nego dosta.
Radijator ima izuzetno gustu mrežu od 24 aluminijumska rebra po inču, odnosno, prema našem merenju sa novčićem od jednog dinara (prečnika 20mm), na svakih 1,25mm ide jedan list. Ako pažljivo pogledate makro fotografije rebara, možete videti da su listovi perforirani i po dubini, što rebima daje veću površinu za predaju toplote.
Listovi su uredni, vidimo svega par savijenih rebara. Pošto smo otpakovali ovaj primerak iz celofana, znamo da je u ovakvom stanju napustio fabriku.
Za potrebe tako gustog radijatora NZXT je razvio nove FX V2 140 ventilatore sa visokim statičkim pritiskom. Ventilator koristi crni ram koji oko rupa za šrafove ima male antivibracione gumice, a rotor ima sedam lopatica. Ako malo bolje pogledate dizajn lopatica, videćete da jako liči na Noctua NF-A14 i A15 modele, a ako smo dobro ispratili stvari, ceo dizajn potiče od Thermalright TY-140 ventilatora.
Sa pumpe visi sijaset kablova koji uključuju splitter za ventilatore, SATA naponski priključak za napajanje ventilatora, 3-pinski priključak za napajanje pumpe, kao i dugački kabl koji se kači na USB port na matičnoj ploči i služi za kontrolu preko CAM softvera. Sjajna je stvar što je set priključaka spreman za dva dodatna ventilatora (dakle, ima ukupno četiri 4-pinska priključka) koji će raditi pod istim PWM režimom kao i fabrički ventilatori. Da li ćete ove izvore iskoristiti za dodatne Pull ventilatore na radijatoru ili za ventilatore u kućištu, na Vama je da odlučite.
Povezivanjem 3-pinskog priključka se pokreće pumpa, SATA naponski priključak služi samo za napajanje ventilatora, a elektronika i LED osvetljenje se aktiviraju tek ubadanjem USB kabla na matičnu ploču.
NZXT se hvali da je prvi inkorporirao pumpu varijabilne brzine za AIO. Pošto je iritantan zvuk pumpe često glavni razlog zbog čega se ljudi radije okreću ka vazdušnim rešenjima, ovo može biti zanimljiva stvar. Svakako ćemo više o ovome saznati za vreme testa buke i akustike.
Ventilatori su veoma dobri po performansama, ali imaju nekoliko mana. Prva i najveća mana su, prema našem mišljenju, zatvorene ivice rama. Ovo je na prvi pogled cool estetski detalj, ali nemogućnost provlačenja kabla uz ram u mnogome otežava manipulaciju, kao i skrivanje kablova.
Druga mana jeste mestimična gruba obrada ivica lopatica, što se jasno vidi na desnon ventilatoru na sledećoj fotografiji. Po kvalitetu izrade ventilatora, definitivno zaostaju za liderima na tržištu.
CPU blok je prilično sitan i pljosnat, te je impresivno kako je pumpa stala u tako mali paket. Deo koji prenosi toplotu, tzv. cold plate je od bakra i NZXT se ne hvali sa posebnim mikrokanalima za predaju toplote, što je nešto što često viđamo kod konkurencije.
Baza nije urađena tako da ima efekat ogledala, već je vidljiva gruba mašinska obrada sa cirkularnim urezima.
Našom standardnom metodom testiranja smo ustanovili da cold plate u jednoj orijentaciji ima izražen špic, koji očigledno potiče od centra gde se završava mašinska obrada.
Svi kablovi su sleeve-ovani, od onih na ventilatorima, do kablova koji idu iz pumpe.
I za sam kraj, mala galerija sa raznim kombinacijama LED osvetljenja.
Sa ovime bismo završili opis NZXT Kraken X61 AIO vodenog kulera, pa prelazimo polako na test rezultate.
Dodaj komentar