Arhiveri i data enkripcija
Brzina kompresije podataka u RAR arhivi direktno je povezana sa memorijskim protokom i brzinom procesora. Ne treba zaboraviti da i matična ploča direktno utiče na brzinu ove dve komponente (kada je memorijski kontoler na samom PCB-u) pa samim tim i na brzinu kompresije. WinRAR je stekao popularnost mogućnostima koje nudi RAR arhiviranje i time zaslužio mesto u bateriji testova. Slična priča je i za 7zip. Dozvoljava arhiviranje u ZIP, TAR i 7z formate, od kojih je najnapredniji njegov matični 7z format. Format 7z dozvoljava deljenje arhive na delove kao i WinRAR, ali 7-Zip kao arhiver nudi bolje mogućnosti. Ovaj arhiver odlično skalira u svim operativnim sistemima, što mu omogućava veću brzinu kompresije i dekompresije od WinRAR-a. Uz to ovaj program postoji i u 64-bitnoj verziji koja nudi još veću brzinu kompresije i dekompresije. 7-Zip nudi naprednu LZMA2 tehniku kompresije koja je multithread-ovana. U realworld testiranju koristimo direktorijum sa igrom Quake III Arena koja je veličine 480MB. Tehnike kompresije koje smo koristili u realworld scenariju su LZMA2 (multithreadovan na svim jezgrima), BZIP2 (takođe multithreadovan), LZMA (koristi samo 2 threada/jezgra). Takođe smo testirali i brzinu CRC testiranja arhive od 803MB, kao i brzinu AES kodiranja datoteke od 480 MB bez kompresije. Datoteka od 803MB sadrži kompresovan Q3A direktorijum i Eclipse direktorijum pomoću LZMA kompresije. Testovi ovog tipa se odvijaju isključivo na SSD drajvu da bi se izolovao uticaj hard diska na performanse u ovom testu.
Ovog puta smo testirali samo sa ugrađenim test programom. Zbog relativno malih razlika u frekvencijama APU-ova postojala je mogućnost da greška testa bude teško merljiva. Rezultati su i ovde očekivani i odgovaraju frekvencijama na kojima rade procesori.
TrueCrypt
True Crypt je program koji se koristi za kodiranje fajl sistema, tj za zaštitu podataka. Ovaj program koristi ova tri algoritma za enkripciju podataka : AES (Advanced Encryption Standard), Twofish i Serpent.
AES je standard sa simetričnim ključevima za enkripciju, usvojen od strane Američke vlade. Originalni naziv ovog standarda je „Rijndael“. Ovaj standard koristi tri vrste blokova ključeva (matrica): AES128, AES192 i AES256.
Twofish algoritam je simetrični blok ključeva.Ovaj algoritam koristi blokove ključeva sa veličinom bloka od 128-256 bit. Ovo je inače bio i jedan od pet finalnih izbora za AES standard, međutim nije izabran za standardizaciju, što naravno ne znači da nije efikasan. Glavni problem Twofish-a je njegova komleksnost i implementacija u hardverske sisteme, pa iz tog razloga nije usvojen kao finalni standard.
Serpent je takođe simetrični blok ključeva, koji je ušao u uži izbor za AES standard i bio je odmah iza Rijndael-a. Serpent koristi blokove veličine 128 bit i ključeve veličnije 128 bit, 192 bit i 256 bit.
True Crypt je dobar pokazatelj brzine dekodiranja ili kodiranja podataka.
Dodaj komentar