Rezultati u sintetičkim programima
SiSoft Sandra 2011
SiSoftware Sandra (the System ANalyser, Diagnostic and Reporting Assistant) je dijagnostički alat za vaš PC koji sadrži i par popularnih benchmark alata. Ovaj softverski alat koristimo da bi smo izmerili brzinu memorijksog kontrolera odnosno RAM memorije.
Jasno se vidi iz priloženih rezultata da su performanse memorijskog kontrolera poboljšane. Nešto veća latencija sa memorijom je rezultat najverovatnije deljenih resursa sa GPU-om, kao i najverovatnije niže frekvencije northbridge-a u odnosu na brzinu jezgara. Navodno, brzina northbridge-a je 1,44 GHz, za desktop verziju APU-a, mada ovo nije proveren podatak.
GPU bandwdith od 20+ GB/s za integrisano rešenje je odličan rezultat. Beli luk (Garlic) ovde definitivno radi svoj posao.
17 Queen OpenCL
17 Queen OpenCL je vrsta benchmark programa koji se poziva iz commmand prompt-a. Ono što je veoma zanimljivo za ovaj benchmark alat, odnosno rešavanje ovog optimizacionog matematičkog problema (linearnog programiranja), je to što se može izvršavati ili na CPU-u ili na GPU-u. Reč je o šahovskoj problematici izvršavanja bektreking algoritma – rešavanje problema n-kraljica na šahovskoj tabli, zahteva dosta rekurzije (funkcija koja poziva samu sebe) u radu. Dakle na šahovskoj tabli veličine 17×17 polja se nalazi 17 kraljica, a program treba da reši problem tako da se ni jedna od dve kraljice ne „napada“ – da ne dele istu kolonu, red ili dijagonalu. Upotreba ovog algoritma je u praksi izražena u softveru (najčešće igrama), kada se priča o AI-u, tj. veštačkoj inteligenciji.
U n-queen problemu stari Propus odnosi blagu pobedu nad Husky-jem. Razlog ovome je verovatno nekih 22 MHz veći takt i nešto manja latencija u radu sa memorijom. Ipak, ovo su akademske razlike, manje od 5% pa se ne mogu uzimati zdravo za gotovo.
Galaxies RV700 GPU demo
Galaxies RV700 GPU demo simulira sudar galaksija, odnosno uticaj njihovih gravitacionih sila na objekte u njima. Ovaj benchmark pokazuje snagu procesiranja grafičkog čipa.
Sa znatno manje resursa, Sumo GPU ima jednake, ako ne i malo bolje GPGPU performanse od vremešnog RV770 čipa. Međutim, Galaxies demo, pokazuje da 800 stream procesora unutar starog RV770 (koji je u principu osnova i za novije AMD-ove GPU-ove) ima tačno dvostruko veći sirovi FP potencijal od integrisanog GPU-a, koji poseduje 400 SP.
Linpack (LinX)
LinPack je softverska biblioteka za izvršavanje numeričkih operacija sa matricama. Originalno je pisana u Fortran-u 70. godina prošloga veka. Linpack koristi BLAS biblioteke (Basic Linear Algebra Subprograms) za izvođenje osnovnih matričnih i vektorskih operacija. LinPack testovi mere koliko brzo FPU i CPU rešava sisteme linearnih jednačina „n x n“ koje predstavljaju jednu od glavnih operacija u inžinjeringu. Rešenja su dobijena Gausovom eliminacijom (Gausova metoda). Rezultat koji se dobija se predstavlja kao broj operacija sa pokretnim zarezom, tj. Gflops. Ovaj test se koristi za rangiranje 500 najbržih superkompjutera, ali je takođe i dobar pokazatelj performasni „klasičnih“ računara koje svi mi koristimo. Na desktop i laptop računarima LinPack demonstrira koliko je maksimum performansi koji ti računari mogu da isporuče (peak performasne). LinPack u potpunosti upošljava sve hardverske resurse unutar sistema „procesor&memorija“. Treba napomenuti da LinPack nije uvek realan pokazatelj prosečnih performasni celokupnog računara.
Neobjašnjiva prednost od 20+ % za staro jezgro u Linpack-u je najverovatnije rezultat deljenih resursa sa GPU-om. Ipak, testirali smo i sa isključenim grafičkim jezgrom i rezultati su bili identični. Neobjašnjiva je prednost, ako se uzme u obzir da je Linpack prilično memorijski zahtevan, pa veći bandwidth i efikasnost iskorišćenja memorijskog propusnog opsega, mogu da utiču uglavnom pozitivno na performanse.
Moguće je da jednostavno optimizacija po kojoj radi ova verzija Linpack-a ne sarađuje najbolje sa novim memorijskim kontrolerom. Dešavalo se na Thuban jezgrima, kada se isključi Un-Ganged mod, da rezultat u linpack-u opadne za 15-20 GFlops-a.
TrueCrypt
True Crypt je program koji se koristi za kodiranje fajl sistema, tj za zaštitu podataka. Ovaj program koristi ova tri algoritma za enkripciju podataka : AES (Advanced Encryption Standard), Twofish i Serpent.
AES je standard sa simetričnim ključevima za enkripciju, usvojen od strane Američke vlade. Originalni naziv ovog standarda je „Rijndael“. Ovaj standard koristi tri vrste blokova ključeva (matrica): AES128, AES192 i AES256.
Twofish algoritam je simetrični blok ključeva. Ovaj algoritam koristi blokove ključeva sa veličinom bloka od 128-256 bit. Ovo je inače bio i jedan od pet finalnih izbora za AES standard, međutim nije izabran za standardizaciju, što naravno ne znači da nije efikasan. Glavni problem Twofish-a je njegova kompleksnost i implementacija u hardverske sisteme, pa iz tog razloga nije usvojen kao finalni standard.
Serpent je takođe simetrični blok ključeva, koji je ušao u uži izbor za AES standard i bio je odmah iza Rijndael-a. Serpent koristi blokove veličine 128 bit i ključeve veličnije 128 bit, 192 bit i 256 bit.
True Crypt je dobar pokazatelj brzine dekodiranja ili kodiranja podataka.
Iz priloženog se jasno vidi da A8 3850 ne zaostaje, odnosno da su u granicama „greške testa“.
Fritz Chess
Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa. Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).
Razlika u Fritc Chess-u od 2,5 % je dobitak koji je nastao kao rezultat fejsliftinga integer bloka unutar „Stars“ mikroarhitekture.
Dodaj komentar