| Rubrike | Reportaže | AMD zvanično predstavlja R9 Nano grafičku kartu
Reportaže

AMD zvanično predstavlja R9 Nano grafičku kartu


Detalji i kompletna specifikacija

 

Novu R9 Nano kartu krasi vrhunski industrijski dizajn koji obuhvata vrlo kvalitetno izrađen oklop od brušenog aluminijuma, mat crnu boju štampane ploče i opšteprihvaćene standarde za digitalno povezivanje. Analogne konekcije, po svemu sudeći, konačno idu u penziju (barem što se grafičkih karti tiče).

 

amd r9 nano 008 t

 

Sitni detalji koji opisuju novu R9 Nano kartu su Fiji čip u full izdanju u kombinaciji sa HBM-om, zatim zaseban heat-pipe koji prožima hlađenje na VRM sekciji i, na kraju, ništa manje impresivnu primenu tehnologije parene komore (Vapor Chamber). Ovako ekstremni načini hlađenja su morali biti primenjeni, jer iako je 175W dosta manje u odnosu na prethodne high-end AMD karte, i dalje predstavlja značajnu cifru koju ne treba uzeti olako, kada je zagrevanje (odnosno hlađenje) u pitanju.

 

amd r9 nano 009 t

 

Kada sve saberemo, na kraju imamo do 2x veće performanse po vatu (W), do 2x veće performanse po površini karte (tj. veličini) i potrošnju od 175W. Za napajanje je potreban jedan osmopinski konektor, koji u kombinaciji sa PCIe interfejsom isporučuje do 225W snage.

 

amd r9 nano 010 t

amd r9 nano 011 t

 

Sada konačno možete imati minijaturni računar koji je jednak po performansama sa računarom spakovanim u neko big-tower kućište.

 

amd r9 nano 013 t

amd r9 nano 014 t

 

Što se tiče klase kompaktnih kartica, R9 nano je apsolutni šampion u performansama. Ova kompaktna karta omogućava igranje najnovijih igara, čak i u ultraHD (4K) rezoluciji.

 

amd r9 nano 015 t

amd r9 nano 016 t

 

I konačno, lista kompletnih specifikacija nove karte:

 

amd r9 nano 020 t

 

Ako ih uporedimo sa specifikacijama R9 Fury X karte, videćemo da je jedina razlika u potrošnji (175W) i frekvenciji GPU čipa (koja je sada postavljena na okruglo 1GHz).

 

M

Marko Jovanovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar