Hardverski deo
Sa Silicon Power prenosnim hard diskovima iz Armor serije smo se ranije upoznali kada smo testirali Armor A80 i Armor A70 model. Tom prilikom smo prikladnim video materijalom prikazali da sa Armor modelima nema šale.
Armor A80 modeli su vodootporni i prošli su testove koje zahteva IEC259 IPX7 standard. Prema navodima iz Silicon Powera Armor A80 modeli mogu da izdrže pod vodom čitavih 30 minuta, dok prema navodima standarda – level 7 označava dubinu od minimum 1m gde se nalazi dno uređaja i minimalnu dubinu od 15cm na vrhu uređaja.
Ovo smo isprobali sa Armor A80 modelom kapaciteta 640GB, i kao što možete videti rezultat Armor je preživeo, što je i bilo za očekivati jer je standard oštriji od našeg mini testa.
Kao i ostali pripadnici Armor serije model na testu je otporan na udarce, padove isl. Kako na zvaničnom sajtu navode, Armor A15 uređaj je prošao US MIL-STD-810F (516.5 procedura IV) test. Detalje ovog standarda možete videti na sledećem linku (PDF od oko 600 stranica). 516.5 procedura IV ovog standarda se odnosi na padove/šokove prilikom tranzita tj. kretanja, baš kao što je i navedeno na Silicon Power sajtu. Navedena procedura ovog standarda se odnosi na testiranje uređaja na šok, a na Silicon Power sajtu navode da je Armor A80 testiran na sledeći način:
- uređaj je pušten da padne direktno na betonski pod ili neku tvrđu podlogu
- simuliran je slobodan pad sa visine od 1,22m
- testiran je pad na ukupno 26 pozicija koje bi mogle biti kritične, računajući sve uglove
Sve ovo nam govori da je Silicon Power pažljivo vodio računa da podaci ostanu “neoštećeni” prilikom pada ovog prenosnog HDD-a, što će zahtevniji korisnici znati da izuzetno cene, naročito oni koji rade u firmama gde je važno da podaci budu “otporni”.
U slučaju Armor A80 modela uređaj je napravljen od plastike plave boje, što je prva vidljiva razlika u odnosu na ranije testirani SP Armor A15, koji je bio više gumeni model.
Za razliku od gume koja je kod A15 modela pravila veliki otpor u kontaktu sa dodirnom površinom, plastika je vrlo glatka i uređaj može lakše skliznuti. Smatramo da je bolje rešenje upotrebljeno kod prethodno testiranog modela jer je imalo za cilj da spreči eventualan pad. Iako je plastika glatka otisci prstiju ne ostaju, a test zagrebavanjem noktiju je prošao sa vrlo dobrom ocenom, jer i pored par pokušaja grebanja nisu se videli “ožiljci”. Naravno ovo znači da će uređaj biti otporniji na grebanje kada se drži u džepu. Ipak naravno namerno duže grebanje velikim noktima ne verujemo da ne bi ostavilo ogrebotine.
Armor A80 nije glomazan što možete videti na sledećim slikama:
Za razliku od Armor A15 modela koji je imao dva indikaciona LED-a, kod A80 postoji jedan plavi LED koji je pozicioniran pored USB konektora. Kao i kod A15 tokom prenosa podataka sa i na uređaj indikacija trepće, ali se ne gasi tokom duže neaktivnosti.
Konektor za povezivanje uređaja sa PC-em je standardni USB konektor i nalazi se na desnoj bočnoj stranici. Pošto se radi o vodootpornom uređaju konektor je uvućen u telo, a gumena zaštitna kapica ga prekriva i time štiti od prodora vode.
Sa gotovo cele druge bočne strane se nalazi otvor u kojem se nalazi jedan vrlo kratki USB kabal. Ovo je recimo korisno u slučaju ako zaboravite da ponesete kabal koji je došao u paketu, pa ćete sa ovim malim dodatnim kablom završiti prenos podataka.
Na vrhu uređaja se nalazi i Silicon Power logo bele boje, a sa donje strane se može videti da je uređaj proizveden u Tajvanu, što će se dopasti onim korisnicima koji ne vole da vide natpis “Made in China” ili „Made in PRC“. Na dnu uređaja stoji i informacija o kapacitetu ugrađenog HDD-a.
Kada smo rasklopili Armor A80 mogli smo videti da u unutrašnjosti postoji još jedna guma koja delimično prekriva hard disk sa jedne bočne, gornje i donje strane. Tu su i dve dodatne gume koje prekrivaju druge dve bočne stranice od kojih je jedna ona gde je pozicioniran SATA, kao i naponski konektor.
Srce ovog modela, kao i kod testiranog Armor A15 HDD-a, čini Toshiba MQ01ABD100 model, i u pitanju je SATA II HDD čije se ploče obrću na 5400 RPM-a sa 8 MB cache-a. Dimenzije ovog modela su standardne tj. visina mu je 9,5mm, a vreme pristupa random podacima mu je deklarisano između 12 i 22ms, što se prilikom našeg testiranja pokazalo kao tačno.
Ovaj model poseduje silent seek funkciju koja smanjuje buku prilikom pristupa podacima, tako da je prema specifikacijama maksimalna buka 24dB.
Najveća razlika između Armor A15 i A80 je u ugrađenom kontroleru. Iako A15 koristi noviji ASMedia ASM 1053 čip koji ima podršku za SATA III HDD-ove, kao i UAS Attached SCSI, to nije slučaj kod testiranog A80 HDD-a, jer on i dalje kao i njegov prethodnik koristi ASMedia ASM 1051 čip.
Prelazimo i na softversku podršku…
Dodaj komentar