Rezultati u softveru za rendering i obradu slike
Cinebench 10 i 11.5
CINEBENCH je MAXON-ov test program, koji testira brzinu renderovanja. MAXON inače proizvodi program za 3D modeling CINEMA 4D, pa je jasno zašto je ovaj test popularan. Ovaj test se može izvršiti u singl (1CPU) i multi tred (xCPU) režimu, čime se može izmeriti ubrzanje u renderovanju sa povećanjem broja jezgara. Treba napomenuti da je program besplatan! Između ostalog veoma je popularan jer mu rezultati skoro uopšte ne osciluju na istoj platformi, a postoje 32-bitna i 64-bitna verzija. U principu ovaj program je direktno povezan sa brzinom procesora, ali zbog povezanosti CPU-a i matične ploče koristimo ga u testovima procesora i matičnih ploča. Za testiranje procesora ubacili smo verzije 10 i 11.5.
Na default frekvencijama FX6350 je u blagoj prednosti u odnosu na FX8120 baziran na Bulldozer arhitekturi. Razlog ovome je znatno veći klok na kojem radi FX6350, kao i unapređen IPC – broj instrukcija po ciklusu. Overklokovan FX6350 na 4,7 GHz uspeva da prestigne FX8150 na default frekvencijama, ali je skoro 10% u zaostatku u odnosu na FX8350, takođe na stock frekvencijama. FX8350 daje efektivno 143 poena po evru, dok FX6350 daje čak 158 poena po evru, dok i7 3770K daje svega 94,8 poena po evru u ovom testu. Odnos cena/performanse je na strani AMD procesora, a tu naročito prednjači FX6350.
U novijoj verziji Cinebencha situacija je slična, FX6350 je nešto malo slabiji nego i5 3450 sa Ivy Bridge jezgrom, dok je odnos cena/performanse. U oba testa u multithread režimu overklokovan FX6350 zaostaje za Phenomom II X6 takođe overklokovanim na 4 GHz. Razlog ovome leži u činjenici da Phenom II X6 poseduje 6 punih jezgara, sa 6 FPU blokova, dok Piledriver CMT arhitektura poseduje efektivno 3 FPU jezgra, deljenih na 6 integer jezgara, odnosno threadova. U FP intenzivnim aplikacijama poput Cinebencha dobici od CMT-a nisu 90% od jednog na dva threada po modulu, već iznose oko 50%. Poređenja radi, Intel sa svojim Ivy Bridge i7 3770K ima dobitak od oko 25-30% u ovakvim aplikacijama uz korišćenje Hyperthreadinga.
U poređenju sa Phenomom, single thread rendering performanse su klok za klok niže svega 3% kod Piledrivera u ovom testu, ali na značajno većim frekvenijama u performanse primetno bolje. Na kraju balade, FX6350 radi stock na 3,9 GHz, dok Phenom II X6 1100T radi na 3,3 GHz gde je 1100T brži u multithread renderingu 8,6%, a u single threadu sporiji 2,3%.
PovRAY
PovRAY radi sličnu stvar kao i LuxRender i veoma je popularan alat za renderovanje. PovRAY je zasnovan na radu sa ray tracing grafikom. Inače, ovaj alat je open source tipa. U kompjuterskoj grafici, ray tracing je tehnika za generisanje slike praćenja puta svetlosti kroz piksel i simuliraju efekta susreta svetlosti sa virtuelnim objektima. Ray tracing je u stanju da simuliraju različite optičke efekate, kao što su refleksija i refrakcija, rasejanje svetla, hromatske aberacije i sl… Tehnika je u stanju da proizvodi veoma visok stepen vizuelnog realizma, obično viša nego kod tipičnih metoda scanline rendering-a. Ray tracing je najpogodniji za primene gde se slike „sporo renderuju“, kao što su fotografije za film ili specijalni efekati, tj nije namenjen radu u realnom vremenom, bar ne još uvek… Kažemo „bar ne još uvek“ jer današnji procesori još uvek nisu u stanju da se izbore sa tim, ma koliko nam se ponekad brzi učinili. Ipak, PovRAY je odličan benchmark alat!
Povray koji je kompajliran neutralnim Open Source kompajlerom na FX6350 daje veoma pristojne rezultate u odnosu na Intelove procesore, tako da opet imamo apsolutnog pobednika u kategoriji cena/performanse.
Photoshop CS6
Ovo je još jedan u nizu „realworld“ pokazatelja performansi procesora. U pitanju je Driverheaven-ov script, koji sadrži 14 najčešće korišćenih filtera za obradu slike u PS. Korisnici koji se bave obradom grafike, „front end“ web development-om, kao i grafički dizajneri će svakako želeti da znaju kako se današnji procesori nose sa ovakvim poslovima. Photoshop filteri su mahom single thread-ovani, što znači da ne koriste veliki broj jezgara, izuzev pojedinih, kao npr. „smart blur“. Pored toga, Photoshop CS6 zahteva efikasan rad sa memorijom, što znači da procesor koji bolje sarađuje sa RAM-om će bolje pokretati i Photoshop filtere.
U Photoshop testu koji koristimo i koji je single threadovan FX6350 je praktično jednak sa znatno skupljim osmojezgarcem, ali oba evidentno zaostaju u odnosu na Intelov Ivy Bridge. U nekom „realworld“ scenariju bi možda u situacijama gde bi koristili filtere kao na primer blur razlika bila veća u korist većeg broja jezgara. Kao što smo već napisali, saradnja sa RAM-om je ključna za bolje performanse u ovom testu. U ranijim testovima smo pokazali koliko je Piledriver arhitektura uznapredovala u odnosu na Stars jezgra kada je u pitanju obrada slike.
Dodaj komentar