Mikroarhitektura
Jaguar je zamišljen kao niskopotrošni (low power CPU). Postoje izvesne sličnosti sa Steamroller arhitekturom, ali i dosta razlika. Na površinu koju zauzima jedan Steamroller modul staju ukupno četiri Jaguar jezgra, što je impresivan podatak ako se uzme u obzir da Jaguar po IPC faktoru praktično uopšte ne zaostaje za Steamrollerom. Naravno, FP performanse su slabije, utoliko što je sama arhitektura FP jedinica radikalno drugačija.
Sličnosti koje možemo odmah da uočimo je OOO (Out Of Order) dizajn, koji omogućuje izvršavanje više od jedne instrukcije po ciklusu unutar jednog jezgra. Jaguar koristi 2-way dizajn, što podrazumeva dva x86 dekodera, 2 ALU bloka, 1 Load i 1 Store blok, kao i 2 FP bloka.
Unutar samog jezgra je mnogo toga urađeno. Od power optimizacija dodat je 4×32 bajtni loop bafer koji služi da baferuje instrukcije koje se izvršavaju u petljama do 32 bajta. Ovime se znatno štedi front end i smanjuje potrošnja. Kao i Bobcat, instrukcijski keš je veličine 32K, ali je i TLB sa 512 ulaza, sa mogućnošću keširanja 4KB strana. Branch predictor je u više nivoa, slično kao kod Steamroller arhitekture, a instrukcijski fetch je 32B, što je dovoljno da napoji dve 128-bitne FPU jedinice koje mogu da izvrše SIMD operacije množenja i sabiranja (FADD i FMUL). Prefetcher iz instrukcijskog keša je poboljšan, pa je zbog toga IPC znatno veći nego kod Bobcata.
Dekodiranje se vrši u dve pipeline faze, pa je pipeline produžen za jedno stanje, što bi trebalo da omogući više frekvencije rada. Poređenja radi, Jaguar poseduje pipeline duži nego AMD K10, odnosno jednaku dužinu pipelina kao Intelova Core arhitektura.
Zahvaljujući ovim poboljšanjima, CPU pokazuje radikalno bolje performanse u testovima u odnosu na Bobcat jezgra, u single thread, a naročito u multithread režimu zbog većeg IPC faktora, frekvencije i većeg broja jezgara.
Dodaj komentar