Dizajn
Dizajn ova tri ventilatora ne donosi puno novina, većinu stvari smo već videli na NF-F12 modelu. Sa “A” serijom smo se već upoznali kroz recenziju od NF-A9x14 PWM, NF-A6x25 FLX i NF-A4x10 FLX ventilatora.
Standardnu “opremu” ovih ventilatora čini tzv. AAO ram, koji i nije neki novitet jer su sve aktuelne tehnologije primenjene još kod NF-F12, samo što ih tada nisu tako imenovali. Akcenat je bio na “Focused Flow” ramu. Tehnologije koje objedinjuje AAO su fabrički montirani gumeni apsorberi na ćoškovima i stepenasto upušteni rubovi rama.
Stepenasti rubovi funkcionišu po principu rupica na golf loptici koje obezbeđuju bolji protok vazduha, odnosno pomažu da ventilator sa “manje napora” vuče više vazduha.
U AAO tehnologiju još spadaju i mikro udubljenja na unutrašnjem delu rama koja pomažu u smanjenju buke i poboljšanju protoka vazduha i vazdušnog pritiska. Još jedan detalj je da novi ventilatori imaju unapređenu verziju SSO ležajeva sa imenom SSO2. Čaura od ležaja je od jednog komada mesinga koja je strugana CNC mašinom uz visok stepen preciznosti.
Zaštitni znak “A” serije je tehnologija pod imenom “Flow Acceleration Channels” i nju smo do sada videli na svim modelima ove serije. Savremeni aerodinamični dizajn donosi značajna poboljšanja u odnosu protoka vazduha i buke naspram konvencionalnih lopatica uniformnog oblika.
Usled bržeg protoka vazduha na ključnim mestima, kao što su vrhovi lopatica, kanali za poboljšanje protoka (Flow Acceleration Channels) umanjuju otpor vazduha sa usisne strane i vazduh se manje “lepi” za lopatice. Time se postiže veća efikasnost i manji nivo buke koja inače nastaje od vrtloženja vazduha. U neku ruku ovi žljebovi na lopaticama rade isto što su radili i “Vortex Control Notches” na ranijim Noctua ventilatorima.
Koliko smo shvatili fiziku ovih stvari, bitno je da postoji nešto što “razbija” vazduh, kao rupice kod golf loptica zbog kojih ona ima mnogo manji vazdušni otpor i time leti mnogo dalje od obične glatke loptice.
SSO2 ležaj je zaista prisutan u sva tri ventilatora, što smo dokazali “lepljenjem” šrafova za magnete koji se nalaze tačno ispod osovine rotora.
SSO2 je potpuno zatvoren sistem i ne dozvoljava sitnim česticama i prašini ulazak u ležaj, što će osigurati dug i neometan radni vek. Bitna stvar koju trebaju znati svi koji kupe Noctua ventilator sa SSO2 ležajem je da on nije dizajniran tako da ga korisnik može rastaviti, zato nemojte ni pokušavati. Em nema potrebe, em u tom slučaju gubite garanciju od 6 godina koju Noctua daje. Ovo nisu dobre vesti za modere koji bi želeli da prefarbaju, nekima iritantnu, braon boju.
Dužina kablova je idealna kod sva tri ventilatora, samo 20cm i to će smanjiti haos sa kablovima, a po potrebi su tu i produžni kablovi od 30cm.
U principu se sve svodi na to da će dobri stari NF-P14 biti zamenjen sa ova dva nova ventilatora. NF-P14 je uspešno radio dva posla, na procesorskom hladnjaku i kao običan ventilator za kućište. NF-P14 je bio fleksibilan, ali i pomalo smešan sa svojim metalnim produžecima sa kojima ste ga mogli montirati na rupe od 140mm ventilatora. NF-P14 je već “skinut” sa oficijalnog Noctua sajta, a njegovo mesto preuzimaju NF-A14 i NF-A15.
NF-A14 u principu ne donosi ništa revolucionarno. Bitan momenat je da je on prvi 140mm Noctua ventilator sa punim četvrtastim ramom. Kao što smo već spomenuli, NF-P14 je bio sposoban za više stvari.
Dobijamo utisak da Noctua ovaj put cilja na ventilatore koji će služiti samo jednoj nameni i da će u toj oblasti biti najbolji. NF-A14 za radijatore i kućišta, a NF-A15 samo za vazdušne kulere – oba modela dizajnirana svaki za svoj zadatak.
Raspon lopatica, pa i promer rupe u ramu su faktički iste veličine kod sva tri ventilatora (NF-P14, NF-A14 i NF-A15). Novi ventilatori “A” serije optički deluju veće zbog punog 140/150mm rama. Pored toga što je ram unapređen kod „A“ serije, NF-P14 je imao gladak ram iznutra i samo “Vortex Control” ureze na lopaticama.
NF-A14 je iz ugla dizajna dosta prefinjeniji od NF-P14. Novi ventilator sa punim 140mm ramom na prvi pogled izgleda jednostavnije, ali ako bolje pogledate, ima puno sitnih detalja koji obeležavaju „A“ seriju. Bitne fizičke razlike su da NF-A14 ima 7 lopatica sa zaobljenim vrhom, a NF-P14 ima devet špicastih.
NF-A15 bi trebao ciljno da zameni posao od NF-P14 kao procesorskog ventilatora, a obli ram podseća na NF-P14 koji je zvanično otišao u penziju.
I u ovom slučaju je otvor u ramu efektivno iste veličine kao i kod prethodnika, s tim što NF-A15 spolja ima deblju plastiku zbog dizajna AAO rama. NF-A15 ima neka čudna krilca sa dve strane koja su obložena antivibracionim materijalom. Malo neobično mesto za postavljanje antivibracione gume, ali Noctua verovatno bolje zna zašto je baš na tim mestima. NF-A15 je takođe opremljen posebnim PWM čipom, istim čipom kojeg smo već opisali za vreme testiranja NF-F12 PWM ventilatora. Ovaj čip malo pegla impulse signala i naspram PWM čip-a kod klasičnih ventilatora, nikada nećete iskusiti zvuk kliktanja i krčanja motora na jako niskim obrtajima.
Iako su NF-A14 i NF-A15 faktiči isti ventilatori, jedan se karakteriše kao 140mm, a drugi kao 150mm, pa je odatle i razlika u oznaci. NF-A15 se prema specifikacijama vodi kao 140x150mm ventilator. Oba modela poseduju isti rotor i imaju iste tehničke specifikacije, samo ih oblik rama raspoređuje prema oblasti njihove primene.
Pošto je NF-A15 predviđen kao ventilator za upotrebu na procesorskim hladnjacima, mi smo ga i stavili na neki kuler. Krenuli smo od Prolimatech MegaShadow-a, koji baš i nije najbolji hladnjak za instalaciju 140mm ventilatora. Pošto telo od hladnjaka ima poseban žljeb gde inače treba da upadne 120mm ventilator, montiranje NF-A15 je bilo veoma mučno i tesno. Da kažemo da smo jedva zakačili žice i u jednom trenutku skoro i odustali. Bitno je da smo na kraju uspeli i zabeležili par lepih fotografija.
Možda NF-A15 izgleda šašavo na ovom “malom” kuleru, ali će definitivno odraditi svoj posao i dobićete veoma tih hladnjak. Za razliku od njega, NF-P14 je lakše čučnuo na hladnjak i čini nam se kao da nije imao toliko “viška” plastike okolo. Kao što smo rekli, MegaShadow baš i nije najbolji kandidat za ove ventilatore. Imajte na umu, NF-A15 zahteva malo više mesta od NF-P14 jer ima deblji, jači i kompleksniji ram.
Na tržištu baš i nema puno kulera koji koriste 140mm ventilatore sa 120mm montažnim rupama. Verovatno možemo i na prste dve ruke nabrojati aktuelne procesorske kulere koji koriste ovaj format ventilatora. Noctua onda sa ovim ventilatorom baš i ne pokriva neko tržište? Poprilično smo sigurni da je Noctua mudrija od toga (ipak im je sova logo) i da se u njihovoj “laboratoriji” spremaju neki kuleri koji će se koristiti baš za NF-A15.
Nažalost, NF-A15 ne možete montirati na NH-D14, što nas je neprijatno iznenadilo. Sistem kačenja ventilatora sa kojim se montira NF-P14 ne sarađuje sa novim 150mm ventilatorom. NF-A14 ni pod razno ne sarađuje sa NH-D14 zbog širih montažnih rupa.
Jedino što smo uspeli uraditi sa NF-A15 je da ga dobro izgrebemo pokušavajući da usilimo montažne žice.
Dodaj komentar