| Hardver | Procesori | AMD Llano A8 3850
Procesori

AMD Llano A8 3850

 

Power managment

 

Današnji APU-ovi, Brazos i Llano su namenjeni „entry level“ PC platformi. Brazos je namenjen niskopotrošnim računarima i predviđen je kao idealno rešenje za HTPC uređaje. Llano s’ druge strane donosi značajno bolje procesorske i grafičke performanse. Llano i Brazos dele praktično istu platformu, identičan čipset i arhitekturu čipseta. Glavne razlike su u performansama i u potrošnji. Može se reći da Llano poseduje četvorostruko bolje performanse, kako za CPU, tako i za GPU, ali je i količina električne energije potrebna za pokretanje ovakvog sistema proporcionalno veća. Međutim u idle režimu i pri manjim opterećenjima, razlika u odnosu na Brazos platformu nije velika.

 

AMD_A8-3800_U4

 

Najjači predstavnih Brazos APU-ova troši do 18W (CPU+GPU), dok Llano APU, konkretno A8 3850 troši do 100W. Rezultati merenja to i potvrđuju. Ceo sistem baziran na Llano APU pod punim opterećenjem troši 148W, dok Brazos troši tek 57W. Ipak, Brazos je baziran na sićušnim Bobcat jezgrima i na Radeon GPU-u koji sadrži tek petinu resursa Llanovog Sumo GPU-a i kao takav ne može da zadovolji iole zahtevnijeg korisnika. Osnove na kojima su zasnovana ova dva APU-a su identične, ali su stepen integracije, performanse i potrošnja skalirane nekoliko puta. Ovo naravno ne znači da Llano i Lynx platforma puno troše i da ih je teško ohladiti. Naprotiv, Lynx platforma nudi do sada možda najbolji odnos performansi i potrošnje do sada, koji je neophodan za kvalitetnu primenu u HTPC uređajima.

 

AMD_A8-3800_U2

 

Kada govorimo o implementaciji power managmenta, on je značajno unapređen u odnosu na ranije AMD-ove procesore. Ovo je prvi AMD-ov procesor visokih performansi koji je opremljen power-gating mogućnostima. Ovo znači da se procesorska jezgra i GPU potpuno isključuju kada su neaktivna. Dakle, idu u stanje duboke hibernacije i prekida im se napajanje. Ovime se postiže daleko niži nivo „curenja“ elektrona, čime je prosečna potrošnja smanjena za dodatnih 10 do 15%.

 

power_gating

 

Termalni monitoring koji je sastavni deo power managmenta je koncipiran, pa na osnovu podataka o termalnim karakteristikama, vrši se regulacija frekvencije jezgara. Ukoliko procesorska jezgra pređu određen termalni limit, sistem automatski obara frekvenciju i napon.

 

hardware_thermal_control

 

Niže klokovani modeli poseduju turbo mod, koji takođe radi na ovom principu. Jezgra su pri opterećenju u turbo modu sve dok termalni limiti dozvoljavaju povećanje frekvencije i napona.

 

turbocore

 

AMD koristi dva nivoa HTC – hardware thermal control, kako bi postigao optimalne performanse. To su GPU i CPU centrični TDP monitorinzi (praćenja). GPU bazirani ima prednost.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar