Zen mikroarhitektura
AMD je sa razvojem ZEN-a napravio čitav niz poboljšanja u odnosu na prethodne generacije procesora koji su izlazili iz njihovih pogona.
Zen namenjen čitavoj gami budućih AMD procesora, počev od low-power rešenja, pa do serverskih i workstation procesora visokih performansi.
Ovo znači da je Zen jezgro veoma energetski efikasno i da osim što ima značajno veći IPC u odnosu na prethodne generacije AMD procesora, ima i daleko bolje performanse po watt-u.
Zen mikroarhitektura prema navodima AMD-a donosi 40% više instrukcija po kloku od Excavator jezgra, koje otprilike ima oko 20% veći IPC od Piledriver jezgra.
Ovo znači da bi vaš budući FX mogao biti brži od FX 8350 na istom kloku oko 70%, što nije malo i dovodi AMD procesore vrlo blizu Intelovih Skylake jezgara po pitanju efikasnosti po kloku. Međutim, performanse zavise i od kloka, odnosno radne frekvencije procesora, a one sasvim sigurno neće biti visoke kao što je to slučaj sa trenutnim jezgrima, ali neće biti ni mnogo niže.
Osmojezgarni inženjerski primerak je već uspešno demonstriran na 3 GHz, što znači da bi produkcijski primerak Summit Ridge CPU-a sa 8 jezgara i 16 tredova mogao da kuca na 3-3.3 GHz i da pri tom ima deklarisani TDP od 95W, što zvuči sjajno. Dovoljno je spomenuti da je jedan od vodećih ljudi – Jim Keller, zaslužnih za uspeh Athlona i Athlona 64 i uvođenja x86-64 instrukcija na tržište, sada „team leader“ u razvoju K12 mikroarhitekture, odnosno Zen procesora.
Projekat „Zen“ počeo je još 2012. Kada se Jim Keller vratio u AMD tada je otpočeo projekat dizajniranja nove mikroarhitekture.
Fokus je bačen na sve ključne jedinice unutar procesora, kao što su poboljšanje izvršnih jedinica, rad sa pokretnim zarezom, poboljšanje keš sistema, SMT – symmetric multithreading koji ima za cilj poboljšanje performansi u multithread-ovanom softveru, odnosno povećanje „throughtput-a“, nove instrukcije.
Dodaj komentar