Hardverski nivo i utisci
Prvo što nam se svidelo kada smo ugledali miš su njegov dizajn i boje koje su korišćene. Gladius deluje kao da je stealth. Gornja površina je mat sive boje, dok su strane obložene gumom i crne su boje. Crna boja gume je korišćena i za scroll točkić, dok je plastika kroz koju prolazi, pogađate, takođe crne boje. Ceo sklop i mat sivo-crni dizajn dodaje na ozbiljnosti, tako da već na prvi pogled znate da Gladius nikako nije “neki tamo dečiji miš“, već miš namenjen ozbiljnim gejmerima.
Kada je miš u pitanju za prvo uključivanje nije potreban nikakav softver, jednostavno je sve plug & play. Priključite USB kabl od miša u Vaš računar, sačekate neki minut da Windows nađe i skine drajvere i miš je spreman za korišćenje.
Miš je srednje veličine i namenjen je isključivo desnorukim osobama. Na pojedinim konkurentnim sajtovima smo čak i pročitali da je orijentisan „dešnjacima“, a da ga mogu koristiti i „levaci“. To je naravno dezinformacija. Nekim korisnicima to možda nije životno bitna informacija, ali zagriženom gejmeru koji ima 70-80 evra na raspolaganju svakako jeste. Zamislite da ste desnoruki a kupite miš na osnovu teksta gde piše da je namenjen desnorukima, potrošite novac, donesete miš kući i zaključite da je namenjen isključivo levorukim igračima. Verujte nam da ni na zapadu tj. u zemljama gde je veći životni standard, 70-80 eura nije mala suma. Na osnovu fotografije ispod, možete zaključiti da je konstrukcija miša blago zakrivljena u levo, kako bi više bio pogodan za desnu šaku.
Njegove dimenzije su pogodne skoro svima, te ga tako mogu koristiti oni sa malim, ali i velikim šakama. Možete koristiti palm grip, claw grip kao i fingertip grip stil držanja. Miš je izrađen od plastike i poseduje reljefnu gumu po stranama, dok je gornja strana miša peskirana kako bi se dobio osećaj hrapavosti.
Prostije rečeno, plastika nije glatka, a svrha toga je sprečavanje klizanja šake tokom višečasovnih gejming sesija kada nam se šake znoje.
Ono što možemo da Vam prenesemo je to da je ovakav dizajn gume efektivan i nije čisto dizajnerski tj. nije tu da bi samo izgledao lepo. Suvišno je govoriti o bilo kakvom ispadanju miša iz šake, jer pored gume i dobre ergonomije, miš poseduje dobar grip i sa tim u skladu, odličan je za držanje. Mi smo primarno koristili palm grip pošto imamo malo veću šaku, a tokom gejming sesija ni u jednom trenutku nismo osetili umor ili bol u šaci. Jednostavno, bilo je uživanje koristiti Gladius-a, kako u gejmingu tako i u svakodnevnom radu za računarom.
Miš je prilično utegnut, ništa ne krcka, ne „cvili“, ne „zavija“ isl. što ume da bude pojava kod nekih miševa. Znajući cenu proizvoda, iskreno, da Gladius poseduje dotične konstrukcijske probleme, bio bi razočarenje, ovako je ispunio očekivanja.
Gladius poseduje ukupno šest tastera koje je moguće proizvoljno programirati, tj. dodati im određenu funkciju. Šesti taster je i DPI kojem je takođe moguće dodeliti određenu funkciju kao kod ostalih tastera. Primarni kabl je bužiran, prilično savitljiv i kvalitetan. Sekundarni kabl nije bužiran, prilično je kraći i namenjen je za prenosne uređaje tipa laptop, notebook i sl.
Ono što izdvaja Gladius od ostalih miševa je njegova mobilnost. Kada kažemo mobilnost, mislimo na kablove. Na prednjoj strani miša postoji micro USB ulaz koji služi za priključivanje jednog od dva kabla koja dolaze uz njega a to izgleda ovako.
Miš takođe poseduje i mali klizač koji služi ujedno kao i osigurač. Njegova primarna funkcija je držanje kabla na mestu, tako da tokom igranja i slučajnog cimanja miša, kabl neće izleteti slučajno. Klizač je potrebno povući na dole kako bi se kabl oslobodio, u slučaju da imate želju da ga zamenite drugim ili da jednostavno skinete kabl ako imate potrebu da ponesete miš negde sa sobom.
Skrol točkić pruža solidnu otpornost pri skrolovanju, nema bojaznosti od slučajnog preskakanja tokom npr. menjanja oružja u toku igre. Čak prilikom laganog skrola, tačno pod prstom možete osetiti svaki zarez, tako da je preskakanje tokom skrolovanja svedeno na minimum.
Skrol je obložen finom gumom i prst se prosto lepi za njega i praktično je nečujan. Zvuk koji odaje je jako sličan zvuku Omron prekidača dok je klik nešto malo tvrđi. Pogađate, skrol koristi takođe Omron prekidač, što je zaista retkost među miševima iz razloga što uglavnom proizvođači tu gledaju da uštede, pa tako dobijamo blago rečeno, jeftin prekidač ispod skrola. Životni ciklus Omron skrol prekidača je okarakterisan na 3 miliona klikova.
Kada smo kod klikova i tastera, za levi i desni taster su zaduženi Omron D2FC-F-7N prekidači čiji životni ciklus iznosi 20 miliona klikova. To prostije rečeno znači da su u mogućnosti da “prežive” 20 miliona klikova pre nego što prestanu da funkcionišu. ASUS je mislio i na to, pa je u pakovanju stigao i dodatni par Omron prekidača koji nose oznaku Omron D2F-01F i njihov životni ciklus iznosi milion klikova.
Na osnovu fotografija možete i videti zamenu prekidača koja nije komplikovana, a u slučaju da Vam opet nešto nije jasno, ASUS ima detaljno objašnjenje u uputstvu u smislu kako zameniti prekidače. Kako Omron prekidači zvuče, imate priliku da čujete na video materijalu koji smo Vam pripremili.
Padovi/klizači miševa su dovoljno veliki, debeli i poseduju ravnu površinu. Stičemo utisak da su dovoljno veliki i kvalitetni za duži vremenski period kada su igre u pitanju, a tu je i par dodatnih klizača.
ASUS nije naveo količinu interne memorije koju poseduje miš pa smo uskraćeni za tu informaciju ali svakako verujemo da je ima dovoljno za sve Vaše makro-e i konfigurisane tastere.
Miš poseduje optički senzor koji je u mogućnosti da isporuči do 6400 DPI u koracima od po minimum 50 DPI. 6400 DPI je dovoljna rezolucija za sve igre ili programe i malo je i overkill za svakodnevni rad na računaru. Polling rate je do 2000Hz / 0,5ms, dok je ubrzanje 50g što je zaista impresivno. Pored toga poseduje i Angle snapping funkciju koja bi trebalo da pri visokim rezolucijama izoštri tj. smanji promašene pointere i učini miš preciznijim.
Dimenzije miša iznose 126 x 67 x 45mm (L x W x H), dok je masa Gladius-a 116 grama bez kabla. Postoji naravno i LE notifikacija na samom mišu, odmah ispod DPI tastera koja Vas obaveštava na kom ste trenutno setovanju, tj. brzini DPI. Pored toga postoji i LE dioda odmah ispod ROG logoa koji se nalazi na šasiji miša, kao i jos jedna LE dioda koja osvetljava skrol točkić. Kako to izgleda, možete pogledati na video materijalu ispod.
Za preciznije dimenzije miša, kao i njegovu masu, tu je naš test lab, pa možete pogledati naše rezultate merenja na fotografijama ispod.
Ispod možete videti kako izgleda naša šaka.
Takođe možete pogledati kako miš leži u njoj.
Dodaj komentar