| Hardver | Procesori | AMD FX procesori
Procesori

AMD FX procesori

 

Power managment i „Turbo Core 2.0″

 

Zambezi_7_TZambezi_6_T
turbocore2_2_Tturbocore2_3_T

 

AMD Turbo Core 2.0 je tehnologija koja služi da dinamički poveća frekvenciju procesora iznad nominalne, pri čemu se ne prekoračuje TDP limit koji je zadat kao referenca. Ovakav pristup je već viđen kod AMD Phenom II X6 procesora, kao i kod Llano A serija APU-ova. Turbo Core 2 može da radi na svim modulima ili na pola modula. Upravljanje naponima i frekvencijama se vrši na nivou modula, a ne na nivou jezgra. Dakle, modul sa dva jezgra poseduje zaseban izvor električne energije, kao i regulaciju multiplikatora frekvencije. Za razliku od Thuban jezgra, Turbo Core 2.0 može dinamički da „overklokuje“ sva jezgra, t.j. module. Ipak, nemojte očekivati da će vaš omiljeni render softver raditi na frekvenciji većoj od bazne. S’ druge strane, workload koji ne opterećuje u potpunosti procesor, a multithreadovan je, radiće na povećanoj frekvenciji. Primer za to je WinRAR, 7-zip itd… gde većina jezgara radi na nekih 3.9 GHz. Primera radi, ako podesite „affinity“ u task manager-u u Windowsu, tako da se program izvršava na neparnim jezgrima, omogućili ste da se koriste 4 jezgra na 4 modula. U takvim scenarijima TC 2.0 će držati uglavnom turbo frekvenciju za 4 modula, odnosno 3.9 GHz.

 

turbo_winrar_Tspi1m_1c_turbo_Tfull_load_T

 

idle_Tallcoreturbo_T

 

Turbo Core 2 poseduje „turbinu“ u dva nivoa: P0 i P1 stanje. P0 stanje je maksimalna frekvencija turba i ono je uglavnom aktivno kada je procesor opterećen sa jednim do četiri threada. Ipak, ovo nije moguće definisati na taj način jer od OS scheduler-a zavisi kako će da dodeli threadove procesoru. Npr. ako imamo četiri threada na 2 modula, frekvencija će biti veća, ali je IPC uglavnom manji, jer se koristi više deljenih resursa. Ovde će performanse zavisiti od aplikacije do aplikacije. S’ druge strane, masa workload-a je ili single thread ili multithread. Ovo znači da je neophodan optimalan OS scheduler da bi se dobile adekvatne performanse. Jedan pojedinačni thread ne bi trebalo deliti na dva odvojena modula. Ovo bi trebalo da bude osnovni princip kod Windows 8 scheduler-a.

 

scheduling

 

Na slici se jasno vidi kakav scenario je optimalan, a kakav nije. Zbog ovoga je jasno da pun potencijal AMD 15h arhitekture tek treba da se pokaže prelaskom na noviji operativni sistem.

Što se tiče power managemanta, AMD 15h podržava C6 sleep za odgovarajuća jezgra, tj. module. Kada se ne koriste, moduli odlaze u hibernaciju i isključuje im se napajanje. Ovime se postiže značajna ušteda energije. Windows 7 podržava „Core Parking“ tehnologiju, ali kvalitetna podrška za ovaj „feature“ dolazi tek sa novijim Windows 8 operativnim sistemom.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar