Hardverski nivo i dizajn
Ukupna snaga Blueberry Peacock SW-P40 audio sistema iznosi 27W (RMS). Snaga je raspoređena tako da subwoofer poseduje 11W, a svaki satelit je po 8W. Kada se priča o samom izgledu, možemo da kažemo da je Blueberry uspeo da napravi jedan na oko dopadljiv model, koji će se uklopiti skoro u svako okruženje.
Subwoofer je izrađen od drveta, tačnije iverice, ali je prekriven materijalom čija je tekstura veoma zanimljiva i vizuleno, ali i “pod prstima”.
Subwoofer je “kockastog dizajna”, ali sa oborenim ivicama. Visok je 27,3 cm, širok 19,7 cm, a dugačak čitavih 29 cm, a obzirom na težinu ulivao je poverenje. Na zadnjoj strani je bass reflex otvor, dok je na boku drajver od 5,25 inča koji je zadužen za reprodukciju niskih tonova.
Bass reflex otvor je poprilično dubok, a obzirom na veličinu drajvera i samog rezonatora za očekivati je bilo da su niski tonovi precizni.
Kompletan subwoofer leži na četiri sunđerasto-gumene nogare, što je garantovalo da neće doći do klizanja i pomeranja. Pored toga, nogare će maksimalno ublažiti vibracije, pa neće dolaziti do neželjenog efekta zveckanja (kada woofer „igra po podu“).
Pojačalo se nalazi u samom subwoofer-u, pa je očekivano da je on centar celog sistema i da se na njega priključuju sateliti.
Pored prekidača za napajanje subwoofer-a, odnosno pojačala u istom, na ulazno/izaznom panelu mesta se našlo i za stereo RCA priključak za povezivanje satelita, ali i RCA priključak za povezivanje Peacock SW-P40 sistema sa računarom, LCD TV-om isl. Na žalost, nije moguće simultano povezati više uređaja, što bi svakako bilo lep dodatak. Kabl za napajanje sistema se ne može demontirati, a dugačak je 115 cm.
Kompletna kontrola svih parametra ovog audio sistema se odvija na subwooferu, tačnije njegovoj prednjoj masci.
Postoje tri potenciomentra, od kojih je najveći oivičen plavim LED osvetljenjem, a određen je da radi funkciju “volume” potenciometra. Osvetljenje je prisutno svo vreme bez obzira da li je volume potenciometar “odvrnut” do kraja ili “zavrnut”. Preostala dva potenciometra služe za kontrolu visokih i niskih tonova (crne cu boje na fotografijama ispod).
Potenciometri su izrađeni od kvalitetne plastike, a otpor im nije previše velik tj. rekli bi smo da je pažljivo odmeren. Sva tri poteciometra se rotiraju u rasponu od oko 450 stepeni, što u praksi znači da ćete vrlo brzo i precizno moći da naštelujete zvuk.
Polako smo došli i do satelita. Dimenzije satelita su sledeće: 97 x 193 x 120mm. Sam dizajn bi smo okarakterisali kao veoma dopadljiv na oko, i sa te strane nemamo zamerke. Zaštitne mrežice su poprilično jake, i ne postoji mogućnost da ih demontirate.
Obzirom na dimenzije sateliti nisu previše teški, a kućišta su im izrađena od sasvim korektne plastike. Odmah nam je bilo jasno metodom “kuckanja” da plastika po bokovima nije previše debela.
Blueberry je ostao dosledan dizajnu pa i na satelitima nailazimo na ono istu teksturu za koju smo već konstatovali da je cool.
Svaki satelit poseduje po dva zvučnika od tri inča. Međutim, sa slika se jasno vidi da pored srednjetonaca, postoje i visokotonci. Ipak, na sajtu Blueberry-a, kao i na kutiji nigde ne piše u specifikacijama da visokotonci zvanično postoje na ovom modelu, već je samo navedeno 2x8W na 2×3” zvučnicima, kada se priča o satelitima?!
Ovo ostaje misterija za sada, pogledajte slike pa prosudite sami o čemu je reč. Iako smo u prvi mah bili u fazonu “daj šrafciger da otvorimo”, brzo smo shvatili da to ne moramo da radimo, jer na kraju krajeva prilikom slušanja ćemo odgonetnuti o čemu je reč.
Prednja maska je urađena u piano finišu, pa otisci prstiju ostaju lako, te Vam savetujemo da ne pipkate previše zvučnike, bar ne da ih hvatate za prednju masku ukoliko želite da ih premestite. Donji deo maske je izrađen od plastike koja podseća na uglačani metal, a tu je i Blueberry logo.
Kablovi su fiksirani za zvučnik, a boje RCA priključka se razlikuju kod satelita, tako da nećete ima nikakav problem prilikom montaže sistema. Na zadnjoj strani pored rupa za šrafove postoji još jedna nejasnoća, a to je bass reflex, odnosno otvor koji bi to trebalo da predstavlja, a koji je zatvoren na kraju?! Do sada nismo videli nešto ovako na zvučnicima, ali valjda je Bluberry znao šta radi. Da li je ovo problem samo do našeg sample-a ili je generalno tako nismo sigurni.
Kada su na stolu, sateliti se mogu usmeriti u željenom pravcu, a dizajn im je takav da “gađaju” uvo slušaoca kada sedi za računarom.
Ista ona gumeno-sunđerasta masta koju smo videli na subwoofer-u je prisutna i na satelitima, a to pozdravljamo.
Polako ali sigurno smo došli do utisaka i ocene zvučne slike.
Dodaj komentar