Arhiveri i data enkripcija
Brzina kompresije podataka u RAR arhivi direktno je povezana sa memorijskim protokom i brzinom procesora. Ne treba zaboraviti da i matična ploča direktno utiče na brzinu ove dve komponente (kada je memorijski kontoler na samom PCB-u) pa samim tim i na brzinu kompresije. WinRAR je stekao popularnost mogućnostima koje nudi RAR arhiviranje i time zaslužio mesto u bateriji testova. Slična priča je i za 7zip. Dozvoljava arhiviranje u ZIP, TAR i 7z formate, od kojih je najnapredniji njegov matični 7z format. Format 7z dozvoljava deljenje arhive na delove kao i WinRAR, ali 7-Zip kao arhiver nudi bolje mogućnosti. Ovaj arhiver odlično skalira u svim operativnim sistemima, što mu omogućava veću brzinu kompresije i dekompresije od WinRAR-a. Uz to ovaj program postoji i u 64-bitnoj verziji koja nudi još veću brzinu kompresije i dekompresije. 7-Zip nudi naprednu LZMA2 tehniku kompresije koja je multithread-ovana. U realworld testiranju koristimo direktorijum sa igrom Quake III Arena koja je veličine 480MB. Tehnike kompresije koje smo koristili u realworld scenariju su LZMA2 (multithreadovan na svim jezgrima), BZIP2 (takođe multithreadovan), LZMA (koristi samo 2 threada/jezgra). Takođe smo testirali i brzinu CRC testiranja arhive od 803MB, kao i brzinu AES kodiranja datoteke od 480 MB bez kompresije. Datoteka od 803MB sadrži kompresovan Q3A direktorijum i Eclipse direktorijum pomoću LZMA kompresije. Testovi ovog tipa se odvijaju isključivo na SSD drajvu da bi se izolovao uticaj hard diska na performanse u ovom testu.
TrueCrypt
True Crypt je program koji se koristi za kodiranje fajl sistema, tj. za zaštitu podataka. Ovaj program koristi ova tri algoritma za enkripciju podataka : AES (Advanced Encryption Standard), Twofish i Serpent.
AES je standard sa simetričnim ključevima za enkripciju, usvojen od strane Američke vlade. Originalni naziv ovog standarda je „Rijndael“. Ovaj standard koristi tri vrste blokova ključeva (matrica): AES128, AES192 i AES256.
Twofish algoritam je simetrični blok ključeva.Ovaj algoritam koristi blokove ključeva sa veličinom bloka od 128-256 bit. Ovo je inače bio i jedan od pet finalnih izbora za AES standard, međutim nije izabran za standardizaciju, što naravno ne znači da nije efikasan. Glavni problem Twofish-a je njegova komleksnost i implementacija u hardverske sisteme, pa iz tog razloga nije usvojen kao finalni standard.
Serpent je takođe simetrični blok ključeva, koji je ušao u uži izbor za AES standard i bio je odmah iza Rijndael-a. Serpent koristi blokove veličine 128 bit i ključeve veličnije 128 bit, 192 bit i 256 bit.
True Crypt je dobar pokazatelj brzine dekodiranja ili kodiranja podataka.
Dodaj komentar