Dizajn i rešenja
Iz vizuelnog ugla, oba kulera ne nude ništa specijalno, ali ako obratimo malo više pažnje, možemo ustanoviti da je neki dizajner ipak proveo dosta vremena za stolom.
Pored lepe obrade i činjenice da je svaki milimetar hladnjaka niklovan, možemo primetiti da oba kulera imaju tanko telo i da su toplotne cevi raštrkane svuda. Možda rebra nisu baš niklovana, toliko se još ne razumemo u proizvodnju kulera, ali smo sigurni da listovi nisu od golog aluminijuma. Na kraju se ipak ispostavilo da smo u pravu, jer dok smo surfovali po sajtu Noctue, videli smo da za rebra navode „soldered joints & nickel plating“ kao materijale. Dakle, da, i aluminijumski listovi su niklovani.
Aluminijumski listići su sa strana savijeni tako da one zatvaraju stranice kod oba kulera. Pretpostavljamo da ovom metodom hladnjak postaje “tunel” i da ventilator vazduh gura celom dubinom listova.
Dizajn rebara kod oba nova Noctua-ina kulera je isti, samo što proporcionalno prati veličinu modela. Rebra imaju špicast urez u sredini i sa obe strane imaju po jedan mali nazubljeni deo. Ovi zupci su na oba kulera otprilike tamo gde prolaze vrhovi lopatica, tu gde je pritisak vazduha najveći pri radu ventilatora.
Ventilatori su prikopčani savijenim žicama koje mogu da hvataju telo na dva mesta. Dodatne opcije su uvedene zbog zamenskih antivibracionih guma za ventilatore, čime se oni udaljuju. Na ventilatore nećemo trošiti vreme ovaj put. Oba ventilatora, NF-F12 i NF-A15 su detaljno opisana u našim ranijim recenzijama.
Možemo i izbliza pogledati deo gde se žice kače za telo. Usput vidimo i vrh male metalne šipke koja ide kroz telo oba hladnjaka. Ona ima funkciju da ograničava donji i gornji list od odvajanja od ostatka tela. Drugim rečima, dodaje kuleru čvrstinu. Kuleri imaju po dve ovakve šipke, jednu u jednoj, a drugu u drugoj polovini tela.
NH-U12S i NH-U14S pokazuju dosta kompleksan šablon toplotnih cevi. Heat pipe-ovi su raspoređeni tako da izbegavaju samo strogi centar hladnjaka. Listovi koji čine telo hladnjaka kod oba kulera imaju blago suženje ka centru koje se završava sa centralnim „urezom“.
Ključne razlike u veličinama kulera dolaze i od toga što NH-U12S ima pet, a NH-U14S šest toplotnih cevi.
Malopre smo uspeli videti i rupu tačno u centru hladnjaka koju nismo objasnili. Ova rupa verovatno kod oba hladnjaka igra i ulogu provetravanja dela gde ventilator manje može da duva. Ono u šta smo sigurni je da ova rupa daje pristup šrafu koji drži steznik od kulera.
U ovom trenutku ne vidimo funkciju skidanja steznika, ali vidimo da baza od kulera ima i četiri male rupe, po dve sa obe strane. NH-D14 na primer ima iste ovakve rupe i njegov steznik se montira baš u te rupe sa po dva šrafa. Ne znamo čemu sve ovo, ni da li Noctua planira da proširi kompatibilnost kulera ili jednostavno ne žele da menjaju dizajn baze. Da li je to iz funkcionalnih razloga ili samo ne žele da ulože u nov alat, zaista ne znamo.
Kada okrenemo kulere naglavačke možemo videti da su se dizajneri morali malo potruditi oko sprovođenja toplotnih cevi. Smisliti složenu šemu za toplotne cevi je još i lak posao, jer je teži deo to i izvesti. Vidimo da su neki listovi dorađivani i da imaju veće rupe kako bi dozvolili toplotnim cevima da „uzmu krivinu“.
Heat pipe-ovi su od 6mm kod oba hladnjaka i kvalitetno su „ofarbani“. Pored standardnog presovanja, aluminijumski listovi su i nakalemljeni na toplotne cevi radi boljeg kontakta.
NH-U12S je svega 45mm na najdebljem delu, širok je 125mm, a NH-U14S je debeo 52mm i 150mm u najširem delu.
Visina od NH-U12S je 148 + 10mm zbog toplotnih cevi koje vire na vrhu, a to je onda ukupno 158mm, dok je NH-U14S visok čak 154 + 10, odnosno ukupnih 164mm.
Kontakne površine nose prepoznatljive šare mašinske obrade kojih se Noctua ne odriče. Mi volimo da vidimo mirror finiš jer su kuleri sa glatkim bazama bolje prolazili na testovima.
U slučaju ova dva kulera, nema ništa od ogledala. Noctua zapravo tvrdi da njihove baze sa mikro udubljenjima igraju bitnu ulogu u efikasnosti hladnjaka.
Prema njihovim rečima, mikro kanali koji ostaju posle mašinske obrade pomažu da se pasta ravnomerno raspodeli po celoj površini procesora.
Ako stručnjaci kažu da je ovako bolje, ko smo mi da se protivimo? Pa entuzijasti! Naravno da ćemo lapovati i Noctua kulere! Da biste se bolje upoznali sa gore navedenim mikro udubljenjima, u prilog Vam dajemo dve makro fotografije baza.
Same kontaktne površine su iste veličine kod oba hladnjaka. Kontaktna površina je od ostatka baze izbočena za 1mm i veličine je 38 sa 40mm.
Mašinska obrada, mikro kanali, ravnomerna raspodela paste… suuuuper. A da li je to ravno? Do sada već proverenom metodom, naslanjanjem ravnog predmeta i osvetljavanjem sa suprotne strane, ustanovićemo da li ovi kuleri imaju ravnu kontaktnu površinu.
Oba hladnjaka imaju veoma ravnu kontaktnu površinu u orijentaciji ortogonalnoj na smer toplotnih cevi. U smeru koji se podudara sa orijentacijom heat pipe-ova imamo neka mala brdašca. NH-U12S ima blagu izbočinu na sredini, što nije strašno. NH-U14S ima složeniju deformaciju, kombinaciju udubljena i izbočenja blizu centra. Možda izgleda katastrofalno, ali između nonijusa i baze prolazi jako malo svetlosti. Hladnjaci nemaju velike deformacije, pa očekujemo dobre rezultate!
Dodaj komentar