| Hardver | Tvrdi diskovi | ASUS RAIDR Express SSD
Tvrdi diskovi

ASUS RAIDR Express SSD


Hardverski deo

 

ASUS RAIDR Express PCIe SSD nije klasičan SSD. Dok ostali proizvođaći idu na kartu da smanjuju dimenzije svojih SSD-ova kako bi se mogli ugraditi i u ultrabookove, ASUS je sa ovim modelom išao isključivo na vrhunske performanse i stoga SATA III interfejs nije mogao doći u obzir.

 

ASUS RAIDR 27 T ASUS RAIDR 28 T
   
ASUS RAIDR 29 T ASUS RAIDR 32 T

 

PCI express slot se navodi kao logično rešenje u ovom slučaju, ali je vežno spomenuti da je potrebno RAIDR Express SSD postaviti u PCI-e slot koji nije 1x, već iskljućivo u 4/8/16x. Ovo je iz razloga što PCI-e 1x slot daje respektivno 250/500MB/s u zavisnosti da li je u pitanju PCI-e 1.1 ili 2.0, te bi 1x, kao i 2x (kod PCI-e 1.1) mod pružao manje brzine nego što u praksi pruža SATA III standard.

 

ASUS RAIDR 40 T ASUS RAIDR 42 T

 

ASUS u specifikacijama navodi da je u default modu rada ovaj uređaj sposoban da izvrši do 100K I/O operacija sa podacima veličine 4K, dok su sekvencijalne brzine deklarisane na 830MB/s za čitanje i 810MB/s za upis. Svakako deklarisane brzine su za respekt, pa nije ni čudo što uređaj nosi ROG oznaku.

Pošto se obično ventilatori nalaze kod HDD kaveza, a RAIDR će biti pozicioniran ispod grafiče karte gde nema mnogo mesta za protok vazduha ASUS je kontrolere prekrio hladnjacima tako eleminišući potrebu za aktivnim hlađenjem što bi povećalo buku. Sa gornje strane, koju je dodatno ukrasio, kao i kod bracketa su ostavili dosta heksagonalnih rupa radi efikasnijeg hlađenja. Svakako pozdravljamo ovako efikasno hlađenje.

ASUS RAIDR 35 T ASUS RAIDR 36 T ASUS RAIDR 37 T
     
ASUS RAIDR 38 T ASUS RAIDR 43 T ASUS RAIDR 45 T
     
ASUS RAIDR 31 T ASUS RAIDR 50 T ASUS RAIDR 46 T

 

Pogledali smo temperature tokom rada, i kao što možete videti na slici ispod one se kreću oko 40-tak celzijusovih stepeni što uopšte nije mnogo imajući u vidu poziciju RAIDR-a. Znači ASUS je ovde dobro odradio posao barem što se tiče hlađenja.

 

cdi

 

Sa druge strane uređaja se nalazi zaštitni backplate, koji definitivno ostalja utisak da se radi o nesvakidašnjem proizvodu.

 

ASUS RAIDR 39 T

 

ASUS RAIDR 34 T ASUS RAIDR 49 T

 

Sa bočne strane se nalazi RAIDR natpis koji svetli crveno dok uređaj radi, tako ako imate providnu bočnu stranicu moći ćete da se i pohvalite pred društvom. ASUS ROG inženjeri definitivno znaju svoj posao kada dizajniraju ovakav tip uređaja.

 

ASUS RAIDR 30 T ASUS RAIDR 47 T
   
ASUS RAIDR 54 T ASUS RAIDR 55 T
   
ASUS RAIDR 56 T ASUS RAIDR 57 T

 

Sa zadnje strane, koja je okrenuta ka kavezu za diskove, se nalazi prekidač sa dve pozicije – DuoMode_SW i UEFI. Ako posedujete UEFI BIOS postvaljenje prekidača na UEFI poziciju ubrzavate bootovanje kao što možete videti na slikama ispod:

 

ASUS RAIDR 59 T ASUS RAIDR 75 T

 

Legacy Boot

Legacy boot

UEFI BIOS

UEFI boot

 

Kada je aktiviran UEFI mod pored prekidača će gotovo neprimetno svetleti narandžasti LED, govoreći korisniku da je stavio prekidač u UEFI poziciju.

ASUS RAIDR Express SSD su ustvari dva SSD-a spakovana na jedan PCB, koji mogu raditi i po defaultu rade u RAID 0 modu. Tako u ROM-u imamo mogućnost da od dva diska napravimo jedan virtuelni u RAID 0 (default) ili RAID 1 modu. Tada će kapacitet u RAID 0 modu biti 240GB, dok će u RAID 1 modu biti upola manji.

 

ASUS RAIDR 86 T ASUS RAIDR 87 T
   
ASUS RAIDR 88 T ASUS RAIDR 89 T

 

Osim RAID-a moguće je odabrati da se ne pravi virtuelni disk i tako ćete na raspolaganju imati dva uređaja kapaciteta 120GB.

Zavirili smo u unutrašnjost (skinuli 6 šrafova sa backplate-a) i videli sledeće:

 

ASUS RAIDR 60 T ASUS RAIDR 61 T ASUS RAIDR 62 T
     
ASUS RAIDR 63 T ASUS RAIDR 69 T ASUS RAIDR 72 T
     
ASUS RAIDR 73 T ASUS RAIDR 74 T ASUS RAIDR 79 T

 

Kao što možete videti sa slika i specifikacija ugrađeni kontroler je dobro poznati SandForce SF2281, koji je preležeo sve dečje bolesti i pokazao se kao pouzdano rešenje.

 

ASUS RAIDR 78 T ASUS RAIDR 81 T

 

Memorijske čipove je potpisala kompanija Toshiba i nose oznaku TH58TE67DDJBA4C, o kojima nemamo dodatne informacije, osim da su 19nm 16K page NAND čipovi i da ih ima ukupno 16 (8 na obe strane PCB-a):

 

ASUS RAIDR 71 T

 

ASUS RAIDR 66 T ASUS RAIDR 67 T ASUS RAIDR 68 T

 

Kao brigde za SATA/PCI-e služi Marvel 88SE9230 kontroler, koji omogućava brzinu prenosa podataka do 1GB/s, i koji je zajedno sa SF2281 kontrolerima uz pomoć termalne trake povezan na hladnjak, dok je hladnjak respektabilne mase od 67g povezan sa 4 šrafa za PCB.

 

ASUS RAIDR 80 T

 

ASUS RAIDR 76 T ASUS RAIDR 82 T ASUS RAIDR 83 T
     
ASUS RAIDR 64 T ASUS RAIDR 65 T ASUS RAIDR 70 T

 

ASUS RAIDR 84 T

 

Dimenzije RAIDR-a, prema specifikacijama, iznose, a mi smo izmerili:

 

ASUS RAIDR 51 T ASUS RAIDR 52 T ASUS RAIDR 53 T

 

Za kraj ćemo videti stvarni kapacitet ovog SSD-a. On iznosi nešto malo iznad 222GB, a na slici ispod je prikazan kapacitet jednog od dva drajva.

 

kapacitet jednog

 

Prelazimo na softversku podršku…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar