Buka, temperature i OC potencijal
Kada je u pitanju ASUS-ov DirectCU II sistem hladjenja, očekujemo dobre performanse, overklok i dosta niži nivo buke u odnosu na referentne modele. Obrzirom na TDP od 180W, ne sumnjamo da će hlađenje odraditi svoj posao kako bi trebalo. Temperatura u stanju mirovanja je iznosila 31°C, što je tek 6°C više od ambijentalne temperature koja je iznosila 25°C. Ventilator se vrteo na 20%, što je otprilike nekih 1153rpm. Obzirom na prečnik ventilatora i brzinu okretanja, grafička karta je praktično nečujna dok je u stanju mirovanja, na nekih 50cm od pozicije gde smo sedeli tokom testa.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na odličnih 66°C, dok ventilatori rade na 41%, odnosno 1905rpm. U ovim uslovima ventilatori se i dalje dosta tiho čuju, tj. primetna je jako mala razlika u odnosu na idle zvuk, ali možemo reći zanemarljivo. Generalno, kada ovu kartu spakujete u kućište, teško je da ćete čuti njen zvuk pored ostatka komponenti.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo odličnih 1220MHz za GPU i 1600MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 10%. Napon na kome je grafička karta radila tokom testa je 1,120V. MSI Afterburner nije dozvolio kontrolu radnog napona, ali je u pomoć uskočio ASUS GPU Tweak softver koji je svojom poslednjom verzijom omogućio kontrolu svih parametara te i promenu radnog napona.
Napon je bilo moguće podizati do vrednosti od 1,3V, ali sve preko 1,244V nije doprinelo boljem overkloku i stabilnosti preko 1220/1600MHz.
Kao što možete videti, overklok je podigao temperature u Unigine testu za samo 1°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 67°C. Ventilatori su se tokom OC testa zavrteli na 44% što je 2023rpm. Razlika je svega 1°C, što se uopšte nije odrazilo na razliku u nivou buke koju karta proizvodi, jer je brzina venttilatora ubrzana za svega 118rpm.
GPU-Z softver je očitavao vrednosti VRM sekcije i temperatura je iznosila 76°C tokom overklok testa. GPU na ASUS R9 270X grafičkoj karti ima ASIC vrednost od prosečnih 74,2%, što u teoriji omogućava veće overklok vrednosti na fabričkim naponima GPU-a, kao i manju potrošnju i zagrevanje.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2 koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju. Ventilatori se vrte na 41% uz temperaturu GPU-a od 66°C, isto kao u Unigine Heaven testu, uz nešto manji broj obrtaja – 1896rpm.
Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte na 44% uz temperaturu jezgra od 67°C. Ventilatori su i dalje prilično tihi, ali ne i nečujni, dok je temperatura tek 1°C viša, a ventlator ubrzan zanemarljivih 3% i maksimalno su se vrteli na 2023rpm. Tokom ovih i ostalih testova, grafička karta je bila dosta tiha, ali nakon dužeg igranja je ipak bio prisutan lagani huk ventilatora, pa ne možemo reći da je karta apsolutno tiha tokom rada. Blago narušenoj akustici je verovatno kumovalo rešejne hladnjaka i profila aluminijumskih listića koji su nešto gušće raspoređeni i pomalo neobično dizajnirani. Ovo svakako ne znači da je karta bučna, ali ćete tokom igranja u nekom trenutku primetiti za nijansu jači huk ventilatora.
Overklok margina nije loša, ali u principu je nešto što je već viđeno kod Pitcairn čipova, ali u korist svemu ide kvalitetna memorija, čiji overklok donosi veći nivo performansi, pa krajnji dobitak svakako nije zanemarljiv.
Dodaj komentar