Multimedijalne mogućnosti
Uređaj je već standardni iPhone “rip-off”, ali iako je u pitanju 4. generacija uređaja, isti ne liči previše na iPhone 4. Samim izgledom podseća više na iPod Touch model iz 2009. godine i iPhone 3GS, ali je dosta tanji od istih. Dakle, razlike u odnosu na model iz 2009. godine nema što se tiče dimenzija i dizajna, ali sada model dolazi i u beloj boji koja je i stigla do nas. Raniji modeli iPod Touch modela su bili dostupni samo u crnoj boji. Naravno, rezolucija ekrana je impresivnih 960 x 640 piskela na površini od 3.5 inča. Matematija kaže 326 piksela po inču. Zaista impresivno i u sprezi sa LED osvetljenjem izgleda jednom rečju – brutalno!
Još jedna razlika je ipak nasleđe iPhone 4 uređaja. U pitanju je prednja kamera, kojom je omogućeno korišćenje aplikacije Face Time, te naravno aplikacija kao što je recimo Skype gde možete slikom i zvukom komunicirati sa svojim prijateljima i saradnicima.
Naravno, sve ovo je moguće uz korišćenje WiFi tehnologije koja radi na zavidnom nivou. Jako brzo skeniranje mreža i povezivanje na iste rade tečno i brzo. Odziv uređaja prilikom upotrebe Safari browser-a je odličan. Naravno, gorak ukus jabuke ostaje i dalje prisutan – flash podrška. Ne bismo previše komentarisali ovu odluku kompanije koja nije integrisala u svoj operativni system (u ovom slučaju iOS 5), pošto su o neitegraciji iste ispisani romani širom Interneta. Kada smo već stigli do bežični tehnologija i Interneta rekli bismo još par reči o tehnologijama koje su implementirane u sam uređaj.
Što se tiče interfejsa za konektovanje sa ostalim uređajima i računarima tu su Bluetooth 2.1 EDR, Wi-Fi, Hi-Speed USB konekcije. Od softvera koji stižu po “default-u”, tu su Apple Safari, Mail, iMessage, Newsstand, Find My iPod touch, Videos, Music, AppStore, Reminders, Photos, Maps, Calendar, Calculator, Contacts, Stocks, Notes, Weather, iTunes…
Tu je i podrška za Apple AirPlay, Nike + iPod support, Video Recording (720p, HD Ready, 30FPS), Three-axis gyro sensor, Voice Control, Voice Memos, Face Time, Game Center, Phone book, Calendar, AirPrint, iCloud support, YouTuve streaming, Calculator, Multi-touch interface, Web browsing (Safari), Notes, Pedometer. Spisak je zaista impresivan u samom startu, a isti je moguće proširiti download-om aplikacija sa Apple Store-a direktno na uređaj putem računara ili putem WiFi tehnologije. Naravno, podrazumeva se da morate imati kreiran nalog kako biste pristupili ovom servisu, kao i nekim drugim poput iCloud, iTunes i ostalima.
Standardna zadnja kamera je sposobna za snimanje HD videa i snimanje fotografija senzorom od 5MPix-ela. Video snimci koji snima uređaj je h.264 QuickTime MP4 do 30FPS-a, koji svakako možete konvertovati u bilo koji drugi format. Prednja kamera je standardna VGA (640×480 piksela). Kroz softver uređaja možete izabrati prednju ili zadnju kameru u zavisnosti od toga šta snimate.
Što se tiče multimedijalnih formata, uređaj može reprodukovati MPEG-4, H.264, Motion JPEG video formate, te audio formate – MP3, MP3-VBR, AAC, Protected AAC, HE-AAC, AIFF, WAV, Audible 2, Audible 3, Audible 4, Apple Losseless. Sasvim dobro rekli bismo. Ali ne i dovoljno. I dalje nema podrške za audio format FLAC koji je jedan od “must have” kada su u pitanju audiofili i slušanje muzike.
Što se nas tiče – jedan jako veliki minus za manjkavost FLAC podrške. Flash smo nekako i progutali, ali ovo je jako iritantno, ponajviše zbog toga što je novi iPod Touch sigurno dovoljno hardverski jak da isti “pogura tečno”.
Modovi za puštanje muzike su standardni, random, shuffle, all tracks repeat, one track repeat, predefinisana plej lista… Bit rate je u rasponu od 8 do 320bit-a, a omogućena je i podrška za varijabilni bit rate. Takođe, podržani su i ID3 tagovi u pesmama, pa možete sasvim lepo urediti Vaše omiljene numere.
Reprodukcija muzike. Jednom reči – fantastično. Slušalice koje dolaze uz uređaj su jako dobrog kvaliteta i zadovoljiće svakog korisnika. Srednji i niski tonovi su dobro izraženi, kao i frekvencija visokih tonova. Distorzije nema čak ni na najjačem podešavnju zvuka, mada moramo napomenuti da kvalitet istog u velikoj meri zavisi i od kvaliteta formata koji je prebačen u uređaj. Ulaz za slušalice je standardnih 3.5mm što je za pohvalu, jer nam je tako omogućena upotreba drugih modela slušalica. Uređaj poseduje i dva taster sa leve strane koji vam omogućavaju kontrolu zvuka u svakom trenutku. Grafički digitalni ekvilajzeri su tu da upotpune muzičko iskustvo.
Uređaj svojim elegantnim izgledom i malim dimenzijama je jako simpatičan i nećete ga osetiti u džepu farmerki ili nekom drugom delu odeće, što je jako bitno za ovu vrstu uređaja. Ako se setimo da uređaj poseduje ekran od 3.5” i težinu od svega 101 grama, sve je jako dobro osmišljeno i upakovano.
Što se tiče igranja video igara, vrh. Moćan a4 procesor, three-axis gyro sensor omogućavaju korisnicima sasvim dobro igranje i ubijanje vremena kroz zaista veliki izbor igara za ovaj uređaj. Na samom uređaju kroz prateći softver ubačena je fudbalska simulacija PES 2011, što će ogroman broj korisnika znati da ceni. Naravno, kroz App store moguće je skinuti impozantan broj što besplatnih što igara koje morate platiti. Nakon nekih 1h i 20min igranja, uspeli smo da potrošimo nekih 25% baterije što je za ovako grafički intezivnu igru sasvim dobro. Što se tiče slušanja muzike, uređaj omogućava do 40h slušanja muzike bez prestanka. Spomenuli bismo i Game Center aplikaciju koja je došla preinstalirana uz uređaj.
Ova aplikacija automatski preuzima sve rezultate igara koje su instalirane na uređaj i upoređuje ih i deli sa Vašim prijateljima. Sasvim lep potez i još jedan način socijalnog zbližavanja online vrste. Napomenuli bismo za kraj da uređaj i dalje ne poseduje FM transmitter, te nećete biti u mogućnosti da preslušavate omiljene radio stanice, bar ne offline. Opaska ide i na Bluetooth konekciju, preko koje nismo uspeli da konektujemo Android uređaj, koji je doduše iPod prepoznao, upario i to je bilo sve.
Sinhronizacija muzike i dalje ide putem iTunes aplikacije, te nema ništa od pukog copy / paste načina na koji su “obični” korisnici navikli. Dakle, iTunes i sinhronizacija su i dalje moranje, bar što se tiče prebacivanja multimedijalnog sadržaja na uređaj. iOS 5 je doneo poboljšanja vezano za trajanje baterije i još nekih online servisa, a ono što smo osetili “in vivo” je reprodukcija video materijala do nekih 7h neprekidno.
Dodaj komentar