| Hardver | Prenosni računari | ASUS 1201N Seashell
Prenosni računari

ASUS 1201N Seashell


Utisci i performanse

 

Tokom ovog teskta, namerno do sada nismo spomenuli bateriju, jer je red da se o njoj i performansama iste ipak kaže koja reč više. Radi se o Li-Ion bateriji kapacitet 560 mAh što u kombinaciji sa procesorom koji je izrađen u 45nm tehnologiji i deklarisanom disipacijom od svega 8W gotovo da garantuje jako dobro performanse.

PCAXE tim je „izvrteo“ nekoliko testova kako bismo mogli od sada pa nadalje da radimo poređenja svih laptop/netbook uređaja koji su nam na testu.

Koristili smo program „Battery eater pro“ koji možete skinuti sa neta. Isti poseduje nekoliko vrsta testova, a mi smo koristili „classic“ i „reader test“. Pravila su jasna, prvo smo vrteli „classic test“ sa maksimalnim osvetljenjem ekrana dok se baterija nije skroz ispraznila.

Drugi test koji je rađen je „reader test“ i tu smo smanjili osvetljenje na nivo jasne čitljivosti, dakle simulacija čitanja word/pdf dokumenata na računaru.

Treći „test“ se sastojao u tome uređaj reprodukuje FullHD film.

Četvrti „test“ je predstavljao „svakodnevno“ korišćenje, surfovanje internetom, reprodukovanje muzike, kuckanje dokumenata, pregled slika pri maksimalnom osvetljenju ekrana. Pa evo i tabele sa rezultatima:

 

baterija

 

Kao što se vidi iz priložene tabele, baterija je na visini zadatka, garantuje preko 3 sata korišćenja u gotovo svim uslovima. Jedino kada je uređaj baš maksimalno opterećen baterija dobacuju skoro do trećeg sata. Rezultati nisu na nivou macbook uređaja ali su vredni pohvale.

 

 

10_T11_T12_T

 

 

 

Sami utisci u radu su „podeljeni“, neki detalji su na vrhunskom nivou, dok su drugi malo zakazali. Tako je na primer, sam kontakt sa ovim modelom zaista pozitivan, izuzetno je robustan, i iako je izrađen od plastike odaje utisak daleko skuplje izrade. Nema neprijatnog krckanja niti bilo kakvih drugih anomalija koje bi mogle pokvariti užitak u korišćenju.

Ekran poseduje glare premaz pa pretpostavljamo da se većini korisnika neće dopasti zbog preterane refleksije. Iskreni da budem, regleksija je baš primetna, i na suncu rad gotovo da nije moguć.

 

 

37_T38_T

 

 

 

Vertikalni uglovi gledanja nisu na zavidnom nivou dok su zato horizontalni skroz prihvatljivi. Spremili smo vam i video koji će vam to dočarati, kao i još neke detalje poput toga koliko se netbook može otvoriti, kao i koliko se tastatura ugiba i slično.

 

 

42_T43_T44_T

 

 

 

45_T46_T

 

 

Tastatura je kao što smo već spomenuli „čiklet“ tipa i rad na istoj je vrlo prijatan, pogotovo za duže serije kucanja. Tasteri vrlo malo vire iznad „površine“ i vrlo im je plitak hod. Klik je jasan i posle samo nekoliko sati osećali smo se ko „domaći“ prilikom kucanja. Izdvojenog numeričkog dela logično nema na netbooku ove dijagonale. Klik same tastature je vrlo tih i ona predstavlja zaista sjajno rešenje.

 

31_T

 

Ono čemu zaista moramo uputiti veću zamerku je touchpad. Isti je odgovarajućih dimenzija, vrlo je precizan i reaguje gotovo momentalno, međutim ne poseduje scroll funkciju ni po jednoj osi, što nas je zaista iznenadilo. To je za ovaj tip uređaja „must have“ opcija jer je zbog dijagonale ekrana skrolovanje neophodno. Ovo je i gotovo jedina mana koju smo našli ovom uređaju.

Kvalitet ugrađenih zvučnika je na nivou, vrlo su glasni i ako se izuzme nedostatak niskih tonova koji je karakterističan za ove uređaje reprodukuje sasvim solidan zvuk.

 

Jedina mana koju smo još primetili prilikom rada je to što je ovaj mališan izuzetno bučan. Mislili smo da će se nakon početnog huka pri uključivanju broj obrtaja ventilatora smanjiti međutim nismo bili u pravu, samo se još više pojačao prilikom opterećenja.

Inače, sam uređaj je hladan na dodir, i nema ni u jednom delu preteranog zagrevanja pa nam je bilo čudno zašto se ventilatori non stop vrte na visokim obrtajima. Uzrok tome je procesor, koji je i u idle režimu rada retko išao ispod 80 stepeni celzijusa.

 

coretemp

 

 

M

Miloš Jevtić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar