| Hardver | Procesori | AMD FX 6350
Procesori

AMD FX 6350


Rezultati u sintetičkim programima

 

Fritz Chess

fritzchess art

Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa (Made in Germany J). Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).

 

fritz

 

Sasvim predvidljiv rezultat s obzirom na poredak klokova na kojima su radili testirani procesori. Fritz chess meri isključivo sirovu procesorsku snagu, a zbog deljenih resursa, rezultati na Bulldozer i Piledriver arhitekturama su nešto slabiji nego na „Stars“ jezgrima. U poređenju sa FX4300 zahvaljujući još jednom modulu, FX6350 postiže osetno bolje rezultate.

 

Linpack AVX

LinPack art

LinPack je softverska biblioteka za izvršavanje numeričkih operacija sa matricama. Originalno je pisana u Fortran-u 70. godina prošloga veka. Linpack koristi BLAS biblioteke (Basic Linear Algebra Subprograms) za izvođenje osnovnih matričnih i vektorskih operacija. LinPack testovi mere koliko brzo FPU i CPU rešava sisteme linearnih jednačina „n x n“ koje predstavljaju jednu od glavnih operacija u inžinjeringu. Rešenja su dobijena Gausovom eliminacijom (Gausova metoda) i LU dekompozicijom (LU dekompozicija). Rezultat koji se dobija se predstavlja kao broj operacija sa pokretnim zarezom, tj Gflops. Ovaj test se koristi za rangiranje 500 najbržih superkompijutera, ali je takođe i dobar pokazatelj performasni „klasičnih“ računara koje svi mi koristimo. Na desktop i laptop računarima LinPack demonstrira koliko je maksimum performansi koji ti računari mogu da isporuče (peak performasne). LinPack u potpunosti upošljava sve hardverske resorse unutar sistema „procesor&memorija“. Treba napomenuti da LinPack nije uvek realan pokazatelj prosečnih performasni celokupnog računara. 

 

linpack

 

Verzija Linpack-a koji smo koristili je patch-ovan za non-Intel procesore, pa sada i na AMD „mašinama“ pokazuje solidne performanse. Jedan od razloga zbog čega AVX verzija nije radila na AMD procesorima je provera koja je deo Intelovog kompajlera, koji proverava da li je CPU Intel, ako jeste ide na matematičku biblioteku, ako nije, izlazi iz programa. FX6350 ovde pokazuje očekivane rezultate jer koristi tri FPU bloka deljena na ukupno 6 integer blokova. U odnosu na FX4300 skok performansi je osetan, ali u odnosu na osmojezgarnu varijantu, rezultati su otprilike niži tačno onoliko koliko je manji broj jezgara.

 

Geekbench 2.4

geekbench art

Još jedan sintetički test. Ono po čemu je interesantan je to da je postoji na više platformi, uključujući Mac OSX, Windows, Linux, Android i iOS. Bukvalno možete porediti vaš „fancy“ pametni telefon i desktop PC. Ovaj sintetički benčmark meri integer, floating point i memorijske performanse. Integer, odnosno celobrojne performanse procesora mere se tako što se izvršavaju algoritmi za tekst kompresiju, dekompresiju, kompresiju i dekompresiju slika, kao i izvršavanje programskog koda Lua jezika. Program testira single i multithread performanse. Brzinu rada sa pokretnim zarezom, odnosno Floating Point performanse testira tako što izvršava algoritme za računanje Mandelbrotovih fraktala, skalarni proizvod, kao i proizvod matrica.

 

geekbench

 

Passmark Performance Test v8.0

performance test art

Performance test, kompanije Passmark služi da precizno izmeri performanse procesora, kao što su integer, floating point, SSE, ali i nekoliko realworld scenarija. Ovaj test služi da istestira kompletan sistem pored procesora, tako da testira i brzinu rada 2D i 3D grafike.

 

passmark

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar