| Hardver | Procesori | AMD Brazos vs Intel Atom
Procesori

AMD Brazos vs Intel Atom

 

BIOS u radu

 

Treba napomenuti odmah da na Sapphire Pure Fusion Mini E350 matičnoj ploči ne radi kontrola obrtaja ventilatora, pa se on vrti na 5500 rpm. Možda to mnogo zvuči, ali na tako malom ventilatoru tih 5500 rpm je stvarno OK. Naravno nije nečujno, ali bi se u kućištu jedva čuo. Mislim da su inžinjeri Sapphire-a napravili grešku i da zbog toga ne pada broj obrtaja. Naime, na ovoj matičnoj ploči je četvoropinski priključak za ventilator, dok je na ventilatoru tropinski. Na žalost u BIOS-u ne postoji opcija da se odabere kontrola obrtaja, odnosno da li će ista biti preko napona ili PWM-a. Tako da dolazimo do toga da je verovatno sve na nivou BIOS-a koji nije dovršen, odnosno inžinjeri kao da su to zaboravili da implementiraju.

 

Sapp_MiniE350_U4

 

U praksi se pokazalo da ovaj rashladni sistem može bez problema da hladi AMD E350 APU, dok se ni Hudson kontolerska logika u teškim uslovima opterećenja kako CPU-a tako i GPU-a nije grejala previše. Pokušali smo testiramo ovaj model sa isključenim ventilatorom. Ispostavilo se da u teškim uslovima eksploatacije, sa kojima se jedan ovakav model matične ploče sigurno neće susresti u realnom radu, nije moguće osloniti se samo na aluminijumski hladnjak bez ventilatora, a temperatura je išla uzlaznom putanjom bez namere da stane te smo test prekinuli. To u praksi znači da uz slučaju igranja neke vama omiljene igre ventilator mora da radi, dok u slučaju surfovanja internetom nema potrebe za istim. Naravno, ako obrada nekog filma ide preko GPU-a (DXVA) ventilator mora da radi kako bi temperatura bila van domašaja kritične.

 

Sapp_MiniE350_U2

 

Sapphire Pure Fusion Mini E350 matična ploča ima veoma dobro opremljen BIOS, iako to možda nije bilo za očekivati, jer je reč o modelu koji je prevashodno namenjen HomeTheather računarima. Pod terminom „dobro opremljen“ ponajviše mislimo na overklok opcije kojih zaista ima dosta, ali se nećemo zadržavati na istim, jer smo već ranije zaključili da ova platforma nema preteranog benefita od toga. Za one koje se ne sećaju, PES 2011/2012 radi fluidno na Brazos platformi, bilo da je ona overklokovana ili ne.

 

 

Došli smo i do najzanimljivijeg dela, a to je poređenje AMD Brazos i Intel Atom platforme.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar