| Hardver | Hlađenja | Noctua NF-A14 PWM
Hlađenja

Noctua NF-A14 PWM


Dizajn i rešenja

 

Dizajn NF-A14 ventilatora smo već ispitali uzduž i popreko u jednoj od prethodnih recenzija, tako da to nećemo ponavljati. Svi tehički detalji i objašnjenja novih tehnologija se mogu naći na OVOM linku.

Noctua NF-A14 PWM 016 T

 

Specijalni PWM čip koji Noctua ugrađuje u svoje ventilatore smo već nekoliko puta spominjiali, ali nikad nismo detaljno objasnili. Pošto se tu radi baš o PWM verziji ventilatora, bitno je da se objasne svi pozitivni aspekti posebno dizajniranog PWM čip-a.

 

Noctua NF-A14 PWM 017 T

 

PWM čip nosi oznaku NE-FD1 i on predstavlja “sledeću generaciju” integrisanih kola koji implementuje SCD (Smooth Commutation Drive) tehnologiju zarad tihog rada i manje potrošnje ventilatora. Pored toga, u sklopu ovog čipa se nalaze i posebne zaštite koje isključuju napajanje motora usled zaglavljivanja lopatica, kao i zaštita od pogrešnog povezivanja ventilatora. Bitno je da naglasimo da NF-A14 PWM koristi SCD2, drugu generaciju “Smooth Commutation Drive” tehnologije.

 

Noctua NF-A14 PWM 019 T

 

Konvencionalni PWM “drajver čipovi” isporučuju četvrtaste signale, tj. nagle („digitalne“) impulse. Zbog oštrih impulsa je čest slučaj da se kod PWM ventilatora čuje zvuk kliktanja pri nižim obrtajima. Zamislite da imate dete na ljuljašci. Pravilan način ljuljanja bi bio da dete gurate ravnomerno, prvo malo slabije da bi na kraju ljuljašci isporučili ceo impuls vaše energije. U ovom slučaju imate srećno dete. Zamislite sada da detetu na ljuljašci isporučite ceo impuls energije u jednom dodiru. U prevodu, pokušavate da ljujate dete sa bejzbol palicom. Dete sigurno neće biti srećno i verovatno “će da klikće”. Isto se dešava i kod ventilatora pri nižim obrtajima. Kolo na motoru dobija četvrtast signal, motor naglo daje napon i rotor se “cima”.

 

Noctua NF-A14 PWM 008 T

 

Noctua je ovaj problem rešila sa integrisanim kolom koje su sami razvili. NE-FD1 PWM kolo sa SCD tehnologijom pegla izlazni signal i motor dobija PWM signal sa blagom kosinom. Sa ovakvim signalom motor ne pati od kliktanja pri nižim obrtajima jer napon dobija u „blažim“ impuslima, te nema naglog cimanja.

 

NE-FD1

 

Ne samo da ventilatori sa NE-FD1 čipom rade tiše bez neprijatnih kliktanja, nego i troše mnogo manje. Ventilatori koji troši manje? Zašto je to bitno i koga briga za to? Česta pitanja su bila koliko ventilatora smem nakačiti na jedan molex konektor? Uvek je postojao neki preporučeni limit, “nemoj više od tri”, “nemoj više od osam” itd. Kod ventilatora sa NE-FD1 čipom skoro pa ne postoji ograničenje za vezivanje ventilatora na molex konektor. Možete povezati više ventilatora na 3(4) pin konektor na matičnoj ploči ili na izlaz iz fan kontrolera možete vezati više od jednog Noctua ventilatora, itd.

Primera radi, nova PWM izdanja NF-R8, NF-B9 i NF-P12 ventilatora sa PWM čipom troše 25-40% manje od svojih ne-PWM prethodnika. NF-F12 troši samo 0,6W, što je odprilike 50% manje od drugih (običnih) ventilatora sa sličnim brzinama. U poređenju sa tipičnim ventilatorima koji troše oko 2W ili više (idu čak do 8W), za pet godina možete uštedeti oko pola cene od Noctua ventilatora zahvaljujući ovom naprednom čipu (tako kaže Noctua).

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar