| Rubrike | Edukacija | High Bandwidth Memory (HBM)
Edukacija

High Bandwidth Memory (HBM)


GDDR5 limiti

 

GDDR5 tehnologija polako počinje da ograničava performanse novih grafičkih zveri, te je bilo potrebno razviti novi pristup za rešenje tog problema. GDDR5 čipovi se ne mogu dalje minijaturizovati, dok sve više uređaja zahteva sve veći memorijski protok. Uz to GDDR5 čipovi zahtevaju veće napone koji moraju da se obezbede sa snažnijim regulatorima, što na kraju dodatno utiče na cenu i veličinu krajnjeg proizvoda.

 

hbm 002 t

hbm 003 t

 

AMD je ovaj problem do sada rešavao masovnom integracijom pojedinih funkcija i čipova. Npr, 2003. godine je u okviru K8 procesora integrisan North Bridge, dok je 2010. godine integrisana grafička komponenta u okviru Ontario procesora. Dinamička memorija nažalost nije pogodna za integraciju sa drugim čipovima, ali pošto potreba za tim i dalje postoji, moralo se pronaći drugo rešenje.

 

hbm 004 t

hbm 005 t

 

Zbog čega je postalo neisplativo da se downscale-uje GDDR5 (i time napravi GDDR6)? Za početak, više propusnog opsega zahteva više struje. Brži CPU i GPU zahtevaju više propusnog opsega. Na kraju, trebalo bi imati u vidu da je kriva potrošnje kod DRAM čipova nelinearna, odnosno, kako se povećava propusni opseg memorije, energetska zahtevnost se povećava eksponencijalno.

 

hbm 006 t

 

Tagovi
M

Marko Jovanovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar