Hardverski nivo i utisci
Što se tiče hardverskog dela počećemo prvo sa Ceres 300 i samim izgledom slušalica kao i materijalima koji su korišćeni pri njihovoj izradi. Dizajnom nas malo podsećaju na Beats by Dre što može biti samo plus, jer takav dizajn je dopadljiv širokoj masi ljudi, a većinu korisnika prvo privuče dizajn, a tek kasnije i audio mogućnosti za uloženo – dobijeno.
Ram slušalica je izrađen od crne sjajne plastike sa detaljima bele boje kao i metalne mrežice koja nema nikakvu funkciju osim estetske. Moramo priznati da je lepo osmišljen detalj u pitanju jer upotpunjuje izgled Ceres-a 300, a sličan koncept ima i Ceres 500.
Gornji deo rama je obostrano presvučen materijalom koji najviše podseća na skaj i u kojem se nalaze sunđeri.
Ear caps ili ako bi smo po srpski naušnice tj. sunđeri su prekriveni finom bušnom tkaninom. Upravo pomenute izbušene rupice služe kako bi se ostvario adekvatan protok vazduha i na taj način se smanjilo zagrevanje i znojenje ušnih školjki. Kapice prekrivaju celu ušnu školjku i veoma su udobne, dok su zvučnici prekriveni crnom tkaninom na kojoj je ispisan CM Storm logo.
Opruga koja se nalazi u ramu Ceres-a 300 i 500 pruža solidan otpor i to je za pohvalu, jer kod nekih slušalica sa manjim otporom dešavalo nam se da pri pomeranju i nameštanju visine, želimo da pomerimo za jednu deonicu, a ustvari izvučemo ih do poslednje usled ne postojanja većeg otpora.
Deonica ili prostije rečeno, nivo-a, zareza kod Ceres 300 ima ukupno osam tako da i korisnici sa nešto većom glavom neće imati problema. Ceres 300 poseduje i daljinski na kablu koji ima slajd prekidač za uključenje i isključenje mikrofona, kao i skrol točkić koji je namenjen za smanjivanje i pojačavanje zvuka u slušalicama.
Mikrofon je odvojiv i kabl mikrofona je obložen dodatnim slojem čvrste gume koja u prvi mah podseća na metal dok je završetak mikrofona obložen metalom. Mikrofon je potpuno fleksibilan i možete ga rotirati, savijati i namestiti po Vašoj želji.
Naš test mikrofona možete pogledati na videu ispod, a možemo reći da se mirkofon odlično snašao sa pozadinskom bukom, što će itekako značiti gejmerima.
Audio kabl je dug 2,5m i ne poseduje nikakav bužir. Pri završetku se račva na dva konektora od kojih je jedan zadužen za slušalice, a drugi za mikrofon. Oba konektora su pozlaćena što u praksi znači da bi smetnje između slušalica i audio izvora trebalo biti svedene na minimum. Zarezi su označeni bojom na samim konektorima kako bi razlikovali ulaz (mikrofon) od izlaza. Svidelo nam se što gumene kapice nisu označene nikakvom bojom, već je to odrađeno na konektorima. Na taj način se zadržava ozbiljnost izgleda, jer smatramo da su šareni kablovi i kapice odlika prošlosti i da bi ovakav koncept trebalo primenjivati i ubuduće.
Za zvuk su zaduženi veliki 40mm drajveri koji imaju frekfencijski raspon od 20Hz do 20,000Hz uz impedansu od 32 Ω. Osetljivost drajvera na frekvenciji od 1KHz je 112dB +- 4dB, dok kod mikrofona iznosi -54dB +- 3dB s tim da je frekvencijski raspon od 100Hz do 10,000Hz. Drajveri su malo zakrivljeni kako bi bili u što prirodnijem položaju sa ušnim školjkama, a potrudili smo se da Vam priloženim fotkama dočaramo kako to zapravo izgleda.
Ceres 300 su namenjene igračima i kao takve nemojte očekivati previše od njih kada je muzika u pitanju. Što se tiče filmova, situacija je ok s tim što kao i kod muzike (MP3, FLAC, ACC numera) bass je nešto slabiji dok su srednji i visoki tonovi korektni za cenovni segment slušalica. Prosečnim korisnicima i ne preterano zahtevnim gejmerima, slušalice će zadovoljiti sve njihove potrebe ali ne i audiofilima, ali opet ove slušalice i nemaju takvu namenu. Što se tiče gejminga, slušalice su pun pogodak, svaki detalj se čuje i tu dominiraju visoki i srednji tonovi, primera radi u Counter Strike igri, apsolutno se čuje svaki korak pa ćete sa lakoćom raspoznati gde se nalazi protivnik i pre nego što ga ugledate.
Oba modela smo testirali na Asus Xonar D1 karti i stekli smo utisak da su Ceres 300 nešto tiše slušalice, nisu preglasne a ni preterano tihe već idealno balansirane. Najbitnije je da Vi čujete sve što je potrebno a da nivo jačine zvuka nije preterano veliki, jer verujemo da bi drajveri imali kraći životni vek, a ujedno i Vaš sluh.
Masa Ceres 300 slušalica iznosi 251 gram i veoma su lagane za nošenje, šta više, posle nekoliko sati provedenih na glavi, zaboravićete i da ih nosite. U nedostatku nekih lepih devojaka u redakciji (sve ih je autor teksta zadržao za sebe 🙂 ), napravili smo par fotografija kako bi Vam prikazali kako slušalice stoje na glavi.
Kod Ceres 500 modela je nešto drugačija situacija pa ćemo navesti razlike i prednosti u odnosu na slabiji model tj. Ceres 300. Doduše one nisu ni blizu cenovnog ranga Ceres 300 slušalica ali opet imaju zajedničkih stvari jer su ipak iz iste serije slušalica.
Ceres 500 je takođe izrađen od plastike ali sjajna plastika nije toliko primenjena kao kod Ceresa 300. Slušalice su malo glomaznije i teže što odaje utisak i da su ozbiljnije ali je dizajn maltene isti. Ušne kapice su malo veće, a sunđer je malo čvršći. U odnosu na mlađeg brata, Ceres 500 su sklopive slušalice što igračima koji posećuju LAN žurke svakako ide u prilog. Sklopite, spakujete i ponesete, toliko je jednostavno a ujedno i lako prenosivo.
Slušalice poseduju i nešto veću ergonomiju i udobnost a za to su zasluženi sunđeri i nešto puniji i deblji sunđer koji se nalazi u ramu slušalica.
Kada izvlačimo slušalice, zareza ima ukupno petnaest, naspram Ceres 300 koje poseduju osam, a šta to zapravo znači? Uzećemo za primer kolegu iz redakcije koji ima mnogo veliku glavu (ime dotičnog zadržavamo za sebe 😀 ) i kojem bi Ceres 300 bile verovatno male zbog manjeg podešavanja po visini. Dok Ceres 500 poseduje veći raspon za korisnike sa većim glavama i bile bi idealne za svakoga jer jednostavno mislimo da ne postoji čovek na ovoj planeti kojem bi Ceres 500 bile male, toliko velika glava ne postoji! 😀
Mikrofon je praktično istog dizajna i od istih materijala kao i kod slabijeg modela.
Debljina kabla koji izlazi iz slušalica pa sve do daljinskog je potpuno identične debljine, dok je kabl koji izlazi iz daljinskog znatno deblji i njegova ukupna dužina iznosi 3m.
Kada smo već kod kablova, moramo spomenuti da Ceres 500 poseduje 3,5mm konektor, 2,5mm konektor za mikrofon, dva činča za povezivanje sa TV-om, konzolom, kao i USB kabl preko kojeg se napajaju drajveri u slušalicama, kao i pojačivač bez kojeg slušalice jednostavno ne bi radile. Detaljno uputstvo kako povezati kablove za koju konzolu/PC dolazi u paketu, tako da je korisniku samo preostalo da ga isprati i počne da uživa.
Specifikacije drajvera su iste osim kada je osetljivost u pitanju i ona kod Ceres 500 modela iznosi 116dB + – 4dB, dok su specifikacije mikrofona identične kao kod Ceresa 300. Naš test mikrofona ovog modela možete pogledati na linku ispod, a reči ćemo da se i mikrofon kod Ceresa 500 odlično pokazao u borbi sa pozadinskom bukom.
Ceres 500 su namenjene i za konzole i za računar pa ćemo obratiti pažnju na već pomenuti daljinski i malo obrazložiti njegove funkcije. Daljinski na sebi ima funkcije uključivanja i gašenja mikrofona koje prati LED indikacija tako što se menja boja i na taj način uvek možete imati uvid da li je mikrofon uključen ili ne.
Tu su takođe i Volume skrol točkići od kojeg je jedan namenjen za pojačavanje zvuka u slušalicama dok je drugi namenjen za pojačavanje i smanjivanje mikrofona u chat modu kada su slušalice povezane sa XBOX kontrolerom i konzolom. Uz Ceres 500 se dobija i 2,5mm kabl preko kojeg se slušalice povezuju sa kontrolerom i upravo tako kontroler koristi mikrofon slušalica za chat u igrama. Nalazimo i Console PC prekidač koji služi za prebacivanje režima slušalica zavisno od toga da li ste ih povezali na Vaš računar ili konzolu.
Da bi Vam dočarali u čemu je začkoljica, objasnićemo u daljem tekstu. Prebacivanjem na Console mod, slušalice bukvalno postaju plug ‘n’ play. Priključite USB i audio kabal i to je to, mi smo čak išli i korak dalje tako što smo ih povezali na LCD TV u Console modu i sve je radilo perfektno bez ikakvih problema. Prebacivanjem na PC u Windowsu u sound manager-u dobijate opciju da izaberete Ceres 500 kao primarni izvor zvuka, jer u suprotnom ako ostanete na Console modu, nećete imati dodatne opcije koje ove slušalice pružaju a one se ogledaju u ekvilajzerima koje poseduju. Napomenimo da uz Ceres 500 ne dolazi nikakav propratni program ili drajver. Desnim klikom na Properties imamo četiri podeljka od kojih su General, Levels, Enhancements i Advanced.
General – osnovne informacije o priključenom USB uređaju
Levels – nivo jačine zvuka u Windowsu
Enhancements – predefinisani ekvilajzeri kojih ukupno ima četiri
Bass Boost
Virtual Surround
Room Correction
Loudness Equalization
Advanced – gde možete odraditi kratak test zvuka u slušalicama
Ekvilajzeri zaista imaju efekta pa recimo sa Bass Boost-om osetićete nešto agresivniji bass, ali opet ništa revolucionarno jer kao što smo već pomenuli, CM Storm Ceres linija je gejmerska linija slušalica. Mada uz par korekcija, Ceres 500 jako lepo zvuči i sa nekim od poslednjih numera Jay-Zija.
Virtual Surround radi upravo ono što pretpostavljate, a to je simuliranje stereo signala sa drajvera u virtuelni surround zvuk, dok Room Correction na osnovu Vaše prostorije i okruženja prilagođava zvuk, dok Loudness Equalization smanjuje razlike između jačine tonova.
Naravno sve ovo Vam je ostavljeno kao opcija, što znači da možete koristiti a i ne morate ako to Vaše potrebe ne zahtevaju. Razlika u zvuku između Ceres 300 i Ceres 500 modela nije velika ali svakako postoji u vidu nedostatka bass-a kod Ceres 300 modela u odnosu na Ceres 500. Ono što krasi Ceres 500 je veća udobnost, odličan mikrofon i izrada, zvuk je podesiv preko ekvilajzera i svako ga može prilagoditi svojim potrebama.
Slušalice smo takođe stavili na naš torture test i izmerili raspon, kao i masu slušalica.
Prelazimo na završne utiske prilikom “druženja” sa ovim slušalicama.
Dodaj komentar