Prema podacima kompanije Kaspersky Lab, u septembru je procenat neželjene porastao za 2,3 odsto u odnosu na avgust, i u proseku je 72,5 odsto. Udeo phising e-mailova porastao je trostruko u odnosu na avgust i iznosi 0,03 odsto, dok je udeo zlonamernih priloga opao pola procenta i iznosi 3,4 odsto od svih e-mailova. Nasuprot očekivanjima, količina napada na sajtove društvenih mreža nije opala u septembru. Ova kategorija je bila i dalje najpopularnija među „pecarošima“. Finansijske organizacije su bile napadane ređe (pad od 3,6 odsto) što je verovatno uslovljeno naporima banaka i finansijskih organizacija da zaštite svoje klijente i primene dodatne tehnologije za zaštitu i autorizaciju.
Septembar je doneo promene i kada su u pitanju najpopularnije kategorije neželjene pošte i kada je u pitanju geografska slika protoka neželjene pošte. Spam čija su meta lične finansije nije mogao da održi svoj letnji prosek i pao je na drugo mesto. Na vrhu liste bile su lažne poruke čiji je udeo porastao za 36 odsto.
Najveći distributeri spama u Evropi koji su u avgustu bili na drugom i trećem mestu, zamenili su mesta na septembarskoj listi – Sjedinjene Američke Države su se popele za jedno mesto (+1,8 odsto), dok je Indija pala na treće mesto (-1,1 odsto). Južna Koreja i Vijetnam, među šest najvećih pošiljalaca spama prošlog meseca, takođe su zabeležile pad – u septembru su zauzeli 12. i 14. mesto. Najznačajniji porast u distribuciji spama ostvaren je u Španiji (+2,9 odsto) i u Ujedinjenom Kraljevstvu (+1,8 odsto).
Što se tiče distribucije neželjene pošte na svetskom nivou, Kina je zadržala vođstvo uz udeo od 26,4 odsto svih distribuiranih spamova. Nakon Kine, slede Sjedinjene Američke Države (12,5 odsto) i Indija (10,1 odsto).
Izvor: Kaspersky
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar