Hardverski deo
Unutar grafičkog čipa površine 212mm2 nalazi se 2,8 milijardi tranzistora koji pokreću Radeon R9 270/270X bazirane karte i predstavljaju iteraciju ili kako neki vole da kažu “rebrand” prethodne generacije čipova, u ovom slučaju čip kodnog imena Curacao XT, koji smo mogli videti kod modela Radeon HD 7870 (Pitcairn). Već odličan grafički čip bi trebalo da obezbedi ovim “rebrand”-om još bolje performanse uz nižu cenu za krajnje korisnike, što je jedan od glavnih ciljeva kompanije AMD kada je u pitanju ova serija grafičkih karti.
Pitcairn / Curacao XT grafički čip ima 1280 šejder i 32/80 ROP/TMU jedinica u kombinaciji sa 256-bitnim memorijskim podsistemom, koji poseduje ukupno 2GB GDDR5 memorije te je logično očekivati pristojne performanse za ovu klasu grafičkih karti.
Procesorska moć ovog grafičkog procesora je 2,5TFLOPS-a, što je lep pomak u odnosu na Radeon HD 7870. Taktovi za GPU su na referentnim modelima postavljeni na 1000MHz, dok je memorija podešena na 5600MHz što je donelo prilično veći memorijski protok, pa u slučaju ASUS TOP modela sa višim frekvencijama imamo 205,8GB/s naspram nepunih 160GB/s kod Radeon HD 7870.
Generalno, nema nikakve misterije kada su u pitanju R9 270/X modeli. Sve je ostalo hardverski isto kao kod prethodne generacije što se tiče GPU-a, ali smo dobili veće performanse korišćenjem viših taktova GPU-a i brze GDDR5 memorije.
Nastavljamo dalje sa hardverskim delom koji je ASUS spakovao u TOP modela i “obradovala“ već poprilično veselog Radeona R9 270X.
ASUS R9 270X DCUII TOP svojim DirectCU II sistemom hlađenja uglavnom ostavlja standardno dobar utisak na praktično svakom testu, pa verujemo da će se i ovaj put veoma dobro snaći i sa Radeon R9 270X GPU-om.
Svakako, kvalitet izrade je na standardno visokom nivou, a kartu karakteriše tradicionalna kombinacija crne i crvene boje već duže vreme. Prvi pogled na grafičku kartu može na trenutke prevariti, te postoje korisnici koji na prvu loptu ne mogu pogoditi o kom se modelu radi, jer je sistem hlađenja praktično identičan onome na ASUS GTX 760 DCUII OC modelu.
ASUS R9 270X DCUII TOP poseduje dva PCIe 6-pin konektora, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 225W snage. Deklarisani TDP R9 270X modela je 180W, ali obzirom da se radi o TOP modelu koji je fabrički overklokovan, verujemo da je potrošnja jako blizu 200W.
PCIe konektor se nalazi sa strane, što neće predstavljati problem prilikom montaže recimo HDD-ova u kućište. Neretko se dešava da grafičke karte ove dužine sa konektorom sa zadnje strane umeju da stanu na put pristupu hard diskovima. Sigurnosne žabice su okrenute ka spoljnoj strani, te nema više muke prilikom skidanja konekotra za napajanje i bespotrebnog zavlačenja prstiju između hladnjaka i baze konektora.
Što se tiče onih zaboravnih, tu su i LE diode koje svetle zelenom bojom kada su pravilno prikačeni PCI-e konektori za napajanje, dok je crvena boja dioda namenjena gorespomenutim zaboravnim korisnicima.
Naravno, Crossfire režim je podržan, pa tako ova grafička karta poseduje jedan CF konektor, te je možete upariti sa još jednim modelom u slučaju da želite bolje performanse.
