| Hardver | Procesori | AMD A10 5700 i A8 5600K APU-ovi
Procesori

AMD A10 5700 i A8 5600K APU-ovi


Rezultati u sintetičkim programima

 

PCMark7 x64

PC Mark 7 art

PCMark 7 je najnoviji benchmark paket dizajniran za merenje performansi PC računara kroz različite primene i workload-e. Neke od tih primena su video editovanje, gledanje i editovanje slika, muzike i drugih multimedijalnih sadržaja, komunikacija, produktivnost i sigurnost i zaštita podataka. PCMark rezultat je mera performansi izmerenih kroz propuštanje gore navedenog skupa poslova.

 

PCMark7

 

Trinity zahvaljujući unapređenjima u mikroarhitekturi odnosi ubedljivu pobedu u odnosu na „Stars“ jezgra. Izbijanje A8 5600K na vrh je uzrokovano najverovatnije nešto „oštrijim“ memorijskim tajminzima koji su postavljeni na MSI ploči u kombinaciji sa Kingston 2133 memorijom koja je ovog puta radila na 1866 MHz.

 

Fritz Chess

fritzchess art

Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa (Made in Germany ). Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).

 

FritzChess

 

Sasvim predvidljiv rezultat s obzirom na poredak klokova na kojima su radili testirani APU-ovi. Fritz chess meri isključivo sirovu procesorsku snagu, a zbog deljenih resursa, rezultati na Bulldozer i Piledriver arhitekturama su nešto slabiji nego na „Stars“ jezgrima.

 

w-Prime

wprime art

w-Prime je vodeć multithreadovani benchmark za x86 procesore koji testira performanse procesora računajući kvadratne korenove pomoću rekurzivnih poziva Njutnovog metoda za aproksimaciju funkcija. Ovaj program koristi uglavnom celobrojnu aritmetiku.

 

WPrime

 

W-Prime koji je multitredovan, ne „leži“ previše CMT procesorima. Ovaj „old school“ benchmark znatno brže radi na procesorima sa kraćim pipeline-om. Dakle, sintetika, naročito starijeg datuma nije nešto sa čime mogu da se pohvale AMD procesori novije generacije.

 

RightMark Memory Analyser

RightMark art

Ovo je alat koji služi za testiranje propusne moći svih nivoa keš memorije i RAM-a. Jednostavnim određivanjem data seta, određujete da li hoćete da testirate L1, L2, L3 keš ili RAM memoriju.Pored ovoga, moguće je koristiti prefetch instrukcije za rad sa memorijom, kao i non-temporalne za upis u memoriju. Ove instrukcije su deo 128-bitnog SSE2 seta instrukcija.

 

rightmark

 

Očekivano, A10 5700 zbog niže frekvencije memorijskog kontrolera ima primetno sporije čitanje i upis u RAM.

 

Cachemem – AIDA64

Aida64 art

Aida 64 je dijagnostički i benčmark softver kompanije FinalWire namenjen kućnim korisnicima, hardverskim entuzijastima i overklokerima. Ovaj program poseduje širok spektar karakteristika koje služe overklokerima za dijagnostiku, testiranje stabilnosti i monitoring. U sebi poseduje brz i efikasan program za merenje performansi keš memorija, RAM-a, latencija i bandwitha.

 

cachemem

 

Latencija memorije na APU-ovima je nešto veća nego na procesorima sa diskretnom grafikom. Razlog ovome je i to što integrisani GPU zahteva određeni broj ciklusa northbridge-a da bi pristupio memoriji, konkretno frejm baferu iz kojeg praktično iscrtava sliku i manipuliše grafikom. Koncept memorijskog deljenja sa GPU-ovima je tek počeo da ima smisla u vreme kada procesor velikim delom ne iskorišćava bandwidth koji nudi na raspolaganje dvokanalna DDR3 memorija. Ipak, GPU-ovi su znatno „gladniji“ za memorijskim protokom, pa je svaki MHz bitan. Zbog toga će se najverovatnije brza DDR4 memorija pojaviti prvo na platformama sa integrisanim grafičkim procesorima, pa tek onda za radne stanice i klasične desktop računare.

 

Linpack AVX

LinPack art

LinPack je softverska biblioteka za izvršavanje numeričkih operacija sa matricama. Originalno je pisana u Fortran-u 70. godina prošloga veka. Linpack koristi BLAS biblioteke (Basic Linear Algebra Subprograms) za izvođenje osnovnih matričnih i vektorskih operacija. LinPack testovi mere koliko brzo FPU i CPU rešava sisteme linearnih jednačina „n x n“ koje predstavljaju jednu od glavnih operacija u inžinjeringu. Rešenja su dobijena Gausovom eliminacijom (Gausova metoda) i LU dekompozicijom (LU dekompozicija). Rezultat koji se dobija se predstavlja kao broj operacija sa pokretnim zarezom, tj Gflops. Ovaj test se koristi za rangiranje 500 najbržih superkompijutera, ali je takođe i dobar pokazatelj performasni „klasičnih“ računara koje svi mi koristimo. Na desktop i laptop računarima LinPack demonstrira koliko je maksimum performansi koji ti računari mogu da isporuče (peak performasne). LinPack u potpunosti upošljava sve hardverske resorse unutar sistema „procesor&memorija“. Treba napomenuti da LinPack nije uvek realan pokazatelj prosečnih performasni celokupnog računara.

 

Linpack

 

Verzija Linpack-a koji smo koristili je patch-ovan za non-Intel procesore, pa sada i na AMD „mašinama“ pokazuje solidne performanse. Jedan od razloga zbog čega AVX verzija nije radila na AMD procesorima je provera koja je deo Intelovog kompajlera, koji proverava da li je CPU Intel, ako jeste ide na matematičku biblioteku, ako nije, izlazi iz programa.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar