Hardverski nivo
Kao što ste i pretpostavili radi se o modelu 6950 karte sa 2GB memorije, Sapphire Radeon HD 6950 FleX Edition je identična po specifikacijama kao sve Cayman Pro (6950 2GB) grafičke karte. Ova Sapphire grafička karta radi na referentnim klokovima kada je u pitanju Radeon HD 6950, a oni iznose 800/1250 MHz za GPU i memoriju, odnosno 5000 MHz efektivno za memoriju. Širina memorijske magistrale iznosi 256 bit, što sa taktom od 5000 MHz efektivno daje memorijski protok od 6,0 GB/s. Na plavom nereferentnom PCB-u nalazi se 8 HyniX memorijskih čipova koji su pasivno hlađeni aluminijumskim delom kulera koji na njih naleže što je svakako dobro kada je u pitanju nereferentni sistem hlađenja. Ostatak specifikacija je 1408 stream procesora, 88 teksturnih jedinica i 32 procesora za rasterizaciju.
Naponska sekcija karte koja se nalazi desno od samog GPU-a prekrivena je pasivnim aluminijumskim kulerom, a sama naponska kao i PCB izgledaju kvalitetnije od referentnom AMD PCB-a. Propisani TDP ove karte iznosi 190W, a potrošnja u toku gaming-a bi zbog upotrebe AMD PowerTune tehnologije, o kojoj smo pisali ranije, trebala da iznosi oko 140W. Karta na sebi ima priključak za dva šestopinska konektora za napajanje.
Još jedna zanimljivost u vezi ove karte je i to što poput referentnih modela i na ovom modelu postoji BIOS prekidač, odnosno posedovanje Dual BIOS-a. Posedovanje ovakvog prekidača umanjuje šansu da se karta „onesposobi“ usled lošeg flešovanja, pa je svakako jedan plus za Sapphire jer ovaj prekidač nemaju svi nereferentni modeli. Sa ovom grafičkom kartom bez bojazni možete modifikovati BIOS, ali i isprobati otključavanje dodatnih shader-a! Kao što je većini sigurno poznato kada je Radeon HD 6950 u pitanju moguće je „otključati“ dodatne shader-e, odnosno dobiti broj shader-a jačeg modela Cayman XT ( HD 6970). Mi ovoga puta nismo isprobali otključavanje, ali postoji velika verovatnoća da se ova karta otključava u jači model.
Nereferentno rešenje hlađenja iz Sapphire-a se pokazalo kao veoma dobro za Cayman čip. Kuler se sastoji iz aluminijumskog dela sa mnoštvom listova, kroz koje prolaze dva heatpipe-a povezana sa bakarnom bazom koja naleže na GPU. Oko bakarnog dela je i aluminijumski deo koji smo spominjali i on je zadužen da pasivno hladi memorijske čipove. Sapphire se odlučio za dva heatpipe-a debljine 6,09 mm što se pokazalo kao sasvim dovoljno da ohladi Cayman čip, a više o tome u delu o buci, potrošnji i overklok potencijalu. Za hlađenje karte zadužen je jedan ventilator prečnika 89,25mm koji poseduju softversku kontrolu obrtaja. Ceo kuler prekriva kvalitetna plastika koja efikasno usmerava vazduh ventilatora zaduženog za hlađenje. Plastika je crne boje sa sivim detaljima i „glossy“ delovima i izgleda prilčno lepo, na desnoj strani se nalazi FleX Edition logo, dok je s leve strane logo Radeon HD 6950 grafičke karte.
Od priključaka za monitor Sapphire Radeon HD 6950 FleX Edition poseduje standardne priključke očekivane na ovoj klasi grafičkih karti. Tu je jedan HDMI ulaz, dva DVI ulaza kao i dva mini Diplay Port-a. Na vrhu karte se nalaze dva konektora za Crossfire. Sa ovom kartom je moguće napraviti Quad CrossfireX sa četiri grafičke karte. Tu su i dva šestopinska konektora za napajanje, a dužina nereferentnog PCB-a iznosi 27,3 cm.
A sada da pogledam kako se Sapphire Radeon ponašao kada je u pitanju overklok i buka.
Dodaj komentar