Nadogradnja
Pošto cela serija dolazi sa napajanjem ukupne snage od samo 200W gde ne postoji mogućnost njegove lake nadogradnje odabir komponenti je morao biti takav da se sve uklopi u ovu potrošnju.
Možemo krenuti u pravcima:
– Uzeti SSD umesto HDD-a i dodati 4GB RAM-a
– Uzeti neku low profile grafičku kartu izuzetno male potrošnje, koja bi donela vidljiv porast performansi
– Uraditi kombinaciju nadogradnje više komponenti
U prvom slučaju SSD bi dao živost OS-u i rad bi bio prijatniji. 4GB RAM-a bi omogućilo porast grafičkih performansi za oko 50-70% i aplikacije bi imale više memorije na raspolaganju. Ovaj smer je itekako ispravan i verovatno najbolji, osim ako niste dobili od nekoga na poklon ovakvu ili sličnu brendiranu konfiguraciju, a želite da vidite veći pomak u omiljenim igrama.
Drugi slučaj bi za igre bio najbolje rešenje, ali nažalost na našem tržištu low profile grafičke su retkost, a trebalo bi paziti i na povećanje potrošnje. Verovatno bi u zbiru od 200W to moglo funkcionisati obzirom da CPU ima TDP od 65W, a da ostatak sistema ne troši mnogo. Problem bi u ovom slučaju mogla izazvati +12V grana, koja verovatno ne bi mogla da pruži dovoljno struje grafičkoj karti. Takođe samo 4GB RAM-a za većinu novijih igara nije dovoljno, tako da bi se itekako osetio manjak memorije prilikom igranja.
Treći slučaj bi podrazumevao dodatak 4GB RAM-a, nadogradnju na malo jači APU koji bi u kombinaciji sa dual channel režimom memorije doneo veći grafički upgrade u odnosu na prvi slučaj. Taman bi preostalo više nego dovoljno novca i za nadogradnju storage-a u vidu hard diska većeg kapaciteta, jer današnje igre mogu vrlo lako zauzeti preko 30GB, te je itekako korisno imati više prostora.
U ovom slučaju treća opcija je ispala kao najbolje rešenje za igranje novijih igara, gde bi korisnik želeo da ima mogućnost da poveća detalje i rezoluciju.
APU A8 6500 smo zamenili sa A10 7860K koji je otključan, te bi se mogao i overklokovati po potrebi.
AMD A10 7860K radi na 3,6GHz i ima turbo klok na 4GHz. Razlike u frekvenciji u odnosu na A8 6500 su samo 100MHz, ali je A10 7860K baziran na Steamroller arhitekturi te ima malo veći IPC na istom taktu u odnosu na Richland. Ono što je važno je da oba APU-a imaju identičan TDP od 65W tako da ovakva vrsta zamene ne bi trebalo da više optereti napajanje prilikom opterećenja.
Nažalost matična ploča ne pruža nikakve mogućnosti za overklok, te bi ulogu mogao igrati i drugi APU sličnih grafičkih performansi.
Ono glavno što čini nadogradnju primaljivom je jači integrisani grafički čip koji koristi GCN arhitekturu i koji ima duplo više shadera u odnosu na Radeon 8570D, ali manji radni takt od 758MHz u odnosu na 800.
Uz ovaj APU dolazi novi AMD Wraith kuler o kojem smo pisali na našem portalu, i koji bi trebalo da donese bolje performanse hlađenja uz manju buku u odnosu na standardan box kuler koji je ranije dolazio uz AMD APU-ove. Pošto je u pitanju brendirana mašina sa „tunelskim“ sistemom hlađenja nismo bili u mogućnosti da upotrebimo ovaj itekako dobar CPU kuler.
Što se tiče memorije, pošto grafičke performanse APU-a zavise od brzine memorije uzeli smo Corsair Vengeance dual channel komplet (2133MHz) koji radi na 2133MHz.
Kao što možete videti izbor memorije u ovom slučaju nije bio najpametniji, jer matična ploča je setovala ovu memoriju na najveći JEDEC SPD profil, tj. u ovom slučaju memorija je radila na 1333MHz, umesto na 2133MHz, koji je ustvari XMP profil. Iz ovog razloga najbolje bi bilo da korisnik odabere onu memoriju koja ima JEDEC profil na barem 1600MHz, te će na taj način izvući još minimum 10% veće grafičke performanse.
Ovo je generalno problem sa matičnim pločama na brendiranim konfiguracijama, jer podešavanja takta memorije u većini slučajeva ne postoje i uvek je bolje probati RAM, ako je to moguće, pre kupovine ili se raspitati na internetu.
Nadogradnja hard diska je išla u pravcu većeg kapaciteta i veće brzine. Izbor je pao na Seagate hibridni disk oznake ST1000DX001 koji ima i MLC NAND od 8GB u koji se keširaju najčešće korišćene aplikacije, dok duplo veći kapacitet omogućava, osim smeštanja dokumenata, više mesta za igre koje u poslednje vreme zauzimaju sve više mesta.
Kao što ste mogli videti, uz doplatu od 100 evra tri komponente sistema dobijaju nadogradnju, a moguć je sličan upgrade i za manje para ako se uzme nešto jeftinija memorija koja bi mogla čak doneti još veći boljitak u performansama, u slučaju da drugi RAM ima bolju kompatibilnost sa matičnom pločom.
Prelazimo na testove, da bismo videli koliki porast performansi nam je donela jedna ovakva nadogradnja.
Dodaj komentar