Rezultati u sintetičkim programima
PCMark7 x64
PCMark 7 je najnoviji benchmark paket dizajniran za merenje performansi PC računara kroz različite primene i workload-e. Neke od tih primena su video editovanje, gledanje i editovanje slika, muzike i drugih multimedijalnih sadržaja, komunikacija, produktivnost i sigurnost i zaštita podataka. PCMark rezultat je mera performansi izmerenih kroz propuštanje gore navedenog skupa poslova.
U ovoj bateriji workload-a, FX 8350 je 5% brži od overklokovanog Bulldozera, koji je radio na 300-500 MHz većem kloku.
Fritz Chess
Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa (Made in Germany :)). Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).
Iako su integer blokovi unapređeni, kao i prediktor grananja, klok za klok ova simulacija šaha ne pravi bitnu razliku između Bulldozer i Piledriver mikroarhitekture. Da bi se poboljšale performanse u ovom benchmarku, biće potrebno više jezgara ili još jedan radikalniji update mikroarhitekture.
w-Prime
w-Prime je vodeći multithreadovani benchmark za x86 procesore koji testira performanse procesora računajući kvadratne korenove pomoću rekurzivnih poziva Njutnovog metoda za aproksimaciju funkcija. Ovaj program koristi uglavnom celobrojnu aritmetiku.
Wprime dobija neko minimalno ubrzanje klok za klok, mozda 2%, ali ukupna razlika se kreće u granicama od 10% u odnosu na FX 8150.
γCruncher
γCruncher je još jedan program za računanje broja π na mnogo decimala. Multithreadovan je i koristi SSE2,3 i AVX optimizacije. Još uvek se nije pojavila FMA4 revizija.
Interesantno je to da je Piledriver jezgro podbacilo kod korišćenja AVX instrukcija. Performanse su bile čak 7,5 % lošije nego na FX8150 koji inače radi na nižem kloku i čak 20% niže od Bulldozer jezgra na istom kloku. Ipak, SSE3 optimizacija više leži Piledriver arhitekturi. To ne čudi previše jer su 256-bitne AVX instrukcije mikrokodovane, što znači da imaju obično manji „throughput“ i veću latenciju, nego npr. 128-bitne SSE3 ili 128-bitne AVX. Međutim, čudi malo to da je na naprednijem PD jezgru veći „penal“ od korišćenja ovih instrukcija.
Geekbench 2.1 x64
Još jedan sintetički test. Ono po čemu je interesantan je to da je postoji na više platformi, uključujući Mac OSX, Windows, Linux, Android i iOS. Bukvalno možete porediti vaš „fancy“ pametni telefon i desktop PC. Ovaj sintetički benčmark meri integer, floating point i memorijske performanse. Integer, odnosno celobrojne performanse procesora mere se tako što se izvršavaju algoritmi za tekst kompresiju, dekompresiju, kompresiju i dekompresiju slika, kao i izvršavanje programskog koda Lua jezika. Program testira single i multithread performanse. Brzinu rada sa pokretnim zarezom, odnosno Floating Point performanse testira tako što izvršava algoritme za računanje Mandelbrotovih fraktala, skalarni proizvod, kao i proizvod matrica.
Razlika u brzini između FX 8120 i FX 8350 se odražava na konkretne rezultate u ovom testu. Uticaj na razliku u performansama osim visokih radnih učestalosti ima i povećan IPC Piledriver jezgara u FX 8350 procesoru.
Java Microbenchmark
U pitanju je applet koji služi za testiranje procesorskih performansi izvršavajući se kroz Java Runtime Environment. Program meri brzinu izvršavanja celobrojnih i floating point instrukcija, 64-bitnih i 32-bitnih, single precision i double precision, kao i kompleksne trigonometrijske operacije. Krajnji rezultat se prikazuje kao ukupan broj operacija po sekundi, odnosno poena. Test je multithreadovan i koristi sva raspoloživa jezgra.
Razlika u radu sa celim brojevima je zapanjujuća u korist Vishera jezgra. Razlog ovome je najverovatnije korišćenje hardverskog delioca i značajno fleksibilniji endžin za rad sa celim brojevima.
RightMark Memory Analyser
Ovo je alat koji služi za testiranje propusne moći svih nivoa keš memorije i RAM-a. Jednostavnim određivanjem data seta, određujete da li hoćete da testirate L1, L2, L3 keš ili RAM memoriju.Pored ovoga, moguće je koristiti prefetch instrukcije za rad sa memorijom, kao i non-temporalne za upis u memoriju. Ove instrukcije su deo 128-bitnog SSE2 seta instrukcija.
Cachemem – AIDA64
Aida 64 je dijagnostički i benčmark softver kompanije FinalWire namenjen kućnim korisnicima, hardverskim entuzijastima i overklokerima. Ovaj program poseduje širok spektar karakteristika koje služe overklokerima za dijagnostiku, testiranje stabilnosti i monitoring. U sebi poseduje brz i efikasan program za merenje performansi keš memorija, RAM-a, latencija i bandwitha.
U ovom slučaju smo testirali samo latenciju memorije, jer verzija aplikacije koju smo koristili za testiranje nije adekvatno optimizovana za nova Piledriver jezgra. Generalno gledano, sirove memorijske performanse su za nijansu bolje sa Vishera jezgrom. Razlog tome uglavnom leži u većim radnim taktovima.
Dodaj komentar