| Rubrike | Reportaže | „2010 Intel Core“ prezentacija u Beogradu
Reportaže

„2010 Intel Core“ prezentacija u Beogradu


Novosti koje su nam predstavljene

 

whole_family

 

Definitivno je soketu LGA775 došao kraj i počela je totalna tranzicija na novi LGA1156. U prilog ovome govore novi proizvodi kompanije Intel. Radi se o tome da će novi procesori popuniti sve tržišne segmente.

Novi proizvodni postupak izrade u 32nm i nova generacija „High-K metal gate“ omogućiće više radne taktove uz manju porošnju i manje zagrevanje, kao i isplativiju proizvodnju. Napredniji korisnici znaju da smanjenje proizvodnog postupka obično donosi više nominalne taktove, kao i veću overklok marginu.

Osim što je prvi osvojio proizvodni proces od 32nm Intel je i prvi proizvođač procesora koji je unutar istog integrisao i grafički akcelerator o čemu ćemo detaljnije govoriti u nastavku teksta.

 

Procesori

 

Core i je brend koji će se forsirati u budućnosti, ali će biti prisutan i Pentium (najslabiji) za desktop i Celeron (najslabiji) za prenosne računare. Novi logo za brendiranje ste verovatno već videli, ali u slučaju da niste možete videti logoe za i3, i5 i i7 ispod.

 

core_logos

 

Svi procesori za LGA1156 i mobilne računare koriste integrisani dvokanalni DDR3 memorijski kontroler i poseduju integrisani GPU. Što se tehnologija koje smo videli sa pojavljivanjem Core i7-9xx procesora tiče biće prisutne i na mlađim modelima, a radi se o HyperTreading-u i Intel Turbo Boost tehnologiji. Svi modeli izrađeni u 32nm osim Pentiuma i Celerona imaće HyperTreading. Što se tiče Turbo Boost tehnologije neće je imati Pentium, Celeron i Core i3 procesori za laptop i desktop računare.

HyperThreading je tehnologija koja se prvi put pojavila na Pentium 4 EE procesoru. Ova tehnologija od jednog fizičkog jezgra stvara dva logička, pa će recimo dual core procesor vaš operativni sistem videti kao quad core. Reinkarnacija ove tehnologije je takođe došla sa Nehalem arhitekturom, ali naravno naprednije je implementirana nego originalno izdanje. Ova tehnologija zanimljiva je jer omogućava bolje izvršavanja multitredovanih aplikacija na manje fizičkih jezgara jer pametno koristi resurse.

 

ht

 

Intel Turbo Boost 2

 

Turbo Boost je tehnologija koja je debitovala sa Core i7-9xx procesorima i može biti veoma korisna tamo gde HyperThreading (HT) ne nože da vam pomogne. Zapravo Turbo Boost je alat za dinamičko overklokovanje procesora na hardverskom nivou i kao takav je nezavisan od softver (drajveri, operativni sistem). Većina aplikacija koje prosečan korisnik upotrebljava nije multitredovana, što znači da se ne postiže ubrzanje u radu povećanjem broja jezgara, već na njih utiče sirova snaga jednog jezgra. Da bi se povećale performanse u ovakvim situacijama potrebno je povećati klok procesora, što ova tehnologija i radi. Kako to radi?

 

tb2

 

Pošto znamo da Nehalem arhitektura dozvoljava dinamičnu promenu kloka svakog jezgra posebno jasno je da se prilikom opterećenja procesora ne koriste uvek sva jezgra. U trenutku kada pokrenete singltred aplikaciju opterećeno je jedno jezgro što znači da je potrošnja struje i zagrevanje procesora manje nego u situacijama kada su opterećena sva jezgra. Tu se stvara prostor za dodatno povećanje kloka opterećnog jezgra, a da se pritom ne probiju termalne specifikacije procesora. Tu uskače Turbo Boost koji tada podiže klok jezgra i tako povećava singltred performanse procesora. Zavisno od opterećenja, potrošnje i zagrevanja zavisi reakcija tehnologije, odnosno margina podizanja kloka. U novim 32nm procesorima je ova tehnologija dodatno poboljšana, a mislimo da je najbolje da pogledate priloženi video.

 

 

*Predefinisano je gledanje u HD formatu, u slučaju da imate slabiju konektciju isključite HD kako bi vam se video brže učitao.

 

Na posletku bi smo dodali da je Intel izbacio i Gadget za Windows Sidebar (Visata i 7) koji pokazuje Turbo Boost aktivnost vašeg procesora. Isti možete preuzeti sa intelovog sajta i instalirati, od tog trenutka biće vam dostupan u paleti Gadget-a.

 

LINK za download

 

tbm

 

Intel HD GPU unutar CPU-a

 

Prema istraživanjima Intel-a internet i multimedija su u ekspanziji, a najvići broj igra neobavezne sitne igrice. Za ovakvu upotrebu nije potrebno imati najskuplju grafičku kartu i tu „uskače“ integrisani Intel HD GPU.

 

gpu_istrazivanje

 

Performanse, odnosno klokovi GPU-a zavise od modela procesora. Kako su nam rekli ovaj GPU ima daleko bolje performanse od Intel rešenja koje smo do sada imali prilike da probamo i veoma je konkurentan sa ostalim integrisanim rešenjima. U poređenju sa GMA 4500 performanse su bolje za više od 40%.

 

gpu_perf

 

Ovaj akcelerator je zanimljiv desktop korisnicima koji ne igraju zahtevne igre jer će u ceni procesora dobiti i GPU koji može da pušta sve aktuelne video formate kako su naveli predstavnici intela, a biće posebno zanimljiv laptop korisnicima. Takođe se navodi mogućnost da u laptopovima bude ubačena i dedikejted grafika koja neće biti aktivna non-stop zbog ekonomičnosti, već će se paliti po potrebi. To znači da ćete koristiti štedljivi integrisani Intel HD grafički akcelerator, a da će se po potrebi transparentno pokretati jači dedikejted GPU koji troši više struje. Složilibi smo se da je ovo veoma zanimljivo, a verujemo da će proizvođači iskoristiti ovu mogućnost.

 

Centrino

 

Ovo je brend koji je već godinama unazad zaštitni znak intelovih mobilnih tehnologija. Od ove generacije akcenat se stavlja na Core brend, dok Centrino menja značenje.

Nekada se Centrino stiker nalazio na računarima koji imaju kompletnu Intel mobilnu tehnologiju (čipset, procesor i mrežu), dok je od ove generacije taj stiker vezan isključivo za bežičnu mrežu. Centrino stiker će se nalaziti na laptopovima koji poseduju Intel Wi-Fi i WiMAX kartice za bežičnu mrežu.

Jedan od novinara je pitao da li to znači da će konkurentska kompanija moći da koristi Centrino stiker ako je ugrađena intelova Wi-Fi i WiMAX tehnologija. Na ovo pitanje nije dat precizan odgovor. Rečeno je da je verovatno moguće, s obzirom da su intelovi uslovi ispoštovani, ali da nemogu da potvrde ovo.

 

network

 

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar