Analiza tržišta
Cilj AMD-a je očigledno bio da stvori CPU konkurentnih performansi u sistemima čija cena iznosi do 700$. Mainstream PC je znatno pojeftinio u odnosu na 2006. godinu. Činjenica je da je danas moguće sklopiti igrački PC za relativno malu svotu novca. Pored toga, dobar gaming PC prevashodno podrazumeva snažan GPU da bi se igre pokretale u visokim rezolucijama sa maksimalnim nivoima detalja. Sam procesor ne igra ovde toliko bitnu ulogu. Bitno je da je dovoljno brz da FPS ne pada ispod prihvatljive granice koja se vidi kao seckanje. Dobar gaming CPU bi trebalo da dobro radi sa memorijom i u igrama daje adekvatan minimalni FPS. Ljudsko oko će teško primetiti razliku između 60FPS i 100FPS, mada je bitno da minimalan FPS ne bude ispod 30. Naravno, uvek ima onih kojima je i to malo, ali to je već posebna priča. Većina nas neće osetiti bitnu razliku u FPS-u između najskupljeg procesora i mainstream-a, ukoliko koriste isti GPU.
Kada je AMD-ov marketing u pitanju, oni očigledno igraju na kartu da je Gospodinu Džou prosečnom bitno da CPU radi na puno GHz, da ima mnogo jezgara (iako on realno nema pojma kako da ih uposli, verovatno će se ta jezgra nekako sama uposliti), bitno je da to sve gura igre u prihvatljivom broju frejmova u sekundi i naravno, da može malo to da se klokne… zašto da ne. AMD u svojim marketing slajdovima reklamira FX procesor kao overklokersko rešenje. Razlozi za kupovinu FX-a su po rečima AMD-ove marketing mašinerije: „Overclockable, unlocked, more cores!“
Koliki IPC poseduje procesor, nije stvar koja preterano zanima našeg gospodina „prosečnog“. Uostalom IPC ne znači performanse bez adekvatne frekvencije. AMD FX je zasnovan na viskofrekventnom dizajnu i guraće ako zatreba i 5 GHz za svaki dan na vodenom hlađenju, a u budućnosti verovatno i na vazdušnom. Osam jezgara konvertuje x264 brže nego većina četvorojezarnih procesora za isti novac. Manjak IPC-a je nadoknađen visokim frekvencijama i agresivnim turbo modom. Suštinski gledano Buldožer bi trebalo da bude dobro izbalansiran proizvod koji zadovoljava sve potrebe širokog auditorijuma korisnika. Da li kupovinom npr. Core i7 2600K dobijate više za uložen novac, odgovor na pitanje možete da potražite u našoj detaljnoj bateriji testova.
Kada gledamo proizvodni portfolio, AMD je primenio klasičan „waterfall“ princip. Od jednog monolitnog 4-modulnog, t.j. osmojezgarnog čipa, isključivanjem modula dobijaju se slabiji modeli.
FX linija proizvoda sadrži modele sa dva, tri i četiri procesorska modula. Kako svaki modul sadrži dva jezgra, FX4000 serija predstavlja četvorojezgarne (dvomodulne), FX6000 predstavlja šestojezgarne (tromodulne), dok FX8000 predstavlja osmojezgarne (četvoromodulne) procesore.
Dodaj komentar