| Hardver | Procesori | AMD Llano A8 3850
Procesori

AMD Llano A8 3850

 

Husky CPU jezgra

 

Vremešna K10 arhitektura u ovoj iteraciji doživela je još jedan, najverovatnije poslednji „facelift“.

U odnosu na Deneb, odnosno Propus jezgro, Husky sadrži 1MB L2 keša po jezgru i donekle izmenjen pipeline. Broj „instrukcija u letu“, odnosno ReOrder buffer je povećan sa 72 na 84 makrooperacije nakon 12 godina od izlaska prvog Athlona. Treći integer pipeline sada je opremljen hardverskim deliocem (divajderom), koji efikasnije izvršava operacije celobrojnog deljenja. Scheduler-i su povećani sa 3×8 na 3×10 makrooperacija, pa je donekle povećana i efikasnost Out Of Order izvršavanja.

 

llano_backend1_T

 

Određen broj FP operacija ima nešto nižu latenciju nego što je to bio slučaj sa K10 arhitekturom. Husky CPU jezgro ne poseduje L3 cache, kao što je to bio slučaj kod Deneb i Thuban jezgara. AMD tvrdi da je IPC-broj instrukcija po ciklusu u odnosu na prethodnu generaciju, konkretno Propus jezgro bez L3 keša veći za nekih 6%.

 

Llano_12h_architecture_T

 

Prema našem poređenju, izuzev Linpack-a koji beleži značajan pad performansi najverovatnije zbog znatno drugačijeg northbridge-a, performanse ovog jezgra su veće u granicama od 5-15%.

 

AMD_A8-3800_7_TAMD_A8-3800_8_TAMD_A8-3800_9_T

 

S’ obzirom da je relativno mali spisak izmena u odnosu na Propus jezgro, može se reći da smo više nego pozitivno iznenađeni dobicima u performansama koje dolaze kako od poboljšane mikroarhitekture, tako i od agresivnijeg prefetcher-a, većeg L2 keša i memorijskog kontrolera čiji bandwidth ima bitno veće performanse nego što je to bio slučaj sa prethodnikom.

 

husky_VS_propus

 

Kako bi vam još jasnije bilo šta Llano donosi, prelazimo na detaljan opis „Sumo GPU-a“.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar