| Hardver | Periferije | ASUS Xtion
Periferije

ASUS Xtion


Sloboda pokreta u tri dimenzije – Xtion potencijal

 

Pored igara izuzetno je popularno razvijanje softverskih alata za ovu platformu. Činjenica je da je samo jedan model prvenstveno namenjen za igranje, dok su dva modela namenjena i za razvijanje aplikacija pošto uz njih dolazi SDK, kao i kompletna softverska podrška. Naravno, to ne znači da običan Xtion ne može da se koristi za razvoj, pošto je na internetu moguće naći dosta alata.

 

 

Kako bi najbolje razumeli prednosti i mane koje ima Xtion u odnosu na konkurenciju možete posetiti sledeći link. Osnovna prednost ASUS Xtion kontrolera su njegove dimenzije, težina, kao i mogućnost da radi bez dodatnog napajanja.

Za one koji nisu pratili razvoj ovakvih alata i nije im najjasnija priča, pokušaćemo da objasnimo konkretne mogućnosti. Naravno kako je ovo grana tek u povoju i ne postoji puno gotovih proizvoda, očekuje se dosta posla, ali tu je veliki manevarski prostor gde je jedina granica vaša mašta.

Primera radi, da li vam deluje interesantno da igrate FPS igre uživo? Naravno da je primamljivo. Problem je samo napraviti aplikaciju koja vam je potrebna. Ali zamislite da je ta aplikacija već napisana.

 

 

Napravite kacigu koja će na sebi imati Xtion, dve web kamere, VR naočare i sve to povežite na laptop koji se nalazi u rancu. Uz pomoć Xtion ćete mapirati prostor, dok će kamere snimati šta se nalazi oko vas i to prenositi na VR kacigu. Naravno na internetu postoje pokušaji ovoga, ali je to sve nedovršeno uz veliki nedostatak što se neprijatelji stvaraju iz vazduha. Pošto Xtion mapira prostor u realnom vremenu moguće je imati neprijatelja koji će dolaziti iz nekog prolaza ili će npr. moći da se sakrije iza nekog stuba. Pre ovih kontrolera, putanja kretanja je morala biti već generisana. Naravno nije ni ovo savršeno, ali kao što smo već pomenuli, ovo je tek krenulo da se razvija.

 

 

Kolika je popularnost svega ovoga, govori i činjenica da je Kinect imao prodaju od osam miliona primeraka za dva meseca ili 133000 primeraka dnevno, što je svetski rekord kada su u pitanju bilo koji elektronski uređaji.

Sledeći primer je već za ozbiljnu upotrebu – platforma koja će prvenstveno biti namenjena vatrogasnoj brigadi. U prostorijama gde je nešto zapaljeno najveću prepreku predstavlja dim. Kako bi lakše videli gde se kreću, vatrogasci koriste kacige sa Xtion senzorom, koji generiše sliku zahvaljujući infracrvenom senzoru. U kombinaciji sa termalnom kamerom, dobijate mogućnost da locirate izvor toplote koji može da predstavlja potencijalno žarište ili čak telo koje je u nesvesti.

Primera je zaista dosta, a evo samo još nekoliko primera:

 

 

 

Sve u svemu budućnost ovog koncepta je svetla!

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar