Više slobode, više restrikcija
Različiti faktori su krivci za ovo. Spam i razni hakerski napadi prisiljavaju mrežne operatore da sve više vremena provode u poboljšavanju sigurnosti, samim tim donoseći veći stepen zaštite – više restrikcija za korisnike. Autoritarnim režimima oni blokiraju pristup mnogim stranicama i uslugama unutar njihovih granica. Komercijalna razmatranja podstiču razne politike koja mogu da osujete svoje rivale, posebno na mobilne telefone kao što je recimo iPhone.
„Tipičan korisnik Interneta ima više slobode nego ikada kada je u pitanju zabava, komunikacija i kupovina na Internetu“ navodi Jonathan Zittrain, profesor prava na Harvard univerzitetu, u okviru Internet & Society centra.
Negativne strane se odnosne na to da je sve više moguće kontrolisati informacije
Nekolicina je ponovo obraćala pažnju na 2. septembar 1969. godine, kada se oko 20 ljudi okupilo u Kleinrock laboratoriji na Univerzitetu u Kaliforniji, Los Anđeles, da posmatraju dva Zamasan kompjutera koja su sprovodila besmislen test podataka preko 15-stopa dugačkog sivog kabla.
Godina 1970. nam je donela e-mail i TCP-IP komunikacijske protokole koji su po prvi put
omogućili povezivanje više mreža i na taj način je formiran Internet. Osamdesete su nam donele novi sistem adresiranja putem sufiksa „.com“, „.org“ koji se danas koriste u čitavom svetu.
Dodaj komentar