Ciljna grupa korisnika
AMD A10 6790K pripada takozvanoj „Elite“ seriji APU-ova. U pitanju je APU snage odmah iza najsnažnijeg modela u seriji – A10 6800K, od kojeg je znatno jeftiniji, a jedina razlika je u procesorskom kloku koja iznosi samo 100 MHz. Ciljna grupa za ovakav APU je veoma široka. Naime, potrebe prosečnog PC korisnika nisu hardcore gejming, rendering, video kompresija i HPC (High Performance Computing).
Zapravo, relativno mali broj korisnika ima zaista potrebu za višejezgarnim procesorima, kao što i relativno mali broj prosečnih korisnika koristi PC računar sa grafičkom kartom ozbiljnijih performansi. Kada odbijemo ovaj broj korisnika ostaje nam veoma široka ciljna grupa koja zauzima bar 50% tržišta klasičnih desktop PC računara, naročito na siromašnijim tržištima kakvo je tržište Balkana. Naravno, PC sa APU-om je moguće nadograditi grafičkom kartom ili sa čak tri grafičke karte, čime se dobijaju grafičke performanse high-end gaming PC-a, mada APU ne cilja na to tržište.
S’ druge strane kada posmatramo CPU sa integrisanom grafikom, ili kraće APU, bitno nam je šta zaista taj APU može kada su u pitanju najnoviji igrački naslovi, da li i u kojem nivou detalja je moguće odigrati ovakve igre, kako se APU ponaša u 1080p. Ako planirate da igrate igre bazirane na Battlefield 4 engine-u u full HD na maksimalnim detaljima, onda ovo nije za vas tj. planirajte kupovinu diskretne grafičke karte. Ako mislite da igrate manje zahtevan BF3 u nekoj srednjoj rezoluciji, pa čak i u 1080p na medium detaljima, ovakav APU može da završi posao. Ono što vam treba ukoliko sklapate PC sa integrisanim grafičkim rešenjem je relativno brza memorija. U današnje vreme to nije toliki problem, jer za relativno malu razliku u novcu moguće je kupiti kvalitetne memorijske module koji rade bar na 2133 MHz. FM2/FM2+ matične ploče bez problema podržavaju treću generaciju APU-ova baziranu na Richland jezgru. A10 6790K pripada ovoj generaciji. Priča je bila da će FM2 socket biti kompatibilan i sa Kaveri jezgrom, koje koristi narednu generaciju Steamroller x86 jezgara i znatno moćniji GPU baziran na GCN (Graphics Core Next) arhitekturi, ali sada kada su se već pojavile FM2+ matične ploče zasnovane na A88X čipsetu, jasno je da će vam za dalji upgrade biti potrebna nova matična ploča.
Treća generacija AMD APU-ova sa oznakom A10 zamišljena je da parira Intelovim Core i5 procesorima sa Haswell mikroarhitekturom, uz osetno bolje grafičke i osetno slabije procesorske performanse, ali po znatno nižoj ceni. A10 6790K može da parira i5 4670K kada u globalu gledamo CPU/GPU performanse. Kao što rekosmo, AMD A10 ima izražen akcenat na grafičkim performansama, dok Intel Core i5 sa Haswell jezgrom i dalje više forsira CPU performanse. Ako posmatramo stvar iz perspektive potencijalnog APU korisnika, sa A10 dobija znatno bolji gejming, dok sa i5 4670K dobija u proseku od 30-70% bolje CPU performanse. Problem je gde su ove performanse kritične? Za korišćenje računara za surf internetom i svakodnevne poslove, oba procesora daju više nego dovoljno performansi, APU sasvim lepo obrađuje i dekompresuje flash i full HD video materijal u streaming-u, daje znatno više i bar za rezoluciju bolji gejming od Intelovog GT2 GPU-a, dok znatno zaostaje u operacijama kao što su rendering i video obrada. Dakle, ciljna grupa korisnika se ovde deli u dve podgrupe. Prva koja je gejmerski nastrojena bi trebalo da izabere A10 APU, dok je druga, koja više obavlja procesorski zahtevne zadatke radije bira Intelov i5 4670K.
Dodaj komentar