Sistemska arhitektura
Zambezi desktop procesori sa marketingškom oznakom FX koriste postojeću AM3 infrastrukturu, odnosno AM3+. FX procesor je kompatibilan sa AM3+ infrastrukturom koja donosi izvesne izmene u odnosu na AM3.
Glavne razlike su u bržem VRM kontroleru koji na AM3+ funkcioniše na 3.4 GHz umesto dosadašnjih 400KHz. Ovime je postignuta efikasnija regulacija napona na procesoru. Kvalitet napajanja je znazno veći na AM3+ platformi, jer je manji šum pri isporuci napona. Varijacije u napajanju procesora su daleko manje što rezultuje većom stabilnošću sistema. Naponska jedinica, t.j. VRM može da isporuči do 145A, u odnosu na 110A, kod AM3 platforme. AM3+ ploče se nameću kao idealno rešenje za ekstremne overklokere. Ono što indicira poboljšana platforma je i to da je novi Bulldozer procesor veoma „gladan“ struje, što ćemo potvrditi kasnije prilikom testiranja.
Druga bitna novina je povećana brzina HyperTransport linka. Dosadašnje serije čipsetova su podržavale HT link brzine do 2600 MHz, bi-direkciono (u oba smera istovremeno po 16-bita na 2.6 GHz daje ukupno 2×5.2 GB/s efektivnog protoka između procesora i čipseta.) HyperTransport obično služi kao link koji povezuje procesor i čipset. Bitan je za I/O komunikaciju između procesora i grafičke (grafičkih) kartica, kao i za komunikaciju sa perifernim uređajima. Efikasnost i brzina I/O linka je bitna za nesmetan rad grafike i na primer, brzih SSD drajvova u RAID0 režimu. Kada grafički čip kopira teksture iz sistemske memorije u lokalnu memoriju, transfer se obavlja putem HT linka, odakle GPU ima direktan pristup sistemskoj RAM memoriji procesora. U praksi, brzina HT linka ne utiče bitno na opšte performanse, izuzev eventualno pri korišćenju grafičkih karti u CrossFireX režimu u kombinaciji sa AMD EyeFinity tehnologijom. AM3+ platforma donosi zvaničnu podršku za DDR3 1866 memoriju. Generalno gledano, AM3+ dobrim delom nasleđuje sve osobine dobro poznate AM3 platforme.
Unutar samog FX procesora nalazi se poboljšan memorijski kontroler i 8 MB L3 keša na istom power plane-u. Dakle, sistemska arhitektura je vrlo slična onoj koja je poznata u dosadašnjim Phenom II procesorima. Glavne razlike ogledaju se u efikasnijem i nešto većem L3 kešu, bržem i efikasnijem crossbar interfejsu i SRQ – System Request Queue koji predstavlja internu magistralu između procesorskih jezgara i memorijskog kontrolera i L3 keša. AMD je u svoj najnoviji memorijski kontroler implementirao naprednije pattern prefetch algoritme čime je znatno povećan sistemski bandwidth.
Na serverskom planu Bulldozer je zadrzao potpunu kompatibilnost sa C32 i G34 socketima. Valencia i Interlagos mogu da rade u dosadšnjim San Marino (C32) i Maranello (G34) platformama. Glavna razlika je u tome što G34 socket podržava procesore u MCM pakovanju. U pitanju je Interlagos koji sadrži dva monolitna osmojezgarna procesora. Ovakva platforma može da primi do 64 jezgra po matičnoj ploči, što je 60% više nego što Intel može da ponudi sa svojim High End Xeon, Nehalem EX procesorima (serija E7000). G34 podržava 4 memorijska kanala po socketu po ccNUMA principu. Ukupno 16 memorijskih kanala za 4 socket-a.
Dodaj komentar