Šta je APU i kome treba?
Ekonomski stručnjaci koji analiziraju tržište predvideli su da će potražnja i prodaja uređaja baziranih na APU-ovima biti u naglom porastu u narednih nekoliko godina. Prognoze su da bi do 2014. u notebook i desktop segmentu APU čipovi mogli da preuzmu veći deo tržišta. Odmah nakon pojave Brazos platforme, kompletna količina uređaja baziranih na ovom niskopotrošnom APU je rasprodata.
Šta konkretno predstavlja APU koncept je već bilo reči u predstavljanju Brazos platforme.
APU je procesorska jedinica koja poseduje mogućnost heterogenog procesiranja. Ovo znači da je APU u stanju da vrši različite vrste proračuna i da sadrži mogućnost izračunavanja izvan klasičnog procesorskog jezgra. APU podrazumeva CPU i GPU na jednom silicijumskom čipu, čime je omogućena bolja interkomunikacija i transfer podataka. APU je u stanju da vrši video procesiranje i radi kao akcelerator za određene tipove aplikacija. Za ovo sve je potrebna i odgovarajuća softverska podrška kroz OpenCL biblioteke i API za odgovarajuće programske jezike.
AMD je razvio APP SDK – (AMD Parallel Processing Software Development Kit) za razvoj OpenCL baziranih aplikacija.
APU podrazumeva korišćenje i hibridnog crossfire-a, sa diskretnim GPU-om HD6xxx generacije. Broj frejmova u sekundi korišćenjem kombinacije APU + diskretni GPU je veći nego pri korišćenju običnog CPU-a i diskretnog GPU-a.
Na kraju krajeva, quad core CPU i integrisani GPU ovih performansi nude izvanredan odnos performansi i potrošnje. Treba imati na umu da dodavanje grafičke karte povećava potrošnju sistema za bar 40W.
U nastavku teksta smo se potrudili da vam demistifikujemo šta je to „GP-GPU“.
Dodaj komentar