| Hardver | Procesori | AMD Regor i Callisto
Procesori

AMD Regor i Callisto


SJAJNA ZVEZDA – GAMMA VELORUM

 

Regor, odnosno Gamma Velorum je jedna od najsjajnijih zvezda na noćnom nebu. Da li će Regor biti AMD-ova zvezda vodilja u narednom periodu?
Regor je potpuno nov proizvod. U pitanju je naitivni dual-core procesor, bez L3 keša, nalik onome što je bio Athlon 64 X2.
Athlon II X2 250 dolazi sa 2x1MB L2 keša. 1 MB L2 keša po jezgru je bila privilegija starih 90 nm K8 X2 procesora, baziranih na Windsor F2, F3 i Toledo jezgrima. Nedostatak L3 keša Athlon II nadopunjuje nešto većim, L2 kešom niske latencije. Ovakva kombinacija se pokazala kao veoma solidno rešenje za gaming, a za proizvodnju je verovatno još povoljnija zbog male površine jezgra. Regor je izrađen u naprednom 45nm procesu i nije proizveden „sečenjem“ neispravnih Deneb jezgara. To znači da je curenje elektrona manje, zagrevanje, kao i površina samog jezgra.
Ovo je procesor koji je vrlo jeftin za proizvodnju i sigurno će masovno će se prodavati. Pored svega, inicijalni klok je visokih 3 GHZ, a pri tom je termalna disipacija samo 65W. Što se tiče brzine i efikasnosti, ovo jezgro ne zaostaje puno za Callistom koji poseduje 2x512K L2 i 6MB L3 keša. Klok za klok, u poređenju sa starim Kuma X2 65nm K10 jezgrom daje slične ili možda nešto bolje rezultate, ali za razliku od Kume, emituje manje toplotne energije i poseduje bolji overklok potencijal.
Regor se bez problema nosi sa Intel Core 2 Duo procesorima sa 2 MB L2 keša, kako na default klokovima, tako i pri overklokingu, što do sada nije bio slučaj.

 

 

spi4088

 

 

Ukoliko uporedimo Regor jezgro sa starim K8, shvatićemo koliko je zapravo naprednija K10 mikroarhitektura.

 

 

scmark_memory_regor

 

scmark_memory_F3_90nm

 

 

Na ovim dijagramima se jasno vidi koliko je unapređen prefetch i keširanje na novijim AMD procesorima. 64-byte stride, jasno pokazuje razliku od skoro 2 puta u pristupu memoriji i L2 kešu.
256-byte stride daje bolji rezultat kod starog F3 Windsora iz nekoliko razloga. Prvo, DDR2 memorija na 1000 MHZ, na ekstremno oštrim setovanjima kako je testirana ima nižu latenciju od DDR3 memorije. Drugo bitna razlika je da memorijski kontroler u K10 procesorima radi na samo 2 GHZ, za razliku od F3 kod kojih radi na brzini procesora. Zbog toga u testovima kao što je WinRAR staro K8 jezgro i dalje ume da bude ozbiljan igrač.
Međutim, memorijski kontroler u K10 procesorima poseduje veći bandwidth nego u K8, interna putanja između jezgara i procesora je dvostruko veća. To važi i za L1 i L2 keš. Double 128-bit load je privilegija nove K10 arhitekture. Science mark 2 dijagrami prikazuju jasno da je brzina rada sa L1 i L2 kešom povećana za faktor 2.
Zbog boljeg prefetch mehanizma i drugačijeg memorijskog kontrolera K10 mikroarhitektura je optimizovanija za rad sa memorijama visoke latencije i protoka kakva je DDR3.
K10 jezgro je na dobitku do 5% ukoliko se koristi DDR3. Kod stare K8 arhitekture prelazak sa DDR1 na DDR2 nije rezultovao praktično nikakvim dobicima.

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar