Hardverski deo
Sa Silicon Power prenosnim hard diskovima iz Armor serije smo se ranije upoznali kada smo testirali Armor A80 i Armor A70 model. Tom prilikom smo prikladnim video materijalom prikazali da sa Armor modelima nema šale.
Nažalost Armor A15 model nije vodootporan, ali zato kao i ostali pripadnici ove serije otporan na udarce, padove isl. Naime, kako na zvaničnom sajtu navode, Armor A15 uređaj je prošao US MIL-STD-810F (516.5 procedura IV) test. Detalje ovog standarda možete videti na sledećem linku (PDF od oko 600 stranica). 516.5 procedura IV ovog standarda se odnosi na padove/šokove prilikom tranzita tj. kretanja, baš kao što je i navedeno na Silicon Power sajtu. Navedena procedura ovog standarda se odnosi na testiranje uređaja na šok, a na Silicon Power sajtu navode da je Armor A15 testiran na sledeći način:
- uređaj je pušten da padne direktno na betonski pod ili neku tvrđu podlogu
- simuliran je slobodan pad sa visine od 1,22m
- testiran je pad na ukupno 26 pozicija koje bi mogle biti kritične, računajući sve uglove
Sve ovo nam govori da je Silicon Power pažljivo vodio računa da podaci ostanu “neoštećeni” prilikom pada ovog prenosnog HDD-a, što će zahtevniji korisnici znati da izuzetno cene, naročito oni koji rade u firmama gde je važno da podaci budu “otporni”.
Kao što je obično slučaj kod uređaja gde je bitno da podaci budu sigurni ne vodi se toliko računa o dizajnu, ali za Armor A15 se može reći da je napravljen izuzetak. Ovaj uređaj je osvojio prestižnu Red Dot nagradu za dizajn, kao i Taiwan Excellence nagradu. Ovo i ne čudi jer su dodatne funkcionalnosti odlično uklopljene uz dizajn uređaja, mada sve je to stvar ukusa, pa postoji mogućnost da se nekim korisnicima neće dopasti izgled ovog modela.
Uređaj je napravljen od crne debele gume koja štiti hard disk od padova i šokova, a na njemu je dominantna crna, ali i fluoroscentno zelena boja koja je pozicionirana delom na boku, kao i delom na mestu gde se nalazi konektor za povezivanje.
Fluorescentni bočni zeleni deo ima dvojaku ulogu, a to je da se u mraku lakše uređaj pozicionira i uhvati što smanjuje mogućnost od lošeg hvatanja što za posledicu može imati pad. Na bočnoj zelenoj površini je pozicionirano pet izdignutih šara, tako da ako korisnik zahvati uređaj prsti će vrlo lako će leći u žljebove i time osigurati bolji zahvat. Ovime se vidi da je Silicon Power želeo da izbegne pad uređaja tj. da spreći uzrok gubitka podataka, iako je uređaj otporan na padove.
Guma od koje je uređaj napravljen je takva da pravi veliku otpornost na dodirnu površinu tj. koeficijent trenja je visok i samim tim slučajnim udarom se uređaj neće mnogo pomeriti (skliznuti) što će značiti veliku razliku naročito ako je pozicioniran negde na rubu stola isl.
Armor A15 poseduje dva indikaciona LED-a pozicionirana na crnoj providnoj plastici. Jedan indikator svetli crveno kada se uređaj poveže na USB 2.0 port i koji time upozorava korisnika da neće biti ostvarene maksimalne moguće brzine koje hard disk nudi. Druga LE dioda svetli plavo kada je uređaj priključen na USB 3.0 port. Tokom prenosa podataka sa i na uređaj indikacija trepće, a tokom duže neaktivnosti LED osvetljenje se gasi.
Na mestu gde svetle diode nalazi se i one touch backup dugme, čijim pristiskom se uz odgovarajući softver aktivira funkcija backupa podataka.
Na vrhu uređaja se nalazi i Silicon Power logo u fluoroscentnoj zelenoj boji, a sa druge strane se može videti da je uređaj proizveden u Tajvanu, što će se dopasti onim korisnicima koji ne vole da vide natpis “Made in China” ili „Made in PRC“.
Sa druge strane plastike na kojoj je pozicioniran one backup taster nalazi se informacija o kapacitetu ovog prenosnog hard diska.
Kada smo rasklopili Armor A15 mogli smo videti da u unutrašnjosti postoji još jedna guma koja prekriva hard disk sa njegovih bočnih strana što podseća na trostruku zaštitu koju koristi Transcend na pojedinim StoreJet modelima, koje smo ranije testirali, i koja je dorasla zadatku zaštite hard diska od pada i šokova. Sve ovo nas vrlo raduje, jer pokazuje da je Silicon Power koristio proverena rešenja u zaštiti od padova i šokova.
Srce ovog modela čini Toshiba MQ01ABD100 model, i u pitanju je SATA II HDD čije se ploče obrću na 5400 RPM-a sa 8 MB cache-a. Dimenzije ovog modela su standardne tj. visina mu je 9,5mm, a vreme pristupa random podacima mu je deklarisano između 12 i 22ms, što se prilikom našeg testiranja pokazalo kao tačno.
Ovaj model poseduje silent seek funkciju koja smanjuje buku prilikom pristupa podacima, tako da je prema specifikacijama maksimalna buka 24dB.
Umesto ASMedia ASM 1051 čipa koji je vršio ulogu bridge-a između USB 3.0 i SATA porta i koji se koristio kod ranije testiranih Armor modela, u ovom je korišćen naslednik u vidu ASMedia ASM 1053 čipa. Glavna razlika je u tome što ASMedia ASM 1053 čip nativno podržava i SATA III HDD-ove, dok je kod prethodnika SATA III HDD radio u SATA II modu. ASMedia ASM 1053 čip podržava i UAS Attached SCSI protokol.
Standardna visina ugrađenog HDD-a, kao i nativna podrška za SATA III standard će verovatno nekom zahtevnijem korisniku dati ideju da zameni HDD za neki još brži, a da ne izgubi zaštite koje pruža zaštitna guma.
Prelazimo i na softversku podršku…
Dodaj komentar