Od video izlaza i konektora ASUS Radeon R9 270X model poseduje dva DL DVI (DL – dual link DVI-D / DVI-I) konektora i po jedan HDMI video izlaz u verziji 1.4a i jedan Dipslay Port u verziji 1.2. AMD Eyefinity je naravno podržan. Ovaj model podržava i UltraHD rezolucije od 4096x2160px a tu je i neizostavna OpenGL 4.3, PCI Express 3.0, kao i DirectX 11.2 podrška.
DirectCU II sistem hlađenja karakteriše direktan kontakt bakarnih toplotnih cevi sa jezgrom tj. GPU-om. Ovo bi trebalo da obezbedi brže odvođenje toplote sa jezgra i tako smanji zagrevanje, a implicitno smanji i buku. ASUS tvrdi da ovakav sistem donosi ~20% veće performanse hlađenja u odnosu na referentne modele, uz daleko manju buku.
Grafička karta kao celina definitivno deluje lepo i odaje utisak kvaliteta, a izbor boja je prepoznatljiv i verovatno svima dopadljiv. Generalno, sa kombinacijom crne i crvene boje nema greške.
Telo hladnjaka je urađeno u potpunosti od aluminijuma, sa bakarnim toplim cevima koje naležu diretktno na grafički čip. Tople cevi su prečnika 8mm i prenose toplotu na deo hladnjaka koji je je povezan sa drugim delom, koji nosi ostatak rashladnog dela i čuvene aluminijumske listiće.
Pred sam “izlazak” bakarnih cevi i tela hladnjaka našlo se i parče termalne trake koje naleže na memorijske čipove koji se nalaze ispred GPU-a ako posmatramo početak odakle kreću “vruće” cevi.
Ventilatori su prečnika 80mm i svaki poseduje 4-pin konektore koji su zajedno vezani u jedan 4-pin konektor koji se vezuje na ploču grafičke karte. Obzirom da je u pitanju 4-pin konektori, moguća je i kontrola brzine ventilatora.
Razmak između aluminijumskih listića na telu hladnjaka je 1,29mm, što je standardno kada je u pitanju DCUII hlađenje. Lepa promaja i odvođenje vazduha su zagarantovani, a možete videti i pomalo neobičan dizajn profila ovih listića aluminijuma.
PCB grafičke karte je crne boje, što je u zadnje vreme postalo nepisano pravilo i pokazalo se kao dobitna kombinacija kod korisnika kojima je izgled grafičke karte bitan. GPU zauzima praktično centralno mesto na ovom modelu grafičke karte.
(Klik na sliku za punu rezoluciju)
(Klik na sliku za punu rezoluciju)
Memorijski čipovi koje poseduje ova grafička karta dolaze iz kompanije ELPIDA, modela sa oznakom W2032BBBG-6A-F i na ovom modelu rade na taktu od 1400MHz (5600MHz efektivno) pri naponu od 1,5V. Ovi čipovi su prisutni i na nekim modelima R9 280X grafičkih karti i njihova deklarisana brzina je 6000MHz, odnosno 6GBps. Ovo bi u praksi trebalo da omogući njihov lagani overklok. Na karti se nalazi osam memorijskih čipova po 256MB, što daje ukupno 2GB radne memorije.
Digitalna naponska jedinica (6+2) je jako lepo i pedantno odrađena. Nalazi se na prednjoj strani PCB-a ispred GPU-a, i karakterišu je DIGI+ kontroler u kombinaciji sa zalivenim Super Alloy feritnim jezgrima i polimerskim kondezatorima. Svakako, ovakva rešenja su se pokazala kao dobitna kombinacija na grafičkim kartama koje je koriste. Tu su i dva dodatni kalema i kondenzatori kod naponske jedinice koji kontrolišu rad memorijskih čipova.
Ventilatori koje je ASUS koristio na ovom modelu su tradicionalno tihi i pouzdani Everflow T128010SH, prečnika 80mm koji koriste jačinu struje od 0,25A na naponu od 12V, što znači da troše maksimalno 3W.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal, gde ćemo proveriti šta nam je ovoga puta ASUS pripremio sa TOP izdanjem R9 270X grafičke karte.
Dodaj komentar