| Hardver | Audio video karte | ASUS Xonar U7
Audio video karte

ASUS Xonar U7

Hardverski deo

 

Kao što ste mogli pročitati i videti u specifikacijama prvo što pada u oči je kompaktnost ASUS Xonar U7 zvučne karte, tako da će se idealno uklopiti uz gotovo svaki ambijent.

ASUS Xonar U7 03 TASUS Xonar U7 04 TASUS Xonar U7 07 T

Plastika od koje je urađen ASUS Xonar U7 je odličnog kvaliteta i ne “pucketa” pod rukama, a pošto nije glossy tipa otisci prstiju ne ostaju tako lako na uređaja što je moramo se složiti odlično rešenje.

Ako se spomene da je masa ove karte dovoljno mala, kao i da se zvučna napaja samo iz USB slota tj. da nema potrebe za dodatnim naponskim adapterima, postaje vrlo jasno da su ASUS inženjeri odradili dobar posao sa odabirom materijala prilikom dizajniranja ove kompaktne zvučne.

ASUS Xonar U7 08 T

Na gornjoj strani uređaja dominira potenciometar za jačinu zvuka, koji ima dvostruku ulogu, ali o tome ćemo nešto kasnije.

ASUS Xonar U7 18 T

Tu se nalaze i tri kontrolna plava LED-a, koji pokazuju koji se izlaz trenutno koristi – Headphone, Speaker ili SPDIF.

ASUS Xonar U7 19 TASUS Xonar U7 52 T

Xonar U7 automatski prepoznaje koji je izlaz aktivan i prema tome aktivira odgovarajući LED (za aktiviranje SPDIF LED-a nije dovoljno samo povezati adapter sa zvučnom). Ako je u jednom trenutku aktivno više izlaza onda se izbor onog koji se koristi odabira pritiskom na veliki potenciometar tj. njegova uloga nije samo pojačavanje/smanjivanje jačine zvuka, već i odabir izvora.

Jedan “modni” detalj u vidu Xonar logoa krasi gornju stranu uređaja.

ASUS Xonar U7 25 T

Sa prednje strane se nalazi pozlaćeni izlaz za slušalice, ulaz za mikrofon/line in kao i kontrola jačine zvuka mikrofona preko 2 tastera, što može recimo dobro doći tokom teamspeak sesija sa društvom. Tu je takođe i ugraviran ASUS logo.

ASUS Xonar U7 21 TASUS Xonar U7 22 TASUS Xonar U7 23 T

Osim detalja u vidu ugraviranih logoa, na bočnim stranicama, kao i spreda/pozadi se prostire “zlatna traka”, za koju se može reći da razbija monotoniju i odlično se uklapa uz Xonar U7.

ASUS Xonar U7 20 TASUS Xonar U7 24 T

Sa zadnje strane uređaja se nalazi ostatak pozlaćenih konektora – 2 “frontalna” RCA konektora, tri 3,5mm konektora za 4/5.1 ili 7.1 sisteme, kao i SPDIF (dobija se uz pomoć adaptera koji dolazi u paketu) i USB konektor.

ASUS Xonar U7 13 T

ASUS Xonar U7 10 TASUS Xonar U7 12 T
ASUS Xonar U7 11 TASUS Xonar U7 09 T

 

ASUS Xonar U7 27 T

Sa donje strane se nalazi poseban konektor sa dva položaja i to USB Audio 1.0 i 2.0. Ovaj konektor “govori” zvučnom čipu u kojem režimu rada da radi – da li da radi u P’n’P modu gde nisu podržane advanced funkcije (USB Audio 1.0) ili da radi u full modu (USB Audio 2.0). U kratkom uputstvu koje je došlo uz Xonar U7 je navedeno da je USB Audio 2.0 namenjen MacOS sistemima, ali to nije tačno jer ovo radi i na MS baziranim OS-evima. Odabirom USB Audio 1.0 opcije drajver se automatski instalira, ali ne postoji mogućnost instalacije Xonarovog drajvera i samim time se ne može koristiti dodatan softver koji dolazi uz kartu.

ASUS Xonar U7 16 T

Da uređaj ne bi klizio po površini na donjoj strani se nalaze gumeni odstojnici.

ASUS Xonar U7 15 T

ASUS Xonar U7 06 T

Srce ASUS Xonar U7 karte čini C-Media 6632A audio procesor, koji je USB 2.0/1.1 kompatibilan, i ne zahteva dodatno napajanje. Ovaj čip podržava do 3 audio input i output streama sa sample rate-om do 192KHz u 24-bitnom modu. Tu je i podrška za ASIO 2.2!

CM6632A dijagram

Da bi se obezbedile navedene specifikacije sa kutije, kao stereo DAC se koristi Cirrus Logic CS4398 sa odličnim dinamičkim opsegom od čak 120dB, kao i odnosom signal/(šum+THD) od čak 107dB!

Cirrus 4398

Kao višekanalni DAC se koristi Cirrus Logic CS4362 sa nešto manjim, ali i dalje odličnim dinamičkim opsegom od 114dB, dok se odnos signal/(šum+THD) 100dB.

Cirrus 4362

Kao ADC se koristi takođe Cirrus Logic kolo i to sa oznakom CS5361, koje kao i CS4362 ima dinamički opseg od 114dB, ali je zato odnos signal/(šum+THD) nešto bolji i iznosi 105dB.

Cirrus CS5361

Na izlazu za slušalice se nalazi dodatni pojačavać tako da će zvuk biti ne samo kvalitetan, već i dovoljno snažan, tako da će i oni nešto zahtevniji korisnici biti vrlo srećni, jer će svoje slušalice moći pošteno da uposle.

Amplifier

ASUS Xonar U7, kao i ASUS Phoebus koristi Hyper grounding tehnologiju koja podrazumeva odvojene mase za digitalni i analogni signal čime se smanjuje mogući uticaji jednog na drugog i samim tim povećanje šuma. Ovde je ASUS pokazao da je izuzetno vodio pažnje da svede uticaj okoline na kvalitet zvuka na što manji nivo.

HyperGrounding

Sve što smo naveli, je sasvim dovoljno da steknete utisak da se radi o pažljivo projektovanom proizvodu, koji je spreman da i vrlo zahtevnom korisniku pruži zvuk dostojan njegove pažnje.

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar