| Hardver | Audio video karte | ASUS ROG Phoebus zvučna karta
Audio video karte

ASUS ROG Phoebus zvučna karta


Softverske mogućnosti

 

Jedan proizvod ne čini samo hardver već i njegov softver. Ovde je ASUS prosto briljirao, a videćete u daljim redovima i zašto.

Pre video opisa samog softvera obratićemo pažnju na mogućnosti ove zvučne karte. Naime ova zvučna karta podržava sledeće:

 

  • Dolby digital live – konvertuje bilo kakav audio signal u realnom vremenu u digitalni 5.1 koji se prenosi preko SPDIF-a do vaših zvučnika.
  • Dolby headphone – omogućuje slušanje 5.1 zvuka (npr. igra, muzika, film) preko stereo slušalica. Bez ove mogučnosti pukim slušanjem 5.1 zvuka na stereo slušalicama čuli bi smo samo ono što se reprodukuje na prednjim zvučnicima.
  • Dolby Virtual speaker – emulira 5.1 zvuk iako se zvuk sluša sa manje izvora.
  • Dolby PROLogic II – vrši konverziju stereo ili 5.1 zvuka u 7.1.
  • ASUS GX 3.0 – podržava HW EAX kako bi u igrama omogućio aktiviranje dodatnih zvukovnih mogućnosti u igrama koje to podržavaju.
  • Smart volume analyzer – vrši automatsku normalizaciju zvuka kako bi omogućio bolje audio iskustvo prilikom slušanja muzike. Ova opcija radi samo pod Windows XP i Vista sistemom i aktivira se pritiskom SVN dugmeta u ASUS ROG softveru.
  • FlexBASS – podešavanje BASS-a prema potrebama korisnika.
  • Xear3D – Virtuelno pozicioniranje 7.1 zvučnika radi postizanja što boljeg efekta prostornosti.
  • ASIO 2.0 podrška

 …

 

Softver u ROG ruhu ima poseduje većinu opcija za koje ste već čuli kao što su podešavanje sample rate-a, jačine signala, konfigurisanje broja zvučnika, mic boost, uključivanje dodatnih efekata, karaoke, ekvilajzeri, profili isl. Ono što bi trebalo izdvojiti je opcija ROG commands koja je zadužena za rad komandnog modula kao što se vidi sa slika ispod.

 

asus phoebus rog command

 asus phoebus rog command 2

 

Naime komandni modul, kao što smo to ranije rekli, poseduje ugrađeni mikrofon i na njega se uz to pride može koristiti i eksterni mikrofon. Ako se eksterni mikrofon ne priključi na komandni modul tada će se koristiti ugrađeni mikrofon, i tada će moći da se odabere opcija usmerenog mikrofona tj. odabirom dobre pozicije komandog modula i uključivanjem opcije „Enable beam forming“ mogu se lako eleminisati nepotrebni okolni zvuci. Ako je eksterni mikrofon povezan na komandni modul tada će se u ROG commands pojaviti opcija „Enable ENC“ koja takođe služi za eliminaciju okolnih zvukova što će znati da cene oni strastveni igrači koji koriste neka od zvučnih sredstava komunikacije sa drugim igračima kao što je recimo Teamspeak. Detaljan video prikaz ovih opcija će se nalaziti u sekciji Utisci.

ASUS Phoebus poseduje JACK sensing tehnologiju koja automatski detektuje koji su konektori u upotrebi i tako uključuje/isključuje pojedine stavke u softveru. Tako recimo ako povežete zvučnike, a pre ste koristili slušalice preko komandnog modula nećete imati više mogućnost da podešavate opcije vezane za slušalice i obrnuto. Time nije omogućen multi-stream tj. da se na slušalicama sluša jedan izvor zvuka, a na zvučnicima drugi.

Softver poseduje i Dolby Home Theather V4 konzolu, koja radi samo pod Windowsom 7. Ako se koristi Windows 7 tada će Dolby softver biti zadužen za 7.1 speaker shifter i ekvilajzer opciju. Ostale Dolby mogućnosti će raditi pod ostalim podržanim OS-evima (Windows XP i Vista) samo bez mogućnosti podešavanja opcija preko Dolby Home Theather V4 konzole.

 

Tagovi

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